Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nemůžeš si přestat kousat nehty nebo hrát s vlasy, věčně máš rozkousané rty a několikrát už sis pěkně natloukla, protože se věčně houpeš na židli. Co za našimi zlozvyky vězí a jak se s nimi vypořádat?

Jak se zbavit otravných zlozvyků?

aktualizováno 27.02.2011, 08:54 | 27.02.2011, 01:22 | Krasna.cz/trm

Nemůžeš si přestat kousat nehty nebo hrát s vlasy, věčně máš rozkousané rty a několikrát už sis pěkně natloukla, protože se věčně houpeš na židli. Co za našimi zlozvyky vězí a jak se s nimi vypořádat?

Kousání nehtů

 

Tenhle zlozvyk, stejně jako většina ostatních, často pramení ze stresu, strachu či nervozity. Ovládnou tě nepříjemné pocity a okusování nehtů tě zklidní. Často to začíná v dětství, je to podobný efekt, jako uklidňující cumlání palce u miminek. Jenže z dětství si s sebou tento zlozvyk přeneseš i do dospívání, kdy se na to lidi dívají s mnohem větším nepochopením. Jak začít tenhle zlozvyk odstraňovat? Zkus zjistit, co je pro tebe spouštěčem. Kvůli čemu si začneš nervózně hryzat nehty nebo i kůžičku kolem nich. Když najdeš příčinu a naučíš se ji ovládnout a vypořádat se s tím jinak, možná tento zlozvyk zmizí sám.

 

Zkus se kritickým spouštěčům vyhnout, nebo se s nimi vypořádat jinak. Nauč se relaxovat, ve stresu počítej do deseti, najdi si cokoli, co zabere právě tobě.

 

Odborníci tvrdí, že kousání nehtů může být způsobeno i nedostatkem vápníku. Chybí ti, a tak si ho doplňuješ okusováním vlastních nehtů. To je docela hnusný způsob, ne? Nebude lepší, dopřát si jogurt, kakao nebo aspoň vápník v tabletách?

 

Pomoct by ti taky mohlo nalakování nehtů nebo nějaký aromatický krém na ruce, třeba s tea tree olejíčkem. Chemická chuť by tě od okusování mohla odradit.

 

S ostatními zlozvyky to funguje stejně. Najdi spouštěč, zkus na něj vyzrát jinak, místo svého zlozvyku prostě najdi nějaké neškodné řešení, které ti pomůže stres či nervozitu překonat.

 

S některými zlozvyky by ti mohly pomoc následující triky:

 

 

Sahání si na obličej

 

To je nepříjemné hlavně proto, že si na obličej zanášíš bakterie, a tím si můžeš třeba zhoršovat akné. Co s tím? Natři si ruce výrazně voňavým krémem. Když se jimi přiblížíš k obličeji, ucítíš vůni a dojde ti, co se chystáš udělat.

 

Rudnutí

 

Tohle není klasický zlozvyk, je to fyziologická reakce, kterou úplně neovládneš. Ale princip je stejný. Zkus vypozorovat, kdy a proč rudneš. Nahrne ti krev do tváří rozhovor s klukem? Prezentace před třídou? Tvá anglická výslovnost? Nacvič si to doma, zdokonaluj se, procvičuj. Jen tím můžeš stud a s ním související rudnutí zmenšit.

 

Kousání rtů


Začni si je líčit voňavými lesky. Zaprvé si je nebudeš tolik kousat, a hlavně se naučíš mít ráda, když tvé rty vypadají pěkně a upraveně. A do krve okousané to rozhodně nejsou.

 

Houpání se na židli


Ale taky hraní si s vlasy, čmárání, ťukání tužkou. Tohle jsou zlozvyky, které ti moc neškodí, ale i ony vypovídají o tvé nervozitě a také o tom, že se nudíš. Co takhle svou mysl a ruce zaměstnat něčím jiným, užitečnějším? Ve škole se soustřeď na výklad, nebo si třeba podtrhávej poznámky v sešitě. U nudného filmu můžeš poklízet věci nebo dělat něco na počítači. Je toho tolik.

 

Jaký zlozvyk máš ty a jak se s ním snažíš bojovat? Nebo už jsi ho překonala? Piš do komentářů.14 hlasů
Vaše hodnocení