Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ráda by sis pořídila pejska, nebo třeba i kočičku? Nemusíš z rodičů mámit peníze na mazlíka ze zverimexu. Kočičí a psí útulky jsou přeplněné zvířaty, která se těší na zájem nových páníčků.

Jak to chodí v psím útulku?

Útulek Žamberk - beze jména, drsnosrstý jezevčík, 3 měsíce
zdroj: oficiální zdroj Útulek Žamberk - beze jména, drsnosrstý jezevčík, 3 měsíce
aktualizováno 06.03.2013, 15:06 | 17.04.2011, 00:36 | Krasna.cz/trm

Ráda by sis pořídila pejska, nebo třeba i kočičku? Nemusíš z rodičů mámit peníze na mazlíka ze zverimexu. Kočičí a psí útulky jsou přeplněné zvířaty, která se těší na zájem nových páníčků.

Myslíš si, že v útulku jsou samí staří a nepoužitelní psi, které už nikdo nechce? Nebo že jsou to zvířata, která zažila týrání a budou k lidem nedůvěřivá, nebo dokonce agresivní? Jistě, i takoví se v útulcích samozřejmě najdou, ale zaměstnanci útulku mají obrovský cit pro výběr správného psa přesně podle tvých představ.

 

Než si pejska odvedeš

 

Pokud se rozhodneš, vzít si psa z útulku, stačí, když se na internetu podíváš, kde je ten nejbližší. Většina útulků má aktuální nabídku zvířátek přímo na svých stránkách, můžeš si už předem vybrat, který pejsek by se ti líbil.

 

Do útulku nejspíš vyrazíš spolu s rodiči. Převzít psa z útulku totiž smí jen člověk starší osmnácti let. Musí mít také trvalé bydliště v České republice a prokázat se platným občanským průkazem. Tím se eliminuje možnost, že by se pejsci, ale i kočky, dostaly do rukou lidí, kteří by s nimi nenakládali dobře.

 

Možná máš pocit, že pejsek z útulku bude zanedbaný, ale to je naprostý nesmysl. Každé zvíře, které do útulku přichází, je pečlivě prohlédnuto veterinářem. Než se pejsek dostane k novému majiteli, je také očkován proti psince, hepatitidě, parvoviróze a vzteklině. Také je odčerven proti vnitřním cizopasníkům (škrkavkám a tasemnicím) a odblešen. Pejsek je také očipován.


Pokud si bereš z útulku kočičku, je to podobné. Kočky jsou očkovány proti základním kočičím nemocem, vzteklině a jsou odblešeny. Nový majitel kočky uhradí pouze kompletní očkování, odčervení a veterinární prohlídku.


Vzhledem k tomu, že všechna tato očkování a lékařská péče je docela drahá, musí nový majitel uhradit poplatky za absolvovanou veterinární péči. Na druhou stranu je ale člověk, který poskytne domov opuštěnému pejskovi, na dva roky osvobozen od povinných poplatků za psa.

 

 

soutěž VELKÁ SOUTĚŽ: Vyhrajte 30 000 Kč a žrádlo na rok za jedinou fotku pejska!

 

 

Jak si psa vybrat?

 

Útulek od útulku se liší, ve většině z nich se ale nebudeš moct projít mezi klecemi a prohlédnout si všechny přítomné pejsky. Odborníci tvrdí, že by neustálé procházení lidí pejsky jen zbytečně stresovalo. Vzhledem k tomu, že řada z nich má za sebou týrání, ztrátu svých páníčků nebo stres poté, co se ztratili, je toto opatření pochopitelné.

 

Vybírání pejska se navíc neobejde bez emocí a radosti, což by mohlo ostatní přihlížející pejsky také zbytečně stresovat.

 

Buď si tedy vybereš pejska na internetu, nebo personálu útulku řekneš, jaké máš představy. Jestli chceš psa do bytu nebo k domu, jestli chceš psa nebo fenku, jestli má být hravý a dobře vycházet s dětmi. Můžeš mít i jasnou představu o rase a stáří psa.

 

Samozřejmě čím konkrétnější tvé představy budou, tím hůř svého vysněného mazlíčka najdeš.

 

Pár odkazů na stránky, kde jsou registrovány psí útulky v ČR a v SR

 

http://www.psi-utulky.cz/
http://www.dogs-overboard.net/
http://psi-utulek.vas-pes.cz/
www.pejskar.cz
www.upozpraha.cz


PŘEČTI SI TAKÉ:

Chci psa! Jak ale přemluvit rodiče?

 

 

Chceš znát zkušenosti těch, co už psa z útulku mají? Přečti si rady a názory našich čtenářek a blogerek.

 

Cooky (16 let), http://amazing-beauty.blog.cz:

Asi před rokem jsme se rozhodli, že pomůžeme bezmocné, smutné dušičce a ujmeme se nějakého pejska, co nám padne do noty. Začali jsme navštěvovat internetovou stránku psího útulku ve Znojmě (www.utulek-primetice.cz), kde jsme vyčkávali na toho "pravého". Netrvalo to dlouho a měli jsme pár favoritů. Všichni tam byli krásní a pomoc a rodinu potřebovali všichni. Kdybychom měli velkou zahradu a finance, přijmeme mezi nás snad všechny. Štěstí měl ale Jiříček - pejsek s tak trochu zvláštním jménem a charakterem. Byl ustrašený, bojácný, dalo by se říci - klubíčko neštěstí. Jiříčka jsme začali v útulku skoro denně navštěvovat. Pejska vám totiž nedají do péče jen tak. Musíte ukázat, že o péči máte vážně zájem a že o něj zkrátka stojíte. Zanedlouho jsme měli v rodině nový přírůstek. Z té vystrašené chlupaté kouličky se postupem času stával šťastný pejsek, dávající lásku.

 

Ale nemyslete si, není to vůbec snadné. Kdo má také zvířátko z útulku, ví to moc dobře. Je to dlouhý proces a trvá to, než si získáte jeho důvěru. Z počátku Jirka jen a jen kňoural, vypadal smutně, snad se i bál. Největší oříšek byl, že neuměl chodit na vodítku a vůbec nechápal, co se s ním děje, když byl na "špagátu". Proč to nezvládal? V útulku byl 4 roky, vlastně skoro celý jeho život. A pejsek, co je 4 roky zavřený v nevelké kleci, neví, co je to prostor, a už vůbec se nedokáže vypořádat s již zmiňovaným vodítkem. Proto byly začátky vážně obtížné. Venku se bál - hlavně aut a velkého prostranství kolem sebe. Nebyl zvyklý ani na cizí psy, což je možná trochu zvláštní, když s nimi byl po celý život. Čas plynul a nyní je Jiříček zcela spokojeným pejskem, který nás má rád a při příchodu domů nás vítá a vrtí svým malým ocáskem. Stal se z něj pěkný lenoch, ale co je důležitější? Že jsme dali pejskovi z útulku rodinu, domov a hlavně bezpečí.

 

Každý pejsek čeká na to, až si pro něj někdo přijde a ujme se ho. Dle mého jsou psi z útulku ti nejvěrnější, nejvděčnější, dávající plno lásky a radosti. Je mi jedno, že pes nemá rodokmen, nebo to není zrovna výstavní kousek. Stejně tak jako u lidí, i u psů jde o povahu. Pokud chcete pomoci a chcete si pořídit pejska, zavítejte do útulku. Najdete tam i štěňátka. Nač si pořizovat psa, co vás přijde na 12 tisíc? V útulku jsou pejsci zadarmo a je jich hodně čistokrevných.

 

V případě, že už pejska doma máte a dalšího nechcete, můžete pomoct i jinými způsoby. Útulky v ČR jsou často dost nevybavené. Pomůžete tím, že přinesete staré nebo nepotřebné deky, přikrývky, staré hrnce, nebo cokoliv jiného, co by bylo vhod. Peněžní dary jsou samozřejmě také vítány. Za každou pomoc budou útulky a samotná zvířátka vděčná.


Vlaďka,(12 let), http://rory-nelson.blog.cz


Chcete pejska, ale rodiče jsou proti, protože je to drahé? Nemusíte utrácet za pejska tisíce. Je i jiný způsob, jak si pořídit krásné štěňátko nebo dospělého pejska, než si jej koupit. Zjistěte si, zda je někde ve vašem městě či poblíž útulek a zajděte si tam (u nějakých útulků chtějí, abyste prve zavolali). Ocitáte se mezi kočkami a psy a nevíte, kterého vybrat. Všichni na vás koukají psíma očima, kterým se nedá odolat. Nikdo z nich nemá páníčka… Měli byste se poradit, jestli chcete štěně nebo dospělého psa a jestli fenku nebo psa. Všechno má svá pro a proti a proto záleží jen na vás, jak se rozhodnete.


Je dobré si doma všechno připravit a zjistit si o nich co nejvíce, abyste věděli, na co se připravit. Vycvičit třeba zvíře, které bylo předtím týráno, je těžké, celkem až nemožné, ale musíte ukázat, že ho máte rádi, protože jinak se výsledku nedočkáte.

 

Pamatuji si, že jsme si jednou z útulku vzali fenku, Betynku. Byl to hodný pejsek, ale byla už větší, takže vycvičit ji byl oříšek. Vzpomínám si ale na jednu legrační věc, kterou jsme ji naučili. Když jsem mrkla třeba pravým okem, tak ona jím mrkla taky… Bylo to šílené, ale i to se s trochou snahy povede. Jenže asi po roce utekla a už se nenašla.


Máme teď dva jorkšírky, ale ti nejsou už z útulku. A je mezi nimi rozdíl. Mezi pejskem z útulku a pejskem, kterého jste si vzali od štěněte je rozdíl a velký, a proto na to musíte pomalu, pokud nechcete, aby vás dříve neochočený nebo týraný pes pokousal nebo vám utekl.

 

Markéta (12 let), marketasvabova.blog.cz:

 

Náš Charlie sice není z útulku, ale máme ho už čtyři roky a mám pro tebe pár rad, které je potřeba vzít na zřetel, než si psa pořídíš – ať už koupeného, nebo z útulku. Pejsek totiž není jen radost, ale taky starost.


1) Venčení - I když si před koupí pejska říkáš, no jo no, mně vadit nebude, časem poznáš, že to zas tak bezproblémové nebude. Je to velmi náročné u velkých psů, kteří by správně měli chodit nejméně čtyřikrát denně ven, z toho ještě ke všemu velmi pozdě večer. Někteří lidé se kvůli tomu doma i hádají, kdo ho půjde vyvenčit. Když tuto činnost zanedbáš, nechá ti pejsek něco nehezkého třeba na koberci u gauče.
 

2) Pozornost - Když už si pejska koupíte, bude důležité se mu věnovat. Když tomu tak nebude, pejsek se bude hodně trápit a nebude poslušný, nebude mít k tobě respekt a bude se chovat ošklivě. Pokud ale pozorní budete, a budete mu věnovat minimálně nějaké dvě hodinky denně, uvidíte, že bude pejsek v lepší kondici a bude hodný.
 

3) Bojácnost - Pokud máte pejska z útulku, chci vás varovat, že pejsek může mít ze svého předchozího života velmi špatné vzpomínky, třeba ho často bili, nebo mu jiný pes ubližoval. Proto je vždy dobré zjistit, v jakém je pejsek psychickém stavu. Když je pes vystrašený a psychicky labilní, může i bezdůvodně kousnout!


4) Rozmazlenost - Když budete vašeho pejska rozmazlovat, tím myslím každý den pravidelně drbat na břiše ,nechávat ho přespávat v posteli, dávat mu více jídla, a venčit ho moc často, nedopadne to nejlépe. Může se stát to, že si na to ten pes velmi rychle zvykne, a pokud na něj pak nebudete mít tolik času, začne kvůli nedostatku pozornosti zlobit. Rozmazlený pes je jako rozmazlené dítě.9 hlasů
Vaše hodnocení