Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Bez znalosti cizích jazyků to dneska nejde. Kde se je naučíš nejlépe? Přece v cizině. S blížícími se prázdninami přichází období letních jazykových kurzů. Proč by ses měla také na nějaký vypravit?

Jeď v létě studovat jazyky

Jazykové kurzy v zahraničí
zdroj: krasna.cz/archiv blogerky Jazykové kurzy v zahraničí
aktualizováno 24.05.2011, 16:32 | 24.05.2011, 11:27 | Krasna.cz/trm

Bez znalosti cizích jazyků to dneska nejde. Kde se je naučíš nejlépe? Přece v cizině. S blížícími se prázdninami přichází období letních jazykových kurzů. Proč by ses měla také na nějaký vypravit?

Jazykový kurz někde v cizině má spoustu výhod. Jazyk tě budou učit rodilí mluvčí, budeš ho muset navíc používat i mimo školu – na kurzy totiž jezdí lidé z celého světa, navíc máš často možnost bydlet přímo v nějaké místní rodině, kde si slovíčka taky pěkně promrskáš. Pokud ti tedy excelentní angličtinu nekazí ani tak malá slovní zásoba či neznalost gramatiky, ale spíš stud mluvit, tady dostaneš pořádnou vzpruhu.

 

Letní kurz, třeba jen dvoutýdenní, je navíc skvělá zkouška tvé samostatnosti. Odjedeš z dohledu (a pomocné ruky) rodičů, navíc do cizí země. Možná se klepeš, že na tohle nemáš, ale právě tahle zkušenost by ti mohla pomoct s tvojí sebedůvěrou. A to se do života rozhodně hodí.

 

Kam se můžeš vypravit? Zapátrej na internetu, mrknout můžeš třeba na jazyky.chytrepalice.cz nebo na www.studentagency.cz/jazykove-kurzy-a-studium-v-zahranici. Taky se poptej mezi známými a kamarádkami, které už mají vlastní zkušenost. Není nad osobní doporučení.

 

Jazykové kurzy v zahraničí
Jazykový pobyt není jen o učení, ale i o nových přátelstvích. (Foto: krasna.cz/archiv blogerky)


Chceš vědět, co tě na takovém jazykovém pobytu může potkat, a na co se připravit? Vyzpovídali jsme naše čtenářky a blogerky, které už s tím mají svoje zkušenosti.

 

Lola-J, www.Lola-J.blog.cz: "Jazykové pobyty. Pro někoho otrava, pro někoho nová zkušenost. Dopředu doporučuji brát to z té druhé - lepší stránky. :) Na naší škole proběhl výměnný pobyt s žáky ze Stuttgartu. V září přijeli k nám do Brna. Byli tu týden. Sice jsem se nejdřív obávala nějakých nedorozumění, ale viděla jsem, že nás chápou. Naše němčina nebyla dokonalá, ale za ten týden s nimi jsem se německy rozmluvila a navíc jsem se naučila spoustu nových slov. Musím říct, že mi to hodně pomohlo procvičit si mozek a rozvinout slovní zásobu. Naučili jsme se i nějaké nespisovné a slangové výrazy, jiné, než nás učí ve škole. Taky jsem si našla nové kamarády a i nás Čechy, co jsme se o naše hosty starali, to docela stmelilo, protože jsme spolu trávili hodně času a pořád si povídali. Takovou zkušenost mohu jen doporučit. A už se těším na září, kdy na oplátku jedeme my do Stuttgartu."

 

Klára, http://behind-me.blog.cz: "Jazykové pobyty majú určite veľa výhod aj nevýhod. Osobne si myslím, že sú veľmi dobré, pretože môžme použiť jazyk, ktorý sa učíme, priamo v praxi. Ale čo sú vlastnetie (ne)výhody? Ešte som na takom jazykovom pobyte v zahraničí síce nebola, no v budúcnosti sa určite chystám. Moje dve kamarátky boli. Jedna bola v Londýne aj s jej sestrou a veľmi sa im tam páčilo. Mali štastie na dobrú rodinu, zdokonalili sa v angličtine a našli veľa kamarátov. No druhá nebola vôbec spokojná. Bola tam celé dva mesiace prázdnin, s nikým sa nepoznala, bolo jej smutno takej samej a tak dlho v cudzej krajine. Navyše rodina v ktorej bývala, bola veľmi závislá na poriadku, takže nemohla po sebe nechať jedinú omrvinku na stole. Každý deň sa u nich doma vysávalo a umývalo. Sotva sa s nimi rozprávala. Keď sa vrátila domov, povedala mi, že už nikdy nechce ísť. Myslím, že ísť sama na jazykový pobyt, nie je veľmi rozumné a tak dlhú domu stráviť tam sama je nepríjemné, obzvlášť pre mladé dievčatá. Na prvý krát hneď nemusíme vyraziť na celé prázdniny do neznáma. Mali by sme si vyberať rodinu, u ktorejboli už ubytovaní naši kamaráti, aby sme vedeli, ako to tam u nich chodí a čo od toho čakať. Tiež je dobré vziať si so sebou nejakého kamaráta, možno aj zahraničného, aby ste tam aspoň niekoho poznali a netrávili celý čas len s vašim plyšovým medvedíkom. ;-)"

 

Vendula, crazywenduska.blog.cz: "Někdo z vás už tam byl, někdo pojede, někdo se chystá, ale někdo má z toho strach! Strach z "neznáma" je normální! Nikdy jsme tam nebyli, budeme kilometry od domova, bojíme se, že i přesto že jazyk umíme dobře, nedorozumíme se! Když tam nakonec přijedeš, většinou jsou všechny obavy pryč,a ty si to užiješ! Žádné panikaření! Jazykový pobyt bude zábava! Jazykové pobyty jsou skvělou zkušeností a když se ti naskytne možnost, měla bys ji chytit a nepustit! Jazykové pobyty jsou dost drahé, spousta lidí si přeje tam jet, ale nemají bohužel dost peněz. Kdyby jim přišla taková nabídka, rozhodně by ji vzali a nenervovali se, jestli se dokážou dorozumět!"


Anna-Marie, www.mary-ane.blog.cz: "Během loňských letních prázdnin jsem se rozhodla, že pojedu na jazykový kurz, abych se před maturitou zdokonalila. Jelikož mým oblíbeným jazykem je němčina, rozhodla jsem se, i přes údiv spolužáků, kteří jeli do Anglie, odjet do Vídně. Kurz jsem si vybrala čtyřtýdenní, lekce začínala ve 14:30 a končila v 17:30. Hodiny byly rozdělené na dvě části - gramatiku a konverzaci. V gramatice jsem probíraly úplně jiné jevy, než ve škole, a to i přes to, že mělo jít o stejnou úroveň obtížnosti. Na konverzaci jsme mluvili o Rakousku, Vídni, ekologii, týrání zvířat a hráli různé hry pro osvojení slovíček. Musím přiznat, že po 7 letech studia jsem až na kurzu pochopila pravidla pro určování koncovek přídavných jmen a při pravidelném testu na konci týdne jsem měla nejlepší výsledek. Z témat probíraných na konverzaci jsem těžila při učení se témat k maturitě. Proč bych ke studiu němčiny doporučila právě Vídeň? Nejde jen o historické město s mnoha pamětihodnostmi, v létě je po celém městě v provozu mnoho cyklostezek podél Dunaje, kde je ideální místo k uspořádání pikniku s přáteli. Určitě skvělým zážitkem je jít na film v němčině. Spolu s kamarádkou z Turecka jsme šly na premiéru Zatmění a ačkoliv jsme nerozuměly všemu, smysl jsme určitě pochopily. Jedno odpoledne jsem si vyšetřily na návštěvu Prátru a obřího ruského kola, ze kterého je Vídeň vidět jako na dlani a ten pohled stojí určitě za to. Měsíc ve Vídni byl krásný a moje němčina se díky dennímu kontaktu s ní zlepšila natolik, že maturity se rozhodně nebojím. Pokud máš tu možnost, vyjeď určitě na nějaký studijní pobyt, protože nic nepomůže rozvíjet jazyk, jako každodenní užívání v cizím prostředí.14 hlasů
Vaše hodnocení