Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Říká se, že důvod k oslavě se vždycky najde. Musí být ale také důvodem k opíjení se a pořádné kocovině? Zjisti, které zaručené pravdy o alkoholu jsou naprosté nesmysly, a co vážně platí.

Lži a mýty o alkoholu

aktualizováno 09.02.2011, 18:04 | 09.02.2011, 18:04 | Krasna.cz/trm

Říká se, že důvod k oslavě se vždycky najde. Musí být ale také důvodem k opíjení se a pořádné kocovině? Zjisti, které zaručené "pravdy" o alkoholu jsou naprosté nesmysly, a co vážně platí.

Mýtus: Před party se hodně najez, alkohol na tebe nezabere!

 

Pít nalačno bys vážně neměla, protože pak ti stačí málo, aby s tebou alkohol pěkně zamával. Před večírkem, kde hodláš pít, bys měla sníst něco tučného, protože to zpomaluje vstřebávání alkoholu do krve. Ale pouze zpomaluje, nezabraňuje mu. Když to s pitím přeženeš, druhý den ráno to pocítíš, i kdybys večeřela vepřo, knedlo, zelo.


Mýtus: Kafe ti pomůže odbourat alkohol!


Naprostý nesmysl. Káva ani kofein v ní obsažený s odbouráním alkoholu z těla nepomáhá ani trochu. Káva zvyšuje tlak, proto se možná cítíš lépe, na vyprchání alkoholu ale bohužel vliv nemá. Na to zabírá jediné – čas.

 

Mýtus: Alkohol tě zahřeje!


Dát si panáka na zahřátí? I tohle je mýtus. Říkáš si proč, když po alkoholu vážně cítíš, jak se ti po těle rozlévá teplo? Jenže to je jen dojem. Alkohol rozproudí krev, proto máš pocit, že je ti tepleji. Ve skutečnosti se díky tomu, že ti alkohol roztahuje cévy, organismus ještě více ochladí.


 

Mýtus: Zacvič si, alkohol z těla vypotíš!


Alkohol se nedá vypotit. Z těla se z devadesáti procent dostává skrz játra, pouhých pět procent se odbourává pokožkou. Takové množství je ale v podstatě zanedbatelné.
Mýtus: Alkohol zlepšuje sexuální schopnosti a dovednosti!
Bohužel nikoli. Alkohol v nás možná boří zábrany a zmenšuje stud, proto se při sexu pod vlivem alkoholu možná cítíš uvolněnější a víc sexy. Ve skutečnosti ale alkohol snižuje schopnost naší koordinace i schopnost těla reagovat na sexuální stimuly. Obzvlášť u kluků je to patrné, po nadměrném množství alkoholu mají problém s erekcí, nebo nejsou schopni dotáhnout sex až do finále.

 

Mýtus: Alkohol tě nabudí a dodá ti energii!


Vědci dokázali, že účinky alkoholu jsou přesně opačné. Utlumuje nás, zpomaluje. Po alkoholu se nám snižuje schopnost koordinace, reakcí, zabržděné je dokonce i myšlení a řeč.

 

Mýtus: To, kolik toho můžeš vypít, určuje tvoje váha!


Ano, tělesná hmotnost má vliv na to, kolik alkoholu sneseš. Není to ale rozhodně jediný faktor. Kdybys vypila to samé množství alkoholu jako stejně těžký kluk, budeš opilá víc než on. Proč? Naše tělo je tvořeno větším procentem tuku než mužské, proto hůře odbouráváme alkohol. Také máme nižší množství enzymu zvaného dehydrogenáza, který odbourává alkohol. Tvoje schopnost vypořádat se s alkoholem se údajně mění i podle toho, v jaké fázi menstruačního cyklu právě jsi.


PŘEČTI SI TAKÉ:

Sex na jednu noc? Ano, ale...

Kdy se ve světě začíná se sexem?

Zabavte se s kámoškou i bez peněz


Mýtus: Když mícháš různé drinky, opiješ se víc!


To, jak velkou kocovinu ráno budeš mít, neurčuje počet různých drinků, které jsi večer vypila. Tvou opilost způsobuje etylalkohol – podstatné je tedy jeho množství v daných nápojích.


Mýtus: Když piješ alkohol a nealko, neopiješ se tolik!


Částečně pravda. Když si ke každému panáku nebo sklence vína dáš sklenici vody, tělo ze sebe vyplaví alkohol rychleji, dřív, než ho stačí vstřebat do krve. Existuje ale výjimka. Z nějakého důvodu mají light nápoje, třeba lehká cola, za následek vyšší koncentraci alkoholu v krvi. Když budeš pít alkohol v kombinaci s dietními nápoji, zpomalí se ti rychlost odbourávání alkoholu. Nealko tedy rozhodně ano, ideální je ale obyčejná voda.

 

A na závěr dvě zaručené pravdy


Alkohol ničí mozkové buňky! Lékaři odhadují, že jeden bujarý večírek může způsobit ztrátu 20 až 30 tisíc buněk. Alkohol narušuje přenos dat mezi nervovými buňkami, což má negativní vliv na naši koncentraci a paměť. Takže radši moc neriskuj a na party se kroť.


Alkohol se smí pít až od osmnácti let. Naše zákony mluví jasně a do osmnácti bys neměla pít a ani by ti nikdo neměl alkohol prodat. Realita je ale, jak známo, jiná. Podle loňského průzkumu Vlády ČR bylo 48 % šestnáctiletých Čechů v posledním roce alespoň jednou opilých (evropský průměr je 39 %). Pravidelně několikrát měsíčně pije alkohol 68 % Čechů ve věku 15 až 24 let.10 hlasů
Vaše hodnocení