Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jsi pořád nemocná a nevíš proč? Možná se zbytečně vystavuješ útoku bakteriím, protože se dopouštíš některého z nejčastějšich prohřešků proti hygieně. Že se sprchuješ každý den, dvakrát denně si čistíš zuby a nezapomínáš si umýt ruce, když vyjdeš z...

Sedm nejčastějších prohřešků proti hygieně

Překvapení
zdroj: Thinkstockphotos Překvapení
aktualizováno 17.02.2017, 15:34 | 17.02.2017, 15:33 | Krásná.cz

Jsi pořád nemocná a nevíš proč? Možná se zbytečně vystavuješ útoku bakteriím, protože se dopouštíš některého z nejčastějšich prohřešků proti hygieně. Že se sprchuješ každý den, dvakrát denně si čistíš zuby a nezapomínáš si umýt ruce, když vyjdeš z toalety? Základy hygieny pak samozřejmě ovládáš, existují ale i pasti, o kterých by tě možná ani nenapadlo přemýšlet. Čím si škodíš a nevíš o tom?

Používáš horkovzdušné sušiče rukou

 

Výzkum prováděný londýnskou University of Westminster prokázal, že používání elektrických sušičů výrazně zvyšuje množství bakterií na rukou uživatele - v případě sušiče rukou na bázi teplého vzduchu je to v průměru o 254 % bakterií více. Naopak použitím papírových ručníků se snížil celkový počet bakterií na rukou v průměru o 77 %. Používáním elektrických sušičů rukou se mohou bakterie šířit až do dvoumetrové vzdálenosti! Když máš tedy na výběr, radši si ruce osuš papírovým ručníkem nebo kapesníčkem.

 

Myješ se tuhým mýdlem

 

Používání mýdla při mytí rukou je nezbytné, protože obsahuje látky, které změkčují vodu a pomáhají ruce důkladně zbavit špíny. Navíc pouhé oplachování rukou pod vodou nestačí k likvidaci bakterií. Pozor však na tuhá mýdla, a to zejména v případě jejich použití na veřejných toaletách a umývárnách. V jejich pórech a v loužičkách vody, ve kterých mýdla často plavou, vzniká životadárná laguna pro bakterie. Lepší a hygieničtější volbou jsou mýdla v dávkovačích, a proto bys jim měla dát vždy přednost. Nemáš-li někde možnost použít jiné než tuhé mýdlo, nos u sebe desinfekční kapesníčky nebo gely na ruce.


Saháš na kliku

 

Jsi v divadle, kině nebo v restauraci a potřebuješ si odskočit. Pořádně si umyješ ruce, použiješ tekuté mýdlo a jednorázový ručník a… sáhneš umytou rukou na kliku od toalety. Víš, že na klikách a na vodovodních pákách se nachází více bakterií než na toaletním prkénku? Podle sociologických průzkumů si až 30 % lidí po použití toalety vůbec neumyje ruce! Dveře proto vždy otevírej pouze loktem, nebo použij jednorázový papírový ručník. Nezapomínej ani na kliky u vás doma a při pravidelném úklidu je očisti vodou a mýdlem. Stačí, aby tě navštívila nachlazená kamarádka a dotkla se kliky a bakterie se mohou začít vesele množit a šířit.

 

Háčky na kabelku
Velký výběr háčků na kabelku seženeš třeba na www.haceknakabelku.net. (Foto: Oficiální zdroj)

 

Odkládáš kabelku na stůl

 

Přemýšlela jsi někdy o tom, kde všude si odkládáš kabelku nebo batoh? Na sedadlo v MHD, na umyvadlo na záchodě, na židli v restauraci a někdy dokonce na zem, když nemůžeš na jejím dně najít klíče nebo mobil. A pak přijdeš domů a tašku pohodíš na postel nebo na jídelní stůl či kuchyňskou linku a s ní i veškeré nečistoty a bakterie, které se na ní přes den nachytaly. Co dělat? Pořiď si elegantní háček na kabelku, který ji podrží v případě, že nenajdeš vhodný háček k pověšení, a pravidelně ji podrob očistě. Stačí ji otřít teplou mýdlovou vodou nebo tampónkem s desinfekcí.

 

Kýcháš do dlaně


Když na tebe přijde kýchnutí, automaticky si dáš ruku před pusu a kýchneš do dlaně. Je to od tebe ohleduplné, protože kýchnutím se bakterie mohou rozšířit až do vzdálenosti několika metrů. Jenže pokud ihned poté nepoužiješ desinfekci nebo nenavštívíš koupelnu a podáš si ruku třeba s novým známým, ohrožuješ jej bakteriemi právě tak, jako bys kýchala do volného prostoru. Kýchej ideálně do kapesníčku, pokud ho nestihneš vytáhnout, raději zvol rukávu v ohbí loktu.

 

Nachlazení
(Foto: oficiální zdroj)

 

Nečistíš kosmetické pomůcky


Tvoje štětce na zdravíčka, houbičky na make-up i labutěnky na pudr potřebují pravidelné čištění, jinak je ohrožují bakterie, které mohou na tvé pleti napáchat pořádnou neplechu. Proto je třeba je pravidelně vyměňovat a alespoň jednou týdně je vyprat v teplé vodě s antibakteriálním mýdlem.

 

Saháš si na obličej


Tato rada může znít banálně, ale oči, nos a ústa, nebo lépe řečeno oční, nosní a ústní sliznice, jsou pro viry a bakterie otevřené dveře do tvého těla. Vyvaruj se proto mnutí očí, drbání nosu, okusování nehtů a přemýšlení s prstem v ústech. Obzvlášť v kombinaci s nedodržením pravidla o častém mytí rukou je dotýkání se vlastního obličeje jednou z nejsnazších cest, jak chytit například chřipku.

 

Poslední rada však zní: Nic se nemá přehánět. Extrémní a úzkostlivá péče o hygienu může přerůst až v onemocnění zvané mysofobie, tedy chorobný strach ze špíny a bakterií. Náš imunitní systém je dobře uzpůsoben k tomu, aby s nežádoucími mikroorganismy bojoval. Tím, že se občas kontaktu s bakteriemi nevyhneš, mu vlastně připravuješ potřebný pravidelný trénink, aby nezakrněl.11 hlasů
Vaše hodnocení