Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ekologie neboli ochrana životního prostředí je pro život na Zemi opravdu důležitá. Děláš také něco pro přírodu a okolí, které tě obklopuje? Jestli ne, určitě si přečti tento článek. Poradí ti, jak třídit odpad. Je to možná maličkost, ale opravdu p...

Třídění odpadu - maličkost s obrovskou zásluhou

aktualizováno 07.04.2011, 00:20 | 07.04.2011, 00:00 | Krásná.cz/křž

Ekologie neboli ochrana životního prostředí je pro život na Zemi opravdu důležitá. Děláš také něco pro přírodu a okolí, které tě obklopuje? Jestli ne, určitě si přečti tento článek. Poradí ti, jak třídit odpad. Je to možná maličkost, ale opravdu pomůže.

Věděla jsi, že každý člověk vyhodí za rok přibližně 150 až 200 kg odpadu? Hrůza! A teď si představ, že takové obrovské množství skončí ležet někde na skládce bez další šance k využití. Nejenom od tebe, ale od celého města, kraje či republiky. Je to opravdu obrovské množství, které postupně zamořuje celý svět a především naši přírodu. Jestli ji chceš ušetřit, začni třídit odpad! A to nejen ty, ale celá tvoje rodina! Vysvětlím ti, jak na to. Je to opravdu jednoduché.

Už doma totiž rozhodneš, zda dáš odpadům druhou šanci, nebo je naprosto znehodnotíš. Pokud se je rozhodneš roztřídit, čeká je recyklace. To znamená, že se znovu zpracují a můžeme je tak dále využívat v podobě nového výrobku. Pokud odpad neroztřídíš, skončí na skládce, kde je naprosto nevyužitelný a příroda tak musí vynaložit další materiál, aby se mohl vyrobit další nový výrobek.

 

Třídění odpadu
Rozkouskovaná PET lahev nebo budoucí zimní bunda? (Foto: Oficiální zdroj)

 

Třídíme sklo, plasty, papír a nápojové kartony

 

Určitě sis všimla barevných kontejnerů, které postávají po celém městě. Jsou určené pravě pro třídění a každá barva má svůj význam.

 

Zelený kontejner

 

Do zeleného patří sklo. Pokud se objeví i bílý kontejner, je potřeba roztřídit sklo podle barev. Do zeleného kontejneru dáváme barevné sklo, například lahve od alkoholických i nealkoholických nápojů, nebo také tabulové sklo z oken či dveří. Do bílého kontejneru vhazujeme sklo čiré. To jsou například lahve od kečupů, marmelád, zavařenin a taky nepoužitelné rozbité skleničky. Pokud máš k dispozici pouze jeden kontejner, patří tam obojí.

 

Pozor! Do těchto kontejnerů nepatří zrcadla, keramika, porcelán ani zálohované vratné sklo, které se vrací zpátky do obchodů.

 

Žlutý kontejner

 

Žlutá barva náleží plastům, které zabírají v rámci odpadu opravdu velké procento. Sama jistě dobře víš, kolik spotřebujete PET lahví a kolik zabírají místa. Proto před každým tříděním PET láhev pořádně sešlápni! Ušetříš tak spoustu prostoru pro ty ostatní. Do žlutého kontejneru tedy patří plasty - jako jsou například igelitové tašky, sáčky a fólie, obaly od CD a DVD, kelímky od jogurtů nebo nejrůznější obaly od kosmetických, čistících a pracích prostředků.

 

Pozor si dávej hlavně na to, jak plast vypadá. Obaly by totiž neměly být mastné ani nijak znečištěné, natož obsahovat zbytky. Proto raději obal před vyhozením opláchni vodou.


Modrý kontejner

 

Do tohoto kontejneru dáváme papír, který je rekordmanem ve spotřebě. Předběhl i plasty a celkově zabírá 12% skladby odpadu. Na třídění papíru můžeš využít i sběrné dvory, které se ale bohužel nenachází v každém městě. Pokud ano, rozhodně je využij. Za svůj dobrý skutek čili správně roztříděný papír dostaneš malou finanční odměnu.

 

Jinak tedy do modrého kontejneru patří veškerý papír. Tím se myslí časopisy, noviny, papírové obaly, tvoje školní sešity, krabice, obálky (i s fóliovým okýnkem) a kancelářský papír.

 

Do kontejneru nedávej svazky knih, vždy by totiž měly být bez vazby. Avšak věřím, že žádná z vás nemá to srdce, knihu vyhodit. Pokud o ni doma opravdu nestojíš, zkus raději antikvariát.


Recyklovat nejde mastný, uhlový nebo znečištěný papír (nemyslí se popsaný). Proto je do kontejneru nevhazuj!

 

 

Oranžový kontejner

 

Oranžový kontejner je tak trochu výjimkou. Nemusí být totiž pokaždé stejného tvaru nebo právě oranžové barvy. Důležitá je ale oranžová nálepka, která značí kontejner pro kartonové obaly.

 

Kartonovými obaly se myslí krabice od nápojů, jako jsou třeba džusy, mléka, krabicové vína a podobně. Stejně tak jako u PET láhvi krabici nejdřív řádně sešlápni.

 

Obaly by měly být opravdu prázdné, proto se doma ujisti, zda se v nich nenachází zbytky tekutin.

 

Kam s ostatním odpadem?

 

Třídit můžeš i ostatní odpad, pro který není vyhrazen žádný kontejner. Takové věci patří na sběrný dvůr. Pokud ve vašem městě žádný není, požádej rodiče a zajeďte na ten nejbližší. Každý takový dvůr má svého vyškoleného správce, který ti vždy poradí, kam který odpad patří. Sbírají se ale především kovy, železo nebo hliníkové předměty, taky staré elektro - potřeby, jako jsou televize, lednice, počítače atd.

 

V kontejneru by neměly končit ani vybité baterie, ty můžeš odevzdat ve spoustě obchodů, počínaje elektroprodejnami, až po supermarkety. No popelnice nepatří ani nepoužité a prošlé léky, ty zas odevzdej v lékárně. V případě baterií a léků nejde o recyklaci, ale o to, že se jedná o nebezpečné materiály. Nepodceňuj je!

 

Většinu toho, co skončí v normálním koši, tvoří tzv. bioodpady. Tedy látky, které jsou přírodní a v přírodě by se rozložily. Jestli bydlíte na vesnici a máte zahradu, určitě takové věci, jako listí, plevel, popel, slupky od zeleniny a zbytky jídla vyhazujete na kompost. Co ale dělat ve městě? I tady můžeš bioodpad vrátit přírodě, která ho využije a vezme si z něj spoustu živin. A ještě ušetříš místo v odpadkovém koši!

 

Jestli bydlíš v paneláku, nemysli se, že pro tebe je kompostování tabu. I ve městech si můžete obstarat speciální nádobu, tzv. kompostejner, který úklidová firma každých čtrnáct dní vyváží. Omrkni, zda tato služba funguje i u vás. V Praze se o této možnosti dozvíš na www.psas.cz. V loňském roce objem svezeného bioodpadu dosáhl téměř pěti tisíc tun!

 

Napiš do diskuze, jestli doma třídíte odpad a jaký je tvůj názor na tuhle ekologickou záležitost. Věřím, že pokud jste doposud doma odpad netřídili, podaří se ti rodinu přemluvit.



2 hlasů
Vaše hodnocení