Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Možná se ti to zdá jako hloupý nápad, ale procvičování paměti je velice záslužná činnost. Stejně tak, jako všechno co se pravidelně procvičuje, i paměť se tím mnohonásobně zlepšuje. Máme pro tebe pár užitečných cvičení, která ti s tím pomohou.

10 cvičení pro lepší paměť

Paměť
zdroj: Thinkstockphotos Paměť
aktualizováno 12.10.2015, 00:11 | 12.10.2015, 00:11 | krasna.cz/roh

Možná se ti to zdá jako hloupý nápad, ale procvičování paměti je velice záslužná činnost. Stejně tak, jako všechno co se pravidelně procvičuje, i paměť se tím mnohonásobně zlepšuje. Máme pro tebe pár užitečných cvičení, která ti s tím pomohou.

Pro lepší zapamatování informací je výhodné využívat různé strategie, například:


1. Rozdělení do menších celků
– např. pro zapamatování řady číslic si číslo rozdělíme na menší části a ty si ztotožníme s nějakým známým číslem (může to být známý letopočet, datum narození nějaké osoby, velikost oblečení, číslo bot, číslo domu, číslo v názvu knihy, filmu); tyto části celého čísla třeba ještě poskládáme v nějaký příběh a ten si zapamatujeme.


2. Vědomé opakování
– snažíme se o maximální pozornost a soustředění, jde vlastně o učení.


3. Vytvoření asociací – názorných pomůcek, situací, příběhů apod.; čím jsou asociace „zvláštnější“, tím lépe se pamatují.


4. Kategorizace – rozdělíme položky určené k zapamatování do menších skupin, např. podle nějaké společné vlastnosti; při vybavování si v duchu projdeme vytvořené kategorie a jednotlivé položky se pak vybaví mnohem snadněji.

 


5. Technika loci – vytvoříme si v duchu důvěrně známou trasu, nejlépe vlastním bytem, domem, chatou, a postupně do ní umísťujeme jednotlivé informace, u kterých je důležité zachovat jejich správné pořadí. Pak si prostor projdeme v duchu ještě jednou a uložené informace se nám již vybavují samy. Pro lepší zapamatování je výhodnější informace na trase ukládat na spíše neobvyklá místa.


Mnemotechnické pomůcky – pomůcky, které usnadňují zapamatování:
6. Akronyma – slova, která se skládají z počátečních písmen jiných slov – příklady:BraProDaLiDvěHuTaČe: opery B. Smetany v pořadí, v jakém je zkomponoval, tj. Braniboři v Čechách, Prodaná nevěsta, Dalibor, Libuše, Dvě vdovy, Hubička, Tajemství, Čertova stěna. ŠOG: lidoopi – šimpanz, orangutan, gorila.

 

ČTĚTE TAKÉ:

S Mistou tentokrát v kuchyni: Upeč si cupcakes

Uspořádání šatníku chce odhodlání

Aerobik pro mozek! Tři překvapivé metody, které fungují!


7. Akrostická mnemonika – založena na tom, že počáteční písmena pojmů, na něž si máme vzpomenout, tvoří počáteční písmena jiných slov, ze kterých lze složit zapamatovatelnou větu – příklady: I.A skupina v periodické tabulce – Helena líbala na katedře robustního cestáře France (vodík, lithium, sodík, draslík, rubidium, cesium, francium). Římské číslice od nejnižší k nejvyšší – Ivan vedl Xavera lesní cestou do města (I, V, X, L, C, D, M). Struny na kytaře – Eva hodila granát do atomové elektrárny (e, h, g, d, a, e).

 


8. Logika – např. rozdíl mezi konvexním a konkávním úhlem – konkávní obsahuje část slova káva, káva se lije do hrníčku, takže konkávní je vždy ten úhel, do kterého by teoreticky šla nalít káva.


9. Spojování položek do určitého lépe zapamatovatelného celku – např. mám koupit olej, vejce, uzeninu, brambory a pórek – lépe si to zapamatuji, když si vše představím „provázané“ např. v podobě omelety.


10. Jiné oslí můstky
– např. poloměr rovníku 6378 km si můžeme zapamatovat pomocí říkanky šetři se osle, která obsahuje počáteční slabiky jednotlivých číslic obsažených v čísle 6378.25 hlasů
Vaše hodnocení