Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vánoce, nejkrásnější svátky roku, prožívá každý jinak. Platí to zejména pro příslušníky různých národů.

16 nejpodivnějších vánočních zvyků, tradic a pověr ve světě: Pavouci na stromcích, do kostela na bruslích a lidožravá kočka

Vánoce
zdroj: Thinkstockphotos Vánoce
aktualizováno 20.12.2017, 16:14 | 20.12.2017, 16:14 | Krásná.cz

Vánoce, nejkrásnější svátky roku, prožívá každý jinak. Platí to zejména pro příslušníky různých národů.

Ve světě lze často narazit na tradice, které byste u nás jen těžko vysvětlovali. Vydejte se s námi do světa a zjistěte, proč v Dánsku rozbíjejí talíře, v Litvě tahají těžké klády, čím si zdobí stromeček Norové nebo Ukrajinci a na čem si během štědrovečerní večeře pochutnávají v Argentině. Budete se divit!

 

1. Island
Na Islandu nosí vánoční dárky skřítci, kterých je podle legendy rovných třináct a s dárky přicházejí postupně každý den mezi 12. až 24. prosincem. Ale pozor! Obdarují pouze hodné děti, které si navíc nachystaly za okno botu. „Důležité také je, aby každý Islanďan dostal něco nového na sebe, jinak ho podle pověsti může sežrat vánoční kočka,“ říká Lenka Drastichová, průvodkyně po Islandu z cestovatelského portálu Radynacestu.cz. Dlužno dodat, že se mezi Islanďany traduje i mírnější varianta této legendy, která straší pouze snědením štědrovečerní večeře.

 

Vánoční zvyky a tradice - 9
(Foto: oficiální zdroj)

 

2. Bulharsko
Bulhaři si nepotrpí na opulentní hostiny s mnoha chody. Obyčejně se při večeři spokojí s vepřovým a luštěninami. „Na tom by nebylo nic zvláštního, některé tradičně založené rodiny však stolují na ubruse položeném na zemi a podloženém slámou, což je vzpomínka na chlév, kde se narodil Ježíšek,“ popisuje Věra Stará, průvodkyně Bulharskem.

 

Vánoční zvyky a tradice - 1
(Foto: oficiální zdroj)

 

3. Austrálie
V Austrálii se vánoční výzdoba nese z velké části ve znamení pohlednic. Lidé si totiž vánoční přání od svých přátel a známých vyvěšují do oken svých bytů a domů. Kdo jich má nejvíce, je pomyslným vítězem v sousedství.

 

Přemýšlíte, kdo nosí australským dětem dárky? Vánoční klokan? Kdepak. Austrálie je členem britského Commonwealthu, takže dárky zde přináší většině rodin Father Christmas (Otec Vánoc), nicméně mnoho dětí zde také čeká na příchod Santy Clause.

 

Víte, kdo ve světě nosí dárky?


Podobně jako národy odlišují zvyky během adventu a Štědrého dne nebo tradiční pokrmy, tak se liší i v legendách o postavách, které lidi obdarovávají dárky. Následující tabulka vám odhalí jejich jména u více jak dvaceti zemí.

 

Vánoční zvyky a tradice - 10
(Foto: oficiální zdroj)

Země Kdo přináší dárky?
Anglie Father Christmas (otec Vánoc)
Argentina kůň Magi
Austrálie Father Christmas (otec Vánoc) / Santa Claus

Brazílie
Papai Noel
Bulharsko děda Koleda
Dánsko Julemand (Jezulátko)

Estonsko
vánoční děda Jöuluvan
Filipíny  Tři králové
 Finsko  Joulupukki
 Havaj  Santa Claus (vánoční loď)
 Island  13 skřítků
 Itálie  Babbo Natale / čarodějnice Befana
 Japonsko  bůžek Hoteišó
 Litva  Kaledu Senis (Děda Mráz)
 Německo  dědeček Weinachstmanna / Christlkind (Jezulátko)
 Norsko  koza krále Olafa / skřítek Nise
 Polsko  svatý Mikuláš
 Polynésie  veliký krab
 Rusko  Děda Mráz
 Sýrie  velbloud od Třech králů
 Španělsko  Papa Noel, Tři králové, Santa Claus
 Ukrajina  Děda Mráz
 USA  Santa Claus
 Venezuela  Santa Claus, Ježíšek (Jezulátko)

 

4. Anglie
Jak jsme si právě řekli, dárky Angličanům nosí Father Christmas. Typickým vánočním pokrmem je pečený krocan s ořechovou nádivkou a v žádném případě nesmí jako tečka štědrovečerního hodování chybět tradiční pudink. „Tento pudink se připravuje již v době adventu a míchat ho chodí každý člen rodiny. Přitom vyslovuje svá přání,“ vysvětluje Eva Staňková, průvodkyně po Londýně a Anglii a dodává: „Starší verze této tradice ještě obnáší vkládání mince do pudinku, což přinese zdraví tomu, kdo ji najde.“

 

Vánoční zvyky a tradice - 5
(Foto: oficiální zdroj)

 

5. Ukrajina
Na Ukrajině je častou dekorací na stromcích umělý pavouk a pavučina. Ukrajinské rodiny totiž věří, že pokud najdete ráno na Vánoce pavučinu, přinese vám štěstí.

 

6. Norsko
Podle staré norské legendy vycházejí na Štědrý večer zlé čarodějnice a hledají košťata, na kterých by se proletěly. „Asi nikdo by nechtěl mít během Štědrého dne u sebe doma na návštěvě čarodějnici, takže Norové všechna košťata v domě pečlivě schovávají,“ říká Vladimíra Svitáková, průvodkyně po Norsku. Zatímco košťata Norové schovávají, svou vlajku milují, a proto bývá hlavním prvkem na vánočních řetězech, ale i na sloupech před domem, právě norská vlajka.

 

Vánoční zvyky a tradice - 7
(Foto: oficiální zdroj)

 

7. Litva
„V Litvě je typickou vánoční tradicí vlečení dřevěné klády jako symbolu problémů a neštěstí,“ říká Vít Malkus, průvodce Litvou z cestovatelského portálu Radynacestu.cz. Lidé zpívají lidové písně za doprovodu různých hudebních nástrojů. Rodiny, sousedé a přátelé se sejdou, popřejí si navzájem vše dobré a společně polena spálí, aby zahnali neštěstí a problémy na příští rok.

 

Vánoční zvyky a tradice - 2
(Foto: oficiální zdroj)

 

8. Venezuela
Ve Venezuele, přesněji v hlavním městě Caracasu, chodí všichni věřící časně ráno do kostela, a to od 16. prosince až do Štědrého dne. Na tom by v jádru v silně nábožensky založené Venezuele nebylo nic zvláštního, zajímavostí však je, jak se Venezuelané do kostelů dopravují. Jezdí do nich totiž na bruslích! Do osmi hodin jsou dokonce uzavřené některé cesty, aby byla jízda pro věřící bruslaře bezpečnější.

 

9. Spojené státy americké
Vánoce se v USA slaví 25. prosince. Na slavnostním menu se tradičně objevuje krocan, většinou s brusinkovou omáčkou. Tradiční vánoční pokrmy se však liší stát od státu. Například v jižních státech se často pojídá "whiskey dort", ve Virginii slané ústřicovo-šunkové koláče a v Baltimoru se jako příloha ke krocanovi objevuje kyselé zelí.

 

Američané se zpravidla velmi vyžívají ve vánočních dekoracích a trochu mezi sebou soutěží, kdo bude mít nejvyzdobenější dům. Často jej v adventním čase zdobí světýlky, vánočními motivy nebo figurínami Santa Clause. Častý je také zvyk mnoha amerických rodin, nechávat na Štědrý den za dveřmi nebo za oknem sklenici mléka nebo sladkosti jako občerstvení pro Santa Clause.

 

10. Itálie
V Itálii končí vánoční čas 6. ledna na svátek Tří králů, kdy také přichází komínem čarodějnice Befana a hodným dětem naděluje dárky do připravených ponožek. Dárky však některým dětem nosí také takzvaný Babbo Natale – v překladu dědeček Vánoce.

 

Vánoční zvyky a tradice - 6
(Foto: oficiální zdroj)

 

11. Dánsko
V Dánsku se za dveřmi přátel rozbíjí porcelán. „Zní to trochu zvláštně a možná i nebezpečně pro zvířata i lidi, nicméně Dánové o silvestrovské noci chodí po domech svých přátel a za dveřmi jim rozbíjejí porcelán. Čím větší hromadu střepů pak před domem najdou, tím větší mají radost, jelikož to pro ně znamená více štěstí v dalším roce,“ vysvětluje neotřelý zvyk průvodkyně Tereza Vrbová.

 

12. Rusko
Pro Rusy je Štědrý den obyčejným pracovním dnem. Pravoslavné Vánoce totiž připadají až na 6. a 7. ledna. Dárečky v Rusku dostávají děti až 7. ledna. Přiváží jim je Děda Mráz, který přijíždí na saních až z Čukotky, má na sobě bílý kožich a beranici a doprovází ho krásná Sněhurka. Dárky si pak rodiny rozbalují u stromečku, kterému se říká jolka.

 

13. Filipíny
Na Filipínách byste tradiční menu na jídelním stole Filipínců o vánočních svátcích hledali marně. Každý vybírá podle toho, co mu chutná, a především co mu peněženka dovolí. Jeden společný prvek však přece jen k vánoční tradici patří: hrnek sladké lepivé rýže, která symbolizuje rodinnou soudržnost.

 

14. Havaj
Na Havaji panuje zvyk pořídit si na Vánoce domů akvárium s ostencem běloskvrnným. Vánoce tady navíc začínají s příjezdem tzv. Vánoční lodi, což je loď přivážející obrovský náklad tradičních vánočních pokrmů. Santa Claus sem přijíždí rovněž po vodě ve svém člunu.

 

Vánoční zvyky a tradice - 4
(Foto: oficiální zdroj)


15. Argentina
Štědrovečerní večeře v Argentině je nejčastěji servírovaná v zahradách, protože na jižní polokouli právě vrcholí léto. Mezi tradiční jídla patří pečené selátko nebo pro nás exotická pečínka z páva. Pavím peřím bývá často dekorován i vánoční stůl.


Během Vánoc můžete v Argentině najít přede dveřmi domů misky s vodou a stébla sena. Nejsou určeny pro Ježíška ani Santa Clause, nýbrž pro koně Magiho, který zde naděluje dárky. Voda a seno jsou pro něj jistotou, že na svém putování nebude mít hlad a žízeň. Dárky pak kůň Magi naděluje do bot, které děti připraví pod stromeček nebo vedle postele.

 

Vánoční zvyky a tradice - 3
(Foto: oficiální zdroj)

 

16. Ve Španělsku
Ve Španělsku patří k nejdůležitějším vánočním rituálům losování šťastných čísel Vánoční loterie, která je nejstarší a největší loterií na světě. Dne 22. prosince jsou rozdělovány miliardy mezi velké množství výherců. Pro Španěly je to opravdový svátek a loterie se zúčastní opravdu každý.

 

Vánoční zvyky a tradice - 8
(Foto: oficiální zdroj)1 hlasů
Vaše hodnocení