Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Bohužel i taková onemocnění existují a setkává se s nimi spousta žen, které to rozhodně nemají jednoduché. Trpí totiž nejen nemocí samotnou, ale i změnami na vzhledu, které my ženy, i tváří v tvář smrti, nevnímáme jako malicherné.

3 vážné nemoci, které ti ukradnou krásu bez svolení

Samovyšetření prsou
zdroj: Thinkstockphotos Samovyšetření prsou
aktualizováno 27.07.2018, 00:00 | 27.07.2018, 00:00 | Terezie Gáborová

Bohužel i taková onemocnění existují a setkává se s nimi spousta žen, které to rozhodně nemají jednoduché. Trpí totiž nejen nemocí samotnou, ale i změnami na vzhledu, které my ženy, i tváří v tvář smrti, nevnímáme jako malicherné.

Některá závažná onemocnění i jejich náročná léčba mohou způsobit například vypadávání vlasů nebo vyžadovat nutnost odstranění prsu. I když je v takový moment vzhled druhořadý, dost negativně působí na psychiku, která hraje v procesu uzdravování také svou neoddiskutovatelnou roli.

 

Jako u většiny dalších onkologických onemocnění je i v případě těchto nemocí zásadní prevence: dodržovat zdravý životní styl, nekouřit, chodit na preventivní prohlídky. A v případě jakéhokoli pochybění neváhat a jít hned k lékaři. Lepší, se zbytečně strachovat, než si ozději vyčítat, že jste nechali nemoc dajít daleko.Čím dříve se totiž s léčbkou začne, tím šetrnější metody lze použít.

 

Rakovina prsu


Jedna z nejzákeřnějších nemocí světa, která může ženy postihnout. V České republice se jedná o nejčastější ženský nádor. Ročně jím u nás onemocní 100 ze 100 000 žen. Podobná situace je však i v ostatních vyspělých zemích, kde si rakovina prsu udržuje také své přední místo. Během roku se na celém světě diagnostikuje několik milionů nových případů. Podařilo se ale naštěstí zlepšit léčitelnost této rakoviny hlavně díky zvýšenému záchytu v jejích časných stádiích v souvislosti s prevencí (zejména kontrolou pomocí ultrazvuku a mamografu), která je i u nás pro ženy nad 45 let mezi hrazenými preventivními prohlídkami. Zajímavé je, že se rakovina prsu může velmi vzácně vyskytnout i u mužů (méně než 1%).

 


Velkou roli v případě tohoto onemocnění hraje genetika. Pokud někdo z rodiny trpěl rakovinou, může se jednat o velmi nepříjemné dědictví. Není to ale pravidlem, rozhodně se ale vypatí se o to víc hlídat. Rakovinu prsu mohou však ovlivnit i další faktory: změna stravy, neuspořádaný životní styl, užívání různých léků, dlouhodobá psychická zátěž. Kombinace všech těchto faktorů zvyšuje pravděpodobnost onemocnění.

 


Léčba: Chemoterapie

 

Spočívá v podávání látek, které ničí rychle se dělící rakovinné buňky. Většinou jsou to látky velmi toxické. Jejich podávání umožňuje pouze skutečnost, že nádorové onemocnění ohrožuje pacienta na životě, takže chemoterapie má i přes četné negativní účinky naději být život zachraňující léčbou. Ne vždy však vede k úplnému uzdravení a ne všechny nádory jsou vůči ní bezbranné.

 

Chemoterapie má spoustu již zméněných vedlejších účinků.Ty vyplývají z faktu, že poškozuje nejen nádorové buňky, ale i všechny ostatní rychle se dělící tkáně – například vlasovou tkáň. V důsledku chemoterapie pacientům vlasy vypadají. Je jasné, že za možnost uzdravení to stojí, nicméně to není nic příjemného. Mnoho lidí z toho může mít psychickou újmu a stres, což v lěčbě nepomáhá.

 

ŠANCE PRO VÁS

Postihla i vás nebo blízkou ženu ve vašem okolí rakovina? Má tuto náročnou životní etapu za sebou a přemýšlíte, jak jí vnést do života trochu pozitivní energie, prozářit den mimořádným zážitkem, usmát se znovu při pohledu na vlastní odraz v zrcadle?


Snídaně s Novou ve spolupráci se Salonem Dlouhovláska hledá přesně takové ženy, které potřebují po náročném onemocnění získat novou energii a mít sílu se na sebe opět usmát.

 

Pokud vlivem nemoci a chemoterapie ztratily vlasy, salon Dlouhovláska jim vyrobí paruku na míru z pravých vlasů, ve které se opět budou cítit atraktivně. A to není vše! Těšit se mohou na úžasný den plný péče, kromě samotné paruky na ně čeká ještě další dárek: do parády si je vezmou nezávislé kosmetické poradkyně Mary Kay a dovedou jejich proměnu k dokonalosti. Se znovu vráceným sebevědomím si pak budou moct vychutnat poslední část proměny: spolu s ostatními proměněnými dámami a naším televizním štábem vyrazí na pětidenní zájezd na Kanárské ostrovy od Canaria travel.


Víte o dívce či dámě, která si prošla bojem s rakovinou a přesně takovou vzpruhu by nyní potřebovala? Přihlaste ji na email dlouhovlasky@nova.cz, vybereme celkem čtyři ženy, kterým pomůžeme najít znovu ztracenou radost ze života.

 

ČTĚTE TAKÉ:

5 příčin padání vlasů, které máš šanci změnit

Velká inspirace! Dívka se vypořádala s dětskou baculatostí i anorexií. Co radí ostatním?

DOJEMNÉ: Žena překonala rakovinu, teď ukázala tělo plné jizev

 
Nádory kůže


Kožní nádory zahrnují několik různých typů. Ty se liší svým výskytem, vzhledem, agresivitou i prognózou. Nádory kůže jsou poměrně časté, často si za ně dokonce můžeme sami: výrazným sluněním bez dostatečné UV ochrany či častou návštěvou solárií.

 

Nejčastější jsou tři typy kožních nádorů, podle vzrůstající nebezpečnosti se dělí na bazaliom, spinaliom a obávaný melanom. Vyskytnout se mnohou prakticky v kterémkoli věku a na kterémkoli místě, jejich četnost ale vzrůstá s věkem pacientů a nejčastěji postihuje oblast obličeje. Není to nic pěkného a zejména ženám to rapidně ubírá sebevědomí a mohou trpět depresemi.

 

Vyšetření kvůli melanomu Ilustrační snímek
(Foto: oficiální zdroj, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna)

 


Léčba: Vyříznutí

 

Ložisko je třeba chirurgicky vyříznout, a to s dostatečným množstvím okolní tkáně, aby byla jistota, že rakovinové buňky zde nezůstávají. Dále se užívá chemoterapie a radioterapie, tedy ozařování, a to hlavně u pacientů s rozsáhlejšími skvrnami.


Rakovina jazyka


Projevuje se narudlými útvary na přední straně jazyka – vypadají jako vředy a snadno krvácejí. Mezi další příznaky tohoto závažného onemocnění patří neschopnost polykat nebo změny hlasu. Mezi hlavní „tvůrce“ tohoto druhu rakoviny patří zejména cigarety a časté pití alkoholu. Tato nemoc je velmi nepříjemná a bolestivá.


Léčba: Chirurgický zákrok


V případě včas zachycených nádorů se většinou jedná o malý chirurgický zákrok. U větších nádorů může být využito ozařování nebo chemoterapie, jež nádor zmenší a umožní tak menší rozsah operace.0 hlasů
Vaše hodnocení