Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Období letních prázdnin se neodmyslitelně pojí také s větším množstvím času stráveného s rodinou. Ať už jsou to výlety, dovolená u moře nebo běžné odpoledne na zahradě, to všechno jsou aktivity, které k tomuto období bezesporu patří.

3 tipy, jak pohodově vyjít s mladším sourozencem

sourozenci - 1
zdroj: Getty Images sourozenci - 1
aktualizováno 10.07.2018, 00:06 | 10.07.2018, 00:06 | Krásná.cz

Období letních prázdnin se neodmyslitelně pojí také s větším množstvím času stráveného s rodinou. Ať už jsou to výlety, dovolená u moře nebo běžné odpoledne na zahradě, to všechno jsou aktivity, které k tomuto období bezesporu patří.

Zatímco s rodiči čas obvykle zvládnete strávit více méně bez problému, potrápit vás mohou vztahy se sourozenci. Zejména pak v případě, že vy jste tou starší nebo dokonce úplně nejstarší z dětí. Dvojnásobně, když se svým mladším sourozencem sdílíte pokoj a v dlouhé prázdninové dny, kdy nemáte žádný zábavný program a venku není dobré počasí, v něm na vás padá "ponorka". Jak v pohodě vyjít s mladším bratrem nebo sestrou, aniž byste měli chuť se navzájem „zabít“?


1) Naučte se efektivně zvládat konflikty 


Je přirozené, že spolu nebudete vždycky stoprocentně vycházet. Je ale důležité zvládat vaše spory efektivně a přehnaně nepodléhat emocím. Pokud se zvládáním vzteku máte problém, mějte to na paměti a vždycky si dobře rozmyslete, co chcete říct. Stačí se párkrát nadechnout a vydechnout, zformulovat bez křiku, v čem tkví problém, nebo prostě odejít. Hádky ve většině případů vznikají kvůli hloupostem a zbytečně si můžete navzájem ublížit, aniž byste to předem zamýšleli.


Tip pro vás:


Rychlokurz zvládání sourozeneckých problémů


1) Počítejte do 3, než promluvíte. Předejdete tak situaci, kdy se sami divíte nad slovy, která z vašich úst před minutkou vyšla.


2) Soustřeďte se na své pocity – místo přehnaných obviňování, říkejte věci jako „Mám pocit, že… “, a naučte se stejným způsobem vyjadřovat i své mladší sourozence. Sdílejte vzájemně své pocity a objasněte si, proč jste se v tu chvíli zachovali určitým způsobem.


3) Udělejte si „očistný rituál“. Každý den nebo dva si společně sedněte a vyříkejte si všechno, co vás v uplynulých hodinách trápilo nebo naštvalo. Pokuste se navrhnout nějaké řešení, abyste příště obdobným situacím předešli. Uvidíte, že postupem času pro vás bude řešení konfliktů čím dál tím snazší.

 

sourozenci - 2
(Foto: Getty Images)

 

2) Vybudujte si pevný vztah


Vztahy se sourozenci jsou jedněmi z nejdůležitějších v našich životech. Pravda, rodinu si nevybíráme, ale zároveň s ní máme už od narození pevnou pokrevní vazbu, která bude pravděpodobně trvat celý život. Proto je tak důležité budovat si se svým sourozencem pevný, a v rámci možností hezký vztah, který vydrží.


Tip pro vás: Vyhraďte si jednou týdně čas na odpoledne se svou sestrou nebo bratrem. Naplánujte společně nějakou zábavnou aktivitu, jako je kino, návštěva muzea nebo obyčejný filmový maraton. Uvidíte, jak přirozeně to váš vztah posílí.

 

sourozenci - 3
(Foto: Getty Images)


3) Soustřeďte se na své pozitivní stránky a buďte si vzájemně oporou


V neposlední řadě, tak jako ve všech životních oblastech, nahlížejte i na sourozenecký vztah, v rámci možností, z té pozitivní stránky. Místo, abyste se vzájemně shazovali, posilujte své kladné povahové rysy a buďte si vzájemně oporou ve chvílích, kdy je to potřeba.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nejmladší, nejstarší, jedináček - Co to o tobě říká?

Je lepší být jedináčkem, nebo mít sourozence?

Jak vyjít s mladším sourozencem?

 

Nezapomínejte na to, že vy jste ve vašem vztahu tou starší, a pro vašeho mladšího sourozence jste v určitém smyslu vzor. Proto byste právě vy měla být iniciátorem řešení konfliktu a také budování pevného vztahu.0 hlasů
Vaše hodnocení