Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Známe to všichni - povinnosti, které nás zrovna dvakrát nebaví, odkládáme na neurčito a jen pomyšlení na ně nás v mžiku otráví.

4 kroky, které vám pomůžou skoncovat s prokrastinací

Lenost
zdroj: Thinkstockphotos Lenost
aktualizováno 24.11.2018, 00:05 | 24.11.2018, 00:05 | Krásná.cz

Známe to všichni - povinnosti, které nás zrovna dvakrát nebaví, odkládáme na neurčito a jen pomyšlení na ně nás v mžiku otráví.

Přinášíme vám výčet zaručených tipů, jak s chorobným odkládáním skoncovat.

 

Mějte stanovený plán


V případě, že jste opravdu zarytý prokrastinátor, je důležité sestavit si plán. Abyste se hned po příchodu do práce nebo ze školy domů nezhroutili ze všech úkolů, které je potřeba v nadcházejícím týdnu splnit, sepište si je podle důležitosti. I když můžete mít pocit, že svoji agendu začínáte úkoly, které nejvíce hoří, opak je pravdou. Průzkumy totiž ukazují, že v práci obvykle začínáme spíše tím snadnějším.

 

Proč prokrastinujeme?


Málo času a chuti. To je nejčastější důvod, proč povinnosti odsouváme. „Odkládání důležitých věcí nám dává iluzi svobody. Přesvědčí nás, že disponujeme neomezeným množstvím času a volné chvíle vyplňujeme aktivitou, která se nám zrovna líbí. Máme tendenci inklinovat k nedůležitým činnostem, jelikož jsou ve většině případů méně náročné na energii a rozhodování,“ říká Daniel Gamrot, expert na osobní time management, trenér a konzultant osobní produktivity.

 

„Jedním z důvodů odkládání je dnes až extrémní počet možností, které máme. Desítky aplikací v mobilním telefonu, výběr z obrovského množství e-shopů, neomezený počet kulturních akcí, stovky nových článků denně. Převážně mladší generace, která vyrůstá s technologiemi, má zvýšenou tendenci podlehnout plnění drobných úkolů, které jsou mnohem jednodušší a nevyžadují tolik úsilí,“ dodává Gamrot.

 

Jsou dnešní mladí lenoši?

 

Lidé jsou zahlceni stále větším množstvím úkolů, jejichž vyřešení si nechávají na později, mnohdy na neurčito. Z průzkumu společnosti myTimi vyplývá, že 15 % z nás povinnosti odkládá chronicky, a to více než měsíc a déle. „Podle nás lidé nejsou línější než dříve, jen čas je nám cennější. Čím více ale povinností hromadíme, tím nám zbývá méně času a především nákladů k jejich vyřešení,“ říká Jan Skovajsa, CEO společnosti myTimi.

 

Nejvíce úkolů odkládají zejména mladí lidé do 30 let. Jsou přesvědčeni, že mají k dispozici velmi málo času a zařizování věcí je také nejvíce vyčerpává. O něco zodpovědnější postoj k plnění povinností pak podle průzkumu roste s věkem až od 30 let.

Co nejvíc odkládáme?

 

„Nejčastěji odkládáme věci bez pevného termínu splnění. Hasíme je ve chvíli, kdy se z nich stanou tzv. ,hořáky' a už nepočkají, jako třeba v zaměstnání,“ dodává Daniel Gamrot.

 

Z průzkumu vyplývá, že pětina zaměstnaných lidí aktuálně odkládá úklid domácnosti. Více jak desetina odkládá návštěvy lékaře a s nižším věkem číslo dokonce rapidně stoupá. 16 % cítí resty směrem k rodině a přátelům. Mezi další osobní úkoly, které lidé nejčastěji odkládají, patří jejich fyzická kondice (11 % odkládá fyzické aktivity). Mladí lidé také nesnáší úřady (62 %).

 

Nenáviděnou a odkládanou povinností je také nákup dárků. Třetina lidí jej odkládá déle než měsíc a vyřizuje jej na poslední chvíli.


Sestavte si žebříček priorit


V dnešní uspěchané době, kdy máme diář zaplněný k prasknutí, stačí jen krůček k vyhoření. Ačkoliv se snažíme podávat excelentní výkony jak v práci, tak i v soukromém životě, tím spíš jsme vystaveni dennodennímu stresu. Proto je důležité sestavit si žebříček priorit. Pracovní emaily a schůzku za vás zřejmě nikdo nevyřeší, zato víkendovou oslavu vaší tchýně ano. Rozdělte si práci v rodině, mezi přáteli, využijte i placené profesionální služby: například úkoly, se kterými si nevíte rady a trvají vám dlouho, jako grafické úpravy, překlad nebo úprava fotek, za vás rychle udělají zkušenější třeba na webu jaudelam.cz, s přáním na míru, třeba včetně naplánování dovolenkového itineráře, poradí mytimi.cz. "Mít pomocníky dnes není výsada bohatých, využívat je může prakticky kdokoliv s přístupem k internetu. Lidé pak mohou věnovat pozornost důležitým úkolům v práci nebo v rodině,“ komentuje možnost delegování povinností Daniel Gamrot.

 

 

Rozdělte si své úkoly na části


Aby se vám vaše úkoly nezdály tak složité či nedosažitelné, je lepší si je rozdělit na menší části a pracovat na nich postupně. Platí totiž, že i malá vítězství jsou vítězství a váš mozek tím namotivujete k ještě lepším výkonům.


ČTĚTE TAKÉ:

Jak se zbavit podzimní únavy?
TEST: Ohrožuje tě stres?
Nauč se zahánět stres jinak než jídlem

 

Odpočívejte


Víme, je to těžké, ale pořádný odpočinek dokáže s vaším tělem a motivací zázraky. Vsaďte se, že příliš mnoho schůzek napěchovaných do jednoho dne nebo rovnou 100 dřepů, když jste předtím své hýžďové svaly namáhali leda chůzi do schodů, vaše tělo a mysl rychle otráví a příště se jim budete chtít vyhnout. Proto je důležité vždy volit střídmou cestu. Dnešní doba je uspěchaná a nejsme motorové myši, abychom vše zvládali na 100 %. Proto je fajn občas ubrat nohu z plynu.0 hlasů
Vaše hodnocení