Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Smrt, zejména pokud se týká jedné z nejbližších osob v našem životě, je náročná životní situace pro všechny zúčastněné, natožpak pro mladého, dospívajícího člověka.

4 rady, díky kterým se snáz vypořádáte s odchodem blízkého člověka

smutek - 2
zdroj: Getty Images smutek - 2
aktualizováno 17.07.2018, 00:09 | 17.07.2018, 00:09 | Krásná.cz

Smrt, zejména pokud se týká jedné z nejbližších osob v našem životě, je náročná životní situace pro všechny zúčastněné, natožpak pro mladého, dospívajícího člověka.

Občas takové situace přicházejí nečekaně a o to hůř se s nimi vypořádává. Nevyčítejte si proto, že se cítíte ztracené, nevíte, kudy kam a jak naložit se svými emocemi. Přestože vám žádný zázrak nemůže vrátit vaši milovanou osobu, čas rány postupně hojí a věřte, že váš život se krůček po krůčku zase stabilizuje. Co vám na cestě tímto chmurným obdobím může pomoci?


1. Srovnejte si své pocity a dejte jim průchod


Jakkoli se v tuto chvíli cítíte, připusťte si, že je to v pořádku. Je normální cítit velký smutek, prázdnotu anebo vztek. Nesnažte se jim bránit a raději si sedněte a sepište si všechno, co momentálně prožíváte například do deníčku. Pomůže vám srovnat si myšlenky.

 

smutek - 1
(Foto: Getty Images)


2. Vyjádřete své emoce


Prociťte a naplno prožijte všechny své emoce, abyste uvolnily vnitřní bolest. Nebraňte se smutku a raději si pořádně poplačte. Nezabraňujte ani vzteku a místo toho si pořádně zakřičte do polštáře. Zkrátka dělejte všechno, co zrovna cítíte, že potřebujete.


Tip pro vás: Mnoha lidem při vyjadřování emocí pomáhají také kreativní činnosti, jako je kresba, malování nebo tvůrčí psaní. Vyzkoušejte si to i vy.


3. Mluvte o svých pocitech – třeba i s odbornou pomocí


Promluvte si o tom, co cítíte s člověkem, kterému důvěřujete. Může to být vaše blízká osoba, třeba váš rodič, anebo nejlepší kamarádka. Pokud se před nimi necítíte jistě, můžete vyhledat odbornou pomoc.

 

Nezapomínejte ale na to, že ztrátou blízkého trpí i ostatní - a i oni mají právo na smutek, prožívají vlastní pocity. Můžete o nich mluvit společně, navzájem se vyslechnou, ulevit si. Počítejte ale s tím, že někdy dotyčný nebude mít dost sil vyslechnout si vaši bolest, protože je v tu chvíli plný své vlastní. A týká se to i dospělých - pokud třeba truchlíte nad ztrátou milovaného tatínka, věřte, že i maminka nebo babička prožívají tyto chvíle velmi bolestně a občas nedokážou stoprocentně pomoci. Nevnímejte to jako zradu a přejděte to bez výčitek, za které byste si později nejspíš jen nadávali.

 

smutek - 3
(Foto: Getty Images)


Tip pro vás: Organizace, které pomáhají dětem a mladistvým ve složitých životních obdobích jsou: Šance dětem a jejich Linka důvěry anebo „Jinej svět“, který nabízí pomoc formou online diskuzí a internetového poradenství. Jsou tu od toho, nevnímejte jako projev slaboštví, když pocítíte nutkání se na takovou instituci obrátit.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Víc než blbá nálada? 9 příznaků, že tě TRÁPÍ DEPRESE

Jak mluvit s rodiči o VÁŽNÝCH VĚCECH?

VAŠE PŘÍBĚHY: Dvě úmrtí v rodině během jediného roku


4. Nezapomínejte na život


Jakkoli se vaše situace zdá být bezvýchodná, pamatujte si, že nebude trvat navždycky. Dovolte si být smutné, ale dejte také šanci vašim nejbližším, aby vás politovali nebo se pokusili rozveselit. Není zakázané se jít pobavit nebo se něčemu zasmát, i když prožíváte takové období. Nezapomínejte ani na své vize a cíle, protože koneckonců, ani váš nejbližší by nechtěl, abyste kvůli němu zapomněly žít. Tak hlavu vzhůru.0 hlasů
Vaše hodnocení