Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ty nejlepší věci v životě jsou zadarmo, ale cesta k nim bývá mnohdy trnitá. Často to vyžaduje čas, trpělivost, víru, slzy a několik životních kopanců. Když ovšem vydržíte a dokážete to, nebudete toho nikdy litovat. Odměnou vám bude životní spokoje...

5 dovedností, které je těžké si osvojit, ale když to dokážete, budete z toho těžit celý život

sebeláska - 3
zdroj: Getty Images sebeláska - 3
aktualizováno 15.01.2019, 00:00 | 15.01.2019, 00:00 | Tereza Majzlíková

Ty nejlepší věci v životě jsou zadarmo, ale cesta k nim bývá mnohdy trnitá. Často to vyžaduje čas, trpělivost, víru, slzy a několik životních kopanců. Když ovšem vydržíte a dokážete to, nebudete toho nikdy litovat. Odměnou vám bude životní spokojenost a naplnění.

Na kterých dovednostech se vyplatí pracovat?

 

1. Probudit v sobě empatii


Schopnost vcítit se do druhého je zásadní pro kvalitní mezilidské vztahy, komunikaci a vyplatí se i v pracovním nebo školním prostředí. Pokud se na věc dokážete podívat i z druhého úhlu pohledu, ostatní vám budou snáze naslouchat a odměnou vám bude nejen větší vnitřní pohoda.


S touto schopností souvisí také schopnost být upřímná k sobě i k druhým, umění naslouchat a vyhnout se špinění druhých za jejich zády. Když se na to začnete soustředit, uvidíte, že se vám uleví.

 

2. Naučit se ovládat svůj spací rituál


Spánek je pro vaše veškeré fungování velmi důležitý. Stanovte si rituál, který budete každý večer dodržovat. Snažte se chodit spát i vstávat ve stejnou hodinu. Vaše tělo si na tento rituál brzy zvykne a zbavíte se večerního převalování se v posteli a těžkého ranního vstávání.


3. Umět dobře rozvrhnout svůj čas


Time-management je jedna z nejtěžších věcí, která dělá problém nejedné z nás. Osvojit si ji není jednoduché. Pro začátek pomůžou do detailu vypracované seznamy povinností. Nenakládejte si toho na sebe příliš, abyste nebyly zklamané, že jste seznam nezvládly dodržet. Pokud v sobě probudíte disciplínu, budete překvapené, kolik času vám nakonec zbylo. Buďte na sebe přísné a dejte prokrastinaci sbohem. Vyplatí se to!

 


4. Nebát se požádat o pomoc


Zní to jako banalita, ale je překvapivě těžké určit, kdy už jste si toho na sebe naložily příliš, a nastal čas požádat ostatní o pomoc. Nechcete vypadat slabě, nechcete přiznat, že to nezvládnete a bojíte se odmítnutí. Zkuste to překonat, zvolte správný styl komunikace a přiznejte, že potřebujete radu nebo pomoc v těžké situaci.


5. Mít se ráda


Nebičovat se za každý neúspěch, smýšlet o sobě pozitivně, umět se pochválit a vědět, co chci a potřebuji. Pokud o sobě smýšlíte negativně, má to vliv na vaše vyzařování a sebevědomí. Pracujte na sebelásce a buďte k sobě alespoň tak tolerantní, jako jste k lidem ve svém okolí. Možná je to ze začátku těžké, ale věřte, že naučit se kontrolovat své myšlení není nemožné. Některé negativní myšlenky si prostě musíte zakázat.

 

Odvaha
(Foto: Getty Images)


6. Být důsledná a stálá ve svých rozhodnutích


Když se pro něco rozhodnete, dodržte to. Vyhnete se zklamání a pocitu selhání. Důslednost je klíčem ke každému úspěchu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Triky, jak rychle zapadnout do jakéhokoliv nového kolektivu

Nízké sebevědomí, nebo vážná nemoc?

Potřebuješ větší sebevědomí? Praktická cvičení, která fungují!

7. Umět žít přítomností


Umět se radovat z přítomného momentu a nemyslet přitom na chyby, které jsme udělaly v minulosti a na obavy o budoucnost, je základem k naší vnitřní spokojenosti. Nějak bylo, nějak bude. Zkuste se plně soustředit na dnešní den.

 

Kterou z těchto dovedností je podle vás úplně nejtěžší získat?0 hlasů
Vaše hodnocení