Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Se začátkem nového roku nastává období, kdy plníme nová předsevzetí. Lepší strava, více pohybu, více času na koníčky nebo pečlivější trénink cizích jazyků. To jsou ty nejběžnější body, ke kterým se chceme v novém roce uchýlit. Co kdybyste však let...

5 jednoduchých ekologických předsevzetí, se kterými můžete začít ze dne na den

Dívka
zdroj: Getty Images Dívka
aktualizováno 12.01.2019, 00:00 | 12.01.2019, 00:00 | Krásná.cz

Se začátkem nového roku nastává období, kdy plníme nová předsevzetí. Lepší strava, více pohybu, více času na koníčky nebo pečlivější trénink cizích jazyků. To jsou ty nejběžnější body, ke kterým se chceme v novém roce uchýlit. Co kdybyste však letos popřemýšleli o tom, jak být od počátku ledna aspoň o malinko ekologičtější?

Máme pro vás tipy, s nimiž lze začít v podstatě ze dne na den a nebudou vás stát žádné peníze. Takže se snadno stanou běžnou rutinou.


1. Opravdu potřebujete brčko?


Jedno z předsevzetí, se kterými můžete začít opravdu hned teď, je eliminace používání plastových brček. Nepořizujte je domů a odmítněte v kavárně či restauraci. Určitě neplatí, že jejich vyloučením ze svého života spasíte svět, nicméně i tenhle krok se v péči o naše životní prostředí počítá. Uvádí se například, že jenom v Americe se denně upotřebí na 500 milionů brček. Kdybychom je poskládali jedno za druhým, dokázaly by obtočit naši zemi 2,5krát. Dle údajů z roku 2017 jsou v pořadníku nejčastěji nalezeného odpadu v oceánech na 11. místě. A jedno takové brčko se rozloží za 200 let. Pokud na jeho použití opravdu trváte, můžete pak najít aspoň kovovou, skleněnou či bambusovou alternativu. Jejich cena začíná přibližně na padesáti korunách.

 

Party
(Foto: Getty Images)


2. Baterie do koše nepatří


Sice se jako národ zlepšujeme v recyklaci, nicméně pořád máme ve zvyku vytřídit hlavně plasty, papír a sklo. Vybité tužkové baterie nebo staré žárovky mnohdy stále vyhazujeme do klasického koše. Když se však tyto vysloužilé elektrosoučástky dostanou na skládku, mohou se z nich do půdy i do ovzduší uvolňovat nebezpečné látky. Myslete proto i na elektroodpad. Ve větších městech jsou tříděné kontejnery často již na drobný elektroodpad, baterie a žárovky můžete donést i do boxů, které stojí v mnoha institucích a úřadech, stačí se jen pozorně dívat. Pokud ve svém okolí nic takového nenajdete, existuje i služba Rema Family Box: krabička, která je speciálně navržená pro skladování vybitých baterií, aby se nikde jen tak neválely, její objednání i zpětné odeslání je zdarma.

 

ČTĚTE TAKÉ:

3 nádherné příběhy, jak se módní průmysl snaží zachránit oceány
Nejekologičtější školu světa najdeš na Bali, studovat v ní můžeš i ty
Co nahradí vložky a tampony?


3. Tašky a sáčky vždy při sobě


Naučte se mít vždy při sobě nákupní tašku. Vyhnete se tak okamžikům, kdy neplánovaně zaběhnete do obchodu a kvůli nákupu jste nuceni zakoupit si novou. Ať už je ta vaše plátěná (což je nejekologičtější varianta) nebo plastová, tak jak tak se znovupoužití cení. Stejně to lze udělat například se sáčky na ovoce, zeleninu, pečivo nebo jiné drobné artikly. V obchodě můžete použít vlastní, v lepším případě textilní. Na trhu najdete jejich různé udržitelné varianty, nejznámější jsou například české značky Frusack, Saaczech, Česká síťovka nebo Český západ. Nicméně i ty igelitové lze použít vícekrát a vyhnout se tak jejich nadměrné spotřebě.

 

Káva do kelímku
(Foto: Getty Images)


4. „Udržitelné“ kafe


To, že je ekologičtější natočit si kohoutkovou vodu, než kupovat ji v plastových lahvích, už asi není potřeba zmiňovat. Ekologicky, či spíše udržitelně, se dá ale chovat i v případě, kdy si pravidelně dopřáváte ranní drogu v podobě kávy – připravované jinde než doma. Pokud si objednáváte kávu s sebou, mnohé podniky i řetězce vám dají možnost odnést si ji ve vlastním termo-hrnečku nebo tumbleru. Nabízí to například Benzina, kávové řetězce Costa Coffee či Starbucks dokonce dávají slevu na kávu, pokud si ji koupíte do vlastního hrnku, mimochodem mají v nabídce i pestrý výběr designových termohrnků. Můžete pro kávu vyrazit i do některého z podniků, který ji prodává do vratných zálohovaných kelímků, jejich seznam najdete na otockelimek.cz.


5. Rozlučte se s papírovými ubrousky


„Zelenějšími“ se můžete stát i tak, že se vynasnažíte vyloučit používání jednorázových papírových ubrousků, kuchyňských utěrek a ideálně také kapesníčků. Nejlepší alternativou je nahradit je těmi látkovými, které mají mnohem delší životnost a bude možné je používat dlouhodobě. Většina těchto produktů se sice vyrábí z kvalitního papíru, po použití ale není správné je z hygienických důvodů vhazovat do modrých kontejnerů, v nichž se shromažďuje papír k recyklaci. Recyklaci papíru navíc ztěžuje jakékoli znečištění, takže není vhodné do modrého kontejneru obecně vhazovat mastné nebo jinak zašpiněné papírové obaly. Pokud si nedokážete použití „jednorázovek“ odpustit, sáhněte alespoň po těch, které jsou vyrobeny z recyklovaného materiálu.0 hlasů
Vaše hodnocení