Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Už se blíží čas maturitních zkoušek. Před jedním ze životních milníků je třeba se řádně připravit.

6 rad, jak na maturitu z cizího jazyka

Maturita
zdroj: Thinkstockphotos Maturita
aktualizováno 24.04.2017, 00:59 | 24.04.2017, 00:59 | Krásná.cz

Už se blíží čas maturitních zkoušek. Před jedním ze životních milníků je třeba se řádně připravit.

Na některé žáky čeká státní maturitní zkouška z anglického jazyka, která může být velice rozdílná v absolvování díky studované škole. Střední školy či gymnázia mají v rámci anglického jazyka širší tematické okruhy. Proto dosažená výstupní úroveň je v případě anglického jazyka markantně rozdílná.

 

Máme pro vás 6 rad, jak tuto tzv. zkoušku dospělosti z angličtiny zvládnout:

  

• Vždy si velmi pečlivě přečtěte zadání. Mohli byste zcela zbytečně přicházet o správné odpovědi. Je-li v zadání napsáno, že máte doplnit maximálně tříslovnou odpověď a vy napíšete slova čtyři, vaše odpověď bude vždy nevyhovující, ať už napíšete cokoliv.


• Nikdy nenechávejte otázku bez odpovědi
– a to platí pro všechny části zkoušky z anglického jazyka. Pokud si skutečně nejste jistí, co odpovědět, zkrátka zkuste, co se vám bude zdát nejvíce přijatelné. “Lehce se může stát, že své schopnosti a znalosti jen podceníte, a když nenapíšete, nebo neřeknete nic, promarníte zbytečně možnost toho, že byste mohli mít pravdu,” vysvětluje Jiřina Dunková, senior metodička z jazykové agentury Skřivánek.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jeď v létě studovat jazyky
Jak se konečně naučit cizí jazyk
Baví tě jazyky? Tohle jsou povolání pro tebe!


Strachujete se o to, z jakých tematických okruhů se maturita z anglického jazyka vlastně skládá? A víte, že existují katalogy požadavků k jednotlivým částem maturitní zkoušky? Veškeré části zkoušky jsou v tomto katalogu podrobně vysvětleny, jasně jsou také určeny dovednosti, které každá část testuje a které byste měli zvládnout, abyste zkouškou úspěšně prošli. Nechybí ani definice jednotlivých tematických okruhů včetně upřesnění, v jakých komunikačních situacích byste se měli orientovat, abyste zvládli ústní část zkoušky. Katalogy můžete najít například na webu www.novamaturita.cz v sekci Katalogy požadavků.

 


• Během písemné části zkoušky můžete používat slovník. Proto nepodceňte přípravu a zainvestujte do opravdu kvalitního slovníku, ve kterém najdete co nejvíce možných informací. “Pozor však na jednu skutečnost – není povoleno, aby slovník obsahoval přílohu, která se věnuje písemnému projevu. Nezapomeňte si také předem vyzkoušet, jak se vám se slovníkem bude pracovat – abyste přesně věděli, jaké informace v něm najdete, jak jsou řazeny apod. Jistě byste se nechtěli během zkoušky zdržovat tím, že budete ztracení ve slovníku,” upozorňuje Dunková.

 

JEŠTĚ VÍCE PRO MATURANTY:

Jak u maturity neztratit jistotu?
MATURITA: Jak se (ne) chovat před komisí
MATURITA: Jak se (ne)obléct


V kreativních částech zkoušky – tedy při písemné práci a ústní zkoušce – prodejte své znalosti. “Není od věci pokusit se naučit některá komplikovanější slovíčka, abyste je uměli pohodlně použít a následně je cíleně prezentovat, neboli zahrnout do svého projevu. Ukážete tak, že umíte něco navíc, a máte šanci získat tak mnohem lepší hodnocení,” doporučuje Jiřina Dunková.


• Veškeré důležité informace si podtrhávejte – ať už se jedná o klíčové informace v zadáních nebo o odpovědi na otázky v didaktické části testu – subtest čtení – vždy si buďte jistí tím, že víte, proč něco děláte nebo na něco odpovídáte. A nejjasnější toto bude, pokud si danou přesnou informaci podtrhnete – ‚důkaz‘ budete mít tak vždy lehce na očích.0 hlasů
Vaše hodnocení