Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Horko, zmrzlina, koupaliště, opalovací krémy, studená káva, pantofle, posečená tráva, dlouhé večery a dobrá kniha… jedním slovem prostě léto! Jenže zvolit to nejlepší k přečtení bývá leckdy oříšek.

8 tipů na knihy, díky kterým bude zbytek tohoto léta stát za to!

Šok
zdroj: Getty Images Šok
aktualizováno 08.08.2019, 15:01 | 08.08.2019, 15:01 | Krásná.cz

Horko, zmrzlina, koupaliště, opalovací krémy, studená káva, pantofle, posečená tráva, dlouhé večery a dobrá kniha… jedním slovem prostě léto! Jenže zvolit to nejlepší k přečtení bývá leckdy oříšek.

Vybrali jsme pro vás ve spolupráci s knihkupectvím Martinus.cz 8 ultimátně dobrých knih z různých žánrů, díky kterým na tohle léto budete ještě dlouho vzpomínat.

 

Tiché roky – Alena Mornštajnová

 

Tip na knihu - 8
(Foto: Martinus.cz)


Pokud jen letmo sledujete českou knižní scénu, nejnovější román A. Mornštajnové už jste jistě zaznamenali. Vzhledem k úspěchu předchozí Hany měli čtenáři velká očekávání a troufáme si tvrdit, že se Mornštajnové podařilo laťku, kterou si Hanou nastavila, ještě o fous přeskočit. Je to kniha, která se bude skvěle číst na pláži, u babičky na chalupě i doma na balkoně. Nedá vám spát, dokud ji nedočtete, takže je pro dlouhé letní večery jako dělaná. Přečtěte si ji, Tiché roky patří k tomu nejlepšímu, co zatím během letošního roku vyšlo.

 

Oheň a krev – George R.R. Martin

 

Tip na knihu - 5
(Foto: Martinus.cz)


Jedním z největších „hype“ letošního roku je bezesporu konec seriálu Hry o trůny. Pokud patříte mezi ty, jež konec seriálu zklamal, nemusíte smutnit. Knížky totiž (jako tradičně) vyhrávají a George R. R. Martin svůj velkolepý knižní závěr teprve dopisuje. Abyste si ukrátili čekání na finále nebo ještě hlouběji pronikli do světa, který uchvátil miliony lidí po celém světě, pusťte se do prequelu, který slibuje úplně nové, neotřelé vyprávění z fantastického světa Her o trůny.

 


Modlitba za Černobyl – Světlana Alexijevič

 

Tip na knihu - 4
(Foto: Martinus.cz)


Když už jsme u těch populárních záležitostí, nelze nezmínit tuhle knihu. Léto nemusí být nutně jen o čtení oddychovek, klidně se můžete pustit i do knihy, která s vámi pořádně zacloumá. Jako třeba tahle výjimečná reportáž, která je obsahem i složením výjimečně komponovaným příběhem o jedné z největších katastrof. Je velmi emotivní, drásavá, upřímná a zpovědi lidí, kteří byli tragédii přítomni, vám nedají spát. Nic pro útlocitné čtenáře, ale zážitek, který si budete pamatovat velmi dlouho.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Tipy na knížky pro beznadějné romantičky
Jak vydat vlastní knihu? Podívej se, jaké frčí + tipy pro začínající spisovatele
TOP 5 knížek, které by si měla přečíst každá správná ČARODĚJKA

 

Rozhovory s přáteli – Sally Rooney

 

Tip na knihu - 6
(Foto: Martinus.cz)


Chytré, čtivé, svěží. Takový je román od Sally Rooney, která je v zahraniční zbrusu novou literární hvězdou. Příběh o komplikovaných vztazích mezi muži a ženami se čte lehce a příjemně, i když občas pojednává o složitých situacích. Ideální čtení, které si s sebou vezmete na deku na pláž nebo na koupaliště. Nenutí vás hltat stránku za stránkou, spíš jen tak pomalu otáčet a kochat se skvělým literárním umem Sally Rooney. Radost číst a zažít.

 

 

Jediný příběh – Julian Barnes

 

Tip na knihu - 3
(Foto: Martinus.cz)


Bez odeonky by to letos samozřejmě nešlo! Vybrali jsme Jediný příběh od Juliana Barnese, protože máme pocit, že jestli někdo dokáže vyjádřit všechny ty nepopsatelné emoce na papír, je to právě tenhle Pan Spisovatel. Příběh lásky mladého studenta a stárnoucí ženy se všemi důsledky, to je Jediný příběh, a jelikož každé léto by mělo obsahovat nějaký milostný román, tohle klidně může být právě ten váš.

 

Doufejme v to nejlepší – Carolina Settervall

 

Tip na knihu - 2
(Foto: Martinus.cz)


Je libo knihu, která vás nemilosrdně škrábne do srdce? Tuhle doporučujeme všem, kteří mají občas potřebuju „vyplakat se“ a uvolnit emoce, nebo těm, kteří jednoduše hledají něco jednoduchého a dojemného. Jde o autobiografický příběh o vyrovnávání se se ztrátou nejbližšího člověka se vším tím smutným, utrápeným a občas překvapivě i humorným, co k tomu patří. Je to čtivé, milé, přívětivé, je to normální a ze života, je to knížka, se kterou se ztotožní leckdo.

 

Serotonin – Michel Houellebecq

 

Tip na knihu - 7
(Foto: Martinus.cz)


Pokud si letos v létě chcete dopřát kvalitní francouzskou literaturu, jistě sáhněte po Serotoninu! Je to kniha, která vás omámí výjimečným jazykem a literárním stylem, originální a působivě napsaný příběh, který budete číst už jen proto, že si chcete užít, jak skvěle je napsaný. Kontroverzní Houellebecq píše o životním bilancování čtyřicátníka tak, že na to rozhodně jen tak nezapomenete.

 

Cesta k nesvobodě – Timothy Snyder

 

Tip na knihu - 1
(Foto: Martinus.cz)


Rovnost, nebo oligarchii, individualitu, nebo totalitu, pravdu, nebo lež? Nejen na to se ptá Timothy Snyder, který do českých knižních vod vplul s úspěšnou Tyranií, na kterou navazuje s Cestou k nesvobodě. Tentokrát jde o ohromující svědectví o vzestupu autoritářství a populismu. Pokud vám není jedno současná situace, nechcete se vzděláváním přestat ani na letní dovolené a rádi si rozšiřujete obzory, tu je to pravé pro vás. Slibujeme čtivost a mráz po zádech vám půjde pravděpodobně častěji než při čtení napínavého thrilleru.

 

Četli jste některý z našich tipů? Která kniha vás oslovila?0 hlasů
Vaše hodnocení