Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Na seznamu zapovězených potravin nutně nefigurují, přesto našemu organismu nemusí dělat dobře. Mohou totiž mít souvislost s nepříjemnými bolestmi hlavy.

9 (zdravých) potravin, které mohou za bolest hlavy i kruté migrény

Bolest hlavy
zdroj: Thinkstockphotos Bolest hlavy
aktualizováno 05.01.2016, 16:03 | 05.01.2016, 16:03 | krasna.cz/tvnoviny.sk

Na seznamu zapovězených potravin nutně nefigurují, přesto našemu organismu nemusí dělat dobře. Mohou totiž mít souvislost s nepříjemnými bolestmi hlavy.

Pokud trpíte častými bolestmi hlavy a jste si po lékařském vyšetření jisté, že to není z nemoci, zkuste z jídelníčku vynechat některé potraviny. Víme, které mohou mít s migrénami a bolestmi hlavy nejvíc společného.


1. Káva

I když je káva to první, po čem sáhneme při bolesti hlavy, možná to není nejlepší řešení. Tento nápoj totiž působí jako silný stimulant, který může zvýšit pocit nervozity a úzkosti, čímž podporuje napětí ve svalech. A tím přispívá k bolesti hlavy.

 

2. Uzeniny

Obsahují množství konzervačních látek, soli a především dusičnanů. I když potravinářský průmysl uklidňuje, že panika kolem dusičnanů v některých výrobcích je zbytečná, některé studie tyto látky spojují s vyšším rizikem onemocnění srdce či diabetu. A také s bolestmi hlavy. Naštěstí jsou na trhu i uzeniny, které nitráty neobsahují, je ale třeba si umět vybrat.

 

3. Umělá sladidla

Mnoho žen ve snaze udržet si štíhlou linii sahá po nápojích s umělým sladidlem. Nejčastějším z nich je aspartam, který sice nemá žádné kalorie, ale zdraví dvakrát neprospívá. Podle všeho zhoršuje nebo i způsobuje bolesti hlavy. Mimochodem, aspartam neobsahují jen nápoje, ale i některé cereálie, žvýkačky a další potraviny.

 

4. Ovoce

Neškodí přímo ovoce samotné, ale fakt, že bylo chemicky ošetřeno. Především pesticidy dokážou s naší hlavou pěkně zamávat. Takže ovoce se skutečně vyplatí kupovat v bio kvalitě nebo pěstovat na vlastní zahrádce.

 

 

5. Pivo

Milovníci tohoto nápoje zřejmě nadšeni nebudou, ale je to tak. Jednak se pivo pije vychlazené, takže pokud ho vypijete během chvilky, rozbolí vás hlava kvůli chladu. A také obsahuje tyramin, který patří k spouštěčům bolesti hlavy.

 

6. Vyzrálé sýry

Také obsahují tyramin a tak není divu, že k bolestem hlavy dokážou spolehlivě přispět. Čím zralejší sýr, tím více tyraminu v něm najdete.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Pomoc, spálila jsem se! 5 rad, jak si ulevit od bolesti
Bolí tě sex? Víme, jak bolest zahnat
Pozor na parfémy! Můžou způsobit bolesti hlavy i další problémy

 

7. Kysané potraviny

Kysané zelí, ale třeba i sojová omáčka či omáčka teriaki přispívají k bolestem hlavy. Tak to s nimi nepřehánějte.

 

8. Málo vody

Možná vás ale hlava bolí i kvůli dehydrataci, to je vůbec jeden z nejčastějších důvodů. Takže dodržujte pitný režim.

 

9. Málo jídla

Dalším důvodem častých bolestí hlavy může být, že nepravidelně a málo jíte. Pokud vaše tělo celý den hladoví, protože vynecháte oběd a ani nesnídáte, odpoví vám bolavou hlavou.12 hlasů
Vaše hodnocení