Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

V minulém roce přijal krizový telefon Linky bezpečí denně v průměru tři hovory kvůli sebevraždám. Tvořily tak přes dvě procenta závažných volání. Před pěti roky představovaly „jen“ 0,7 procenta tematických telefonátů.

ALARMUJÍCÍ! V ČR se denně chtějí zabít 3 děti!

Dívka v depresi
zdroj: Thinkstockphotos Dívka v depresi
aktualizováno 27.02.2013, 15:03 | 27.02.2013, 14:51 | Krasna.cz/trm

V minulém roce přijal krizový telefon Linky bezpečí denně v průměru tři hovory kvůli sebevraždám. Tvořily tak přes dvě procenta závažných volání. Před pěti roky představovaly „jen“ 0,7 procenta tematických telefonátů.

Nevinné období dětství a dozpívání? Jak to vypadá, tohle už dávno neplatí. Děti a mládež jsou dnes pod obrovským tlakem, který mnoho z nich nezvládá.


Anketa
Cítíš někdy, že je toho na tebe někdy až nezvladatelně moc?
 


Problémy s šikanou, školou nebo starosti z rodinných vztahů mnoho dětí dovede až k tomu, že se o pomoc obrátí na Linku bezpečí. Počet volajících rok od roku roste. Za posledních pět let se počet hovorů na téma sebevraždy a sebepoškozování víc než zdvojnásobil. „Zatímco v roce 2008 jich přijali 610, loni jich bylo už 1313. Můžou za to hlavně velké nároky, které jsou v dnešní době na děti kladeny,“ vysvětluje zpravodajský web tn.cz, který se problematice věnuje zde.Anketa
Chtěla jsi někdy spáchat sebevraždu?
 

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Když máš nutkání utéct z domu
Sebevraždy a sebepoškozování
Nenech se vydírat! Ani sebevraždou


Jaké jsou nejčastější problémy, které volající s Linkou bezpečí řeší?
 

Jak vypadal průměrný den na Lince bezpečí v roce 2012?

Přijali 653 hovorů
s dětmi řešili 344 hovorů (poskytli informaci, převzali poděkování nebo vzkaz)
 

Z toho se 123 hovorů týkalo konkrétního tématu:

 

15 dětí se dotazovalo na rodinné vztahy (hádky rodičů, rozvod, nezájem rodičů atd.)
8 hovorů se týkalo týrání, zneužívání, zanedbávání
9 volajících se svěřilo s konfliktním partnerským vztahem nebo rozchodem
9 dětí volalo kvůli vztahům s kamarády
6 hovorů se týkalo šikany
6 klientů trápilo posmívání kamarádů
6 telefonátů se týkalo nejrůznějších strachů a obav
6 dotazů se úzce dotýkalo školního prostředí, učení a vztahů s učiteli
3 volající se zajímali o problematiku spojenou s těhotenstvím
3 děti volaly kvůli sebevražedným tendencím
2 hovory jsme vedli na téma závislosti

 

Alarmující čísla? A to je jen počet dětí a mladistvých, kteří seberou odvahu a obrátí se na Linku bezpečí. Dětí, které se s podobnými pocity potýkají samy, může být ještě mnohem více!


"Obecně se mluví o tom, že roste zátěž na děti. Je potřeba se toho víc učit, je potřeba chodit do víc kroužků, být hodně produktivní, být výkonový. Ta stresová nálož může vést k tomu, že dospívající či dítě to přestane zvládat. Pokud se setká s reakcí: 'Máš být chlap, musíš to vydržet' nebo 'Správná ženská se musí snažit', tak ho napadne, že jediná cesta úniku je přes sebevraždu," vysvětluje k problematice sociální pracovník Honza Kaňák.


Anketa
Myslíš si, že toho po vás ve škole chtějí nezdravě mnoho?
 

 

Linka bezpečí je bezplatná a anonymní. Se svými problémy se na ni můžeš obrátit i ty. Číslo 116 111 je k dispozici celý den, volat můžeš z mobilu i pevné linky. Můžeš také psát emailem na pomoc@linkabezpeci.cz (odpověď dostaneš do tří pracovních dnů) nebo se o pomoc obrať na chat.linkabezpeci.cz (od pondělí do neděle vždy od 15 do 19 hodin a o víkendech v čase od 9 do 13 hodin).

 

SKUTEČNÉ PŘÍBĚHY NAŠICH ČTENÁŘEK:

VAŠE PŘÍBĚHY: Pokusila jsem se o sebevraždu. Několikrát!
VAŠE PŘÍBĚHY: Kyberšikana mne skoro dohnala k sebevraždě
VAŠE PŘÍBĚHY: Chtěla jsem se zabít – tak jako můj táta
VAŠE PŘÍBĚHY: Šikana mě zničila a teď se to znovu vrací
VAŠE PŘÍBĚHY: Šikana mě málem dohnala k sebevraždě


Není ostuda zavolat s prosbou o pomoc, nebo když už si se svými problémy nevíš rady. A rozhodně to neodkládej. Linka bezpečí vloni řešila 46 případů, kdy volající děti už sebevraždu páchaly a nebylo možné je od jejich činu odvrátit (požily třeba víc prášků). Nikdy to nenech zajít tak daleko, abys skončila v této nešťastné statistice.


Co bys svým vrstevníkům, kteří mají sebevražedné sklony, doporučila? Jak se vyrovnáváš se stresem ty? Vyjádři se v komentářích pod článkem.5 hlasů
Vaše hodnocení