Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Se zrádnými pupínky si někdy poradí dobře zvolená hormonální antikoncepce.

Antikoncepce jako lék na akné? Kdy funguje a jak ji vybrat

Akné
zdroj: Thinkstockphotos Akné
aktualizováno 13.09.2014, 00:51 | 13.09.2014, 00:51 | Krasna.cz/trm

Se zrádnými pupínky si někdy poradí dobře zvolená hormonální antikoncepce.

Napadají vás nějaké příznaky, typické pro dospívání? Co třeba první lásky? Nebo akné? Ta, kterou tyhle věci netrápí, je při holčičích diskusích často úplně mimo. A od akné i lásek je už jen krůček k hormonální antikoncepci.


„Akné je primárně kožní onemocnění, při němž v okolí mazových žlázek probíhá zánět. Proto jeho léčba patří prvotně do rukou dermatologa,“ říká MUDr. Pavel Kolář, soukromý gynekolog z polikliniky ve Slaném. Pokud se ale jedná o lehčí formy akné, může je často pomoci vyřešit i samotný gynekolog. Jak je to možné?


Nehezké pupínky, ničící vzhled obličeje i dalších částí těla, jsou výsledkem zánětu. Ten je intenzivně podporovaný působením androgenů, neboli mužských pohlavních hormonů. „Mužské pohlavní hormony, hlavně testosteron, se v nízkých dávkách běžně vyskytují i v ženském organismu. Mají za úkol sloužit jako základ, z nějž se dále vytvářejí ženské pohlavní hormony estrogeny,“ vysvětluje doktor Kolář. Pokud se ale nedaří mužské hormony dále dostatečně přetvářet na ty ženské, koluje jich v krvi ženy nadbytek a záhy se to projeví i na vzhledu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nové trendy v antikoncepci
Mýty o hormonální antikoncepci, kterými si ničíš zdraví
Pro a proti hormonální antikoncepce


Pokud vaše akné není vážné a rozsáhlé a pokud máte zájem o ochranu před nechtěným otěhotněním, stačí navštívit ordinaci gynekologa. Určité přípravky z rozsáhlé palety kombinovaných hormonálních antikoncepčních preparátů totiž obsahují gestagenní složku, působící proti mužským pohlavním hormonům. Odborně se tomu říká „antiandrogenní účinek“, což znamená, že antikoncepce zabrání, aby mužské pohlavní hormony, putující volně v krvi, v ženském těle dělaly neplechu a podporovaly kožní zánět.

 


Někdy dívky či ženy trpí ale opravdu těžkým akné, nebo dokonce takzvaným hyperandrogenním syndromem. „Ten se u některých pacientek projevuje až rozvojem druhotných mužských pohlavních znaků, poruchami menstruačního cyklu či plodnosti,“ vysvětluje doktor Kolář. V takových případech dermatolog obvykle spolupracuje s gynekologem a předpis hormonální antikoncepce bývá součástí podpůrné léčby takovýchto problémů.


Účinek proti mužským pohlavním hormonům nemají všechny antikoncepční preparáty, jen některé se speciálními gestageny, jako například dienogest či chlormadinon acetát. A samozřejmě platí, že antikoncepční přípravky nejen na kontrolu početí, ale i na potlačování akné působí jen po tu dobu, po kterou je ženy užívají. Po jejich vysazení se záhy vrací jak plodnost, tak i dřívější problémy s akné.4 hlasů
Vaše hodnocení