Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Že jsi ještě nikdy nic takového neměla? To neznamená, že i ty se nemůžeš letos osypat.

Bacha na sluneční alergie. Vypadá to hrozně a ještě to svědí

aktualizováno 02.07.2012, 00:00 | 02.07.2012, 00:00 | Krasna/kor /

Že jsi ještě nikdy nic takového neměla? To neznamená, že i ty se nemůžeš letos osypat.

Sluneční alergie trápí čím dál víc lidí, v současné době odborníci uvádí, že je to 10 až 20 procent populace. Nejčastěji pak tyto obtíže postihují mladé ženy mezi 20 a 30 lety věku. Takže přestože se ti alergie doposud vyhýbala, nikdy nevíš, jestli se letos neosypeš i ty. Může to totiž přijít zničehonic, stačí, když jednou přeženeš opalování. Nejčastěji se však alergie projevují buď na jaře, anebo u moře, kde je slunce silnější než v Česku.

A právě u moře tě v těchto dnech může alergie nepříjemně překvapit. Najednou se ti na těle objeví pupínky, kterých bude postupně přibývat, a vše bude pekelně svědit. Alergie má několik podob - na kůži se objeví pupínky podobné akné (rozhodně se je nesnaž vymáčknout, nejde to, jen by tě to zbytečně bolelo), krupička, nebo červené fleky.

Sluneční alergie se nejčastěji objevuje ve výstřihu, na ramenou a pažích, nohách i nártech, tedy na místech, nejvíce vystavených slunečním paprskům.

Ochrana je základ


Solární alergie je otravná, ale dá se s ní nejen žít, ale i chodit na koupaliště a jezdit k moři. Musíš však myslet na to, že se musíš chránit.


Základem je kvalitní opalovací krém s vysokým faktorem, alespoň 20 v Česku a u moře nejméně 30. Pokud máš strach, že se neopálíš, používej vysoký faktor alespoň prvních pár dní a pak postupně snižuj. Znamená to ale, že s sebou na dovolenou povezeš několik opalovacích přípravků.

14 dní před odjezdem k moři začni užívat betakaroten, který seženeš v lékarně. Ten můžeš užívat i v případě, že alergií netrpíš, pomáhá totiž lepšímu opalování a prospívá kůži.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Co dělat proti spáleninám
Spálila ses na slunci? Rychlá náprava!
Pozor na vlasy: Co jim v létě nejvíc škodí?

Jestli už se ti solární alergie někdy objevila, užívej na dovolené preventivně prášky na alergii. Například Claritine je volně dostupný v lékárně a stačí denně jedna pilulka denně.

První pomoc, když se osypeš

I když se budeš chránit, může se stát, že tě alergie překvapí. Je to ale nejčastěji v případě, že nějakou část ochrany podceníš, nebo když to s opalováním přeženeš. Určitě ti neprospěje, pokud se budeš slunit 12 hodin v kuse.


Když se ti tedy na kůži objeví pupínky, ukliď se okamžitě do stínu. Nejlepší by bylo, kdybys pro ten den opalování už vynechala úplně a šla si odpočinout do pokoje. Tam se osprchuj sladkou vodou a kůži namaž kvalitním přípravkem po opalování. Pokud bude bez parfemace, tím lépe.

Doporučuje se užívat vnitřně kalcium, betakaroten a zinek. Z homeopatických přípravků lze při výskytu svědivých puchýřků užít urticu uren. Při vážných doprovodných příznacích jako je slabost, teplota nebo dokonce bolesti, zůstaň alespoň dva dny v klidu a pokud možno nevycházej ven na slunce.

Pokud to s tebou tak vážné není, nemusíš být zavřená v pokoji, ale dodržuj následující pravidla, jinak se vyrážka ještě zhorší:
- důsledně se maž opalovacím krémem s faktorem nejméně 50
- drž se ve stínu a pokud musíš na slunce, postižené místo zakryj kusem oblečení, nebo šátkem

Po návratu z dovolené bys měla navštívit kožní lékařku. A pamatuj, když se alergie objeví jednou, pravděpodobně už se budeš osypávat každý rok.3 hlasů
Vaše hodnocení