Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Sledování televize zblízka, čtení při špatném osvětlení, hodiny strávené před počítačem, nové technologie v podobě čteček a tabletů... Co útočí na naše oči a může nám je skutečně pokazit, a co jsou jen přetrvávající mýty?

Bacha! Tímhle si skutečně kazíš oči

Dívka s brýlemi
zdroj: Thinkstockphotos Dívka s brýlemi
aktualizováno 30.08.2012, 00:00 | 30.08.2012, 00:00 | Krasna.cz/trm

Sledování televize zblízka, čtení při špatném osvětlení, hodiny strávené před počítačem, nové technologie v podobě čteček a tabletů... Co útočí na naše oči a může nám je skutečně pokazit, a co jsou jen přetrvávající mýty?

Když sedíš celý den před televizí nebo obrazovkou počítače, určitě tě mamka hned vyhání, že si takhle jen kazíš oči. Má pravdu? A co dalšího našemu zraku škodí? Zeptali jsme se lékařů.

 
"Sledování televize, práce na počítači nebo čtení článků a knih na nových technologiích v podobě čteček a tabletů nevede k tzv. 'kažení očí'," odpovídá MUDr. Magda Sedlářová z oční ambulance Městské nemocnice Neratovice, Almeda, a.s. "To je pouze zavedený mýtus, který ve společnosti zakořenil. Pravdou je, že osmihodinové namáhaní zraku na blízko, například při práci na počítači, představuje pro oči problém přeostřit zrak do dálky. To je ale dáno pouze svalovou křečí, nikoli horšením zraku. Sval, který je 'oslaben', a dělá mu tedy potíž rychle přeostřit do dálky, vede pacienta k pocitu, 'že se mu zkazil zrak'. Tento stav je však přechodný. Naopak zraková vada je dána již po narození a záleží na genetickém materiálu, jak se projeví."

 

Proč tedy naši rodiče i prarodiče věří, že technika působí na naše oči negativně? Dřívější technologie skutečně měly na oči negativní vliv. "Moderní televizní obrazovky typu LCD nebo plazma jsou již relativně bezproblémové. Odpadá mihotání obrazu a obecně kvalita jeho rozlišení se neustále zlepšuje. Prodejce respektive výrobce však například doporučuje řídit se při výběru obrazovky dispozičními možnostmi místnosti. Jedná se o poměr úhlopříčka versus vzdálenost pozorovatele. Neplatí zde pravidlo větší = lepší, jedná se o optimalizaci sledování obrazovky. Dále se doporučuje, aby televizor nebyl jediným zdrojem světla v místnosti. Pro oči je lepší, když místnost je osvětlena difusně.," vysvětluje MUDr. Petr Novák, primář Refrakčního Centra Praha. "Dříve byly na trhu monitory a televizory, jejichž sledování bylo možné pouze z pozice kolmé na plochu obrazovky. Dnešní technologie umožňují i sledování z ostrého úhlu (zešikma) bez ztráty kvality a deformace obrazu."
Samostatnou jednotku tvoří sledování 3D efektu sledovaného obrazu. "Pro oftalmologa může být zjištění poruchy vnímání 3D obrazu pacientem známkou narušení tzv. binokulárního vidění, například je-li jedno oko tupozraké. Z celkového medicínského pohledu může vést sledování rychle se pohybujících 3D objektů i například ke vzniku epileptického záchvatu, podobně jako sledování míhajících se sloupů elektrického vedení při jízdě vlakem, nebo stroboskop na diskotéce či koncertu," varuje MUDr. Petr Novák.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Tabletů je čím dál víc. Poradíme vám, jak si s nimi nezkazit oči
TESTUJEME: Konec s váčky a kruhy pod očima

10 nemocí, které tě nejvíc ohrožují

 

Nebezpečné počítače

 

Říká se, že počítače negativně ovlivňují naše oči. "Z nejčastěji uváděných problémů se jedná především o zarudnutí a podráždění očí, pocit suchých očí, rozmazaného vidění a neschopnost přeostřit na různé ohniskové vzdálenosti. Komplex těchto obtíží je označován jako CVS (Computer Vision Syndrom)," definuje MUDr. Petr Novák. "Syndrom počítačového vidění je součástí komplexu zdravotních problémů, doprovázejících každodenní, několikahodinovou práci s počítačem resp. s notebookem. Kromě očních příznaků sem patří potíže s krční a bederní páteří, bolesti hlavy, oběhové poruchy a v neposlední řadě tzv. syndrom karpálního tunelu, doprovázející nepřirozenou pozici zápěstí a prstů při psaní na klávesnici."


Příčin vzniku uvedených problémů je hned několik. První z nich může být spojen se sledováním intenzivně osvětlené plochy, tj. stav permanentního oslnění. "Moderní monitory sice emisi záření významným způsobem omezují, avšak zcela neeliminují. Ochranou může být snížení jasu obrazovky, nebo u programátorů používání negativního formátu obrazu – světlý text na tmavé ploše. Důležité je ale zachování dostatečného kontrastu plocha a textu (černá nebo tmavě modrá versus bílá nebo žlutá). Písmena vystupují, plocha obrazovky tolik nezáří. Difusní osvětlení v místnosti také zmírňuje případné obtíže. Pro kancelářské prostory dokonce v tomto smyslu existují příslušné hygienické normy," upozorňuje MUDr. Petr Novák.


Dalším problémem je fakt, že při usilovném sledování textu přestáváme mrkat. Mrkání je přitom nedílnou součástí ochrany oka. "Rohovku a spojivku pokrývá neviditelný, ultratenký slzný film složený z řady komponent. Správný poměr látek zajišťuje prevenci osychání povrchu oka a současně dobrou průhlednost. Defekty v slzném filmu způsobují zhoršení vidění a současně i podráždění očí," upozorňuje MUDr. Petr Novák. "Kancelářské prostory jsou většinou současně klimatizovány a vzduch vycházející z klimatizace je sušší než běžný vzduch. Řešením je aplikace lubrikancií (umělých slz) v průběhu práce s počítačem, a to i několikrát za hodinu u citlivějších jedinců. Preparátů tohoto typu existuje obrovské množství a záleží na individuálním výběru. Tento problém se pak ve zvýšené míře týká především nositelů kontaktních čoček."

 

 

Čtení – čtečky, tablety a knihy


Již naše babičky nás upozorňovaly na nevhodnost čtení za nedostatečného osvětlení. Jaká je tedy pravda? Oči se čtením za zhoršených světelných podmínek nepoškodí, ale snáze se unaví, slzí, přečteme méně. "Za zhoršených světelných podmínek se dříve odhalí oční vady jako například vetchozrakost, vada nastupující s věkem, vyžadující korekci brýlemi. Dostatečné osvětlení čtecí plochy je proto doporučováno ve všech věkových kategoriích, ale například u pacientů po operaci šedého zákalu, s implantací multifokální nitrooční čočky je technickou nutností pro zachování dobrého vidění," varuje MUDr. Petr Novák.


Čtečky a tablety patří opět mezi technické novinky a jsou využívané ve formě tzv. elektronické knihy. Technologie je již přizpůsobena i moderním medicínským poznatkům a splňuje potřebné hygienické normy. "Pro čtení obecně ale platí určitá pravidla, bez rozdílu, ať již se jedná o knihu klasickou, nebo elektronickou. Čtení je jednostranná aktivita, kdy zaostřujeme na vzdálenost 30-40 centimetrů. U mladšího jedince při tom využíváme schopnost tzv. akomodace, což je z části dáno aktivitou nitroočních svalů. A jak je známo, svaly se po čase unaví. Proto je třeba i ve čtení dělat přestávky a po chvíli zvednout oči od knihy a zadívat se do dálky. Očím se uleví a prodlouží se i celková doba, po kterou jsme schopni číst bez obtíží," doporučuje MUDr. Petr Novák.


Shrnuto a podtrženo, moderní technologie našim očím většinou neškodí, ale je třeba myslet na přestávky a na změny pohledových vzdáleností. Pak nám budou oči sloužit dlouho a dobře. Objeví-li se problém s viděním, jednoznačně se doporučuje navštívit očního specialistu. Tím je myšlen lékař, návštěva optiky nestačí.


Mysli na své zdraví komplexně


Jsou tedy oční vady čistě genetickou záležitostí? Podle lékařů nikoli, můžeme si ho skutečně zhoršit i my samy nedbalou péčí. A to kupodivu i tam, kde nás to ani nenapadne. "Na zrak mají také vliv přidružené choroby, kterým jsou například vysoký krevní tlak, cukrovka, vysoký cholesterol," upozorňuje MUDr. Sedlářová. "Tyto nemoci mohou svojí nedůslednou léčbou a špatným přístupem ze strany pacienta vést k poškození zraku (poškození sítnice, vzniku šedého zákalu nebo věkem podmíněné makulární degenerace)," varuje.

 

 

S brýlemi neotálej

 

Pokud dlouhodobě sleduješ, že jsou tvé problémy s očima časté a že špatně vidíš, netaj to. Čím dříve si necháš oči vyšetřit, tím lépe pro tebe. Za brýle už se dnes nemusí nikdo stydět, jsou stylovým módním doplňkem. A kdyby ti nevyhovovaly, existují kontaktní čočky nebo možnost operace. "S nedostatečnou korekcí se urychluje unavitelnost očí a nástup příznaků, jako jsou bolest hlavy, pálení a slzení očí," varuje také MUDr. Petr Novák.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Vyber si brýle přesně pro tvůj obličej
Sexy i s brýlemi: Návod na okouzlující líčení
Brýle jako módní doplněk
Neměj mindrák z toho, že nosíš brýle

 

Co pro své oči může udělat?


Důležitou prevencí, jak zpomalit rozvoj očních chorob a věkem podmíněné degenerace, je například pestrá strava s dostatkem vitamínů. "Očím také pomůže vhodné osvětlení, a to při čtení i ostatních činnostech. Při dlouhodobém sledování monitoru očím uleví krátké a pravidelné přestávky, stejně jako celkové protažení a uvolnění těla.," doporučuje MUDr. Magda Sedlářová.

 

Stejně jako se při dálkovém pochodu doporučuje střídání rytmu chůze, tak i pro ideální vidění se doporučuje zaostřovat na různé vzdálenosti. "Není proto ideální dlouhodobě zaostřovat pouze na monitor," varuje MUDr. Petr Novák. "Může pak dojít k zafixování akomodace nitrooční čočky v určité poloze. Pak může dojít ke krátkodobému, ale i dlouhodobému rozostření pohledu do dálky, ale i na čtecí vzdálenost. Doporučeno je proto dělat při relativně časté pauzy. Stačí i pět až deset minut, kdy pohled na monitor vystřídá například pohled z okna, nebo procházka po chodbě. Je současně prokázáno, že tyto přestávky paradoxně zvyšují produktivitu práce zaměstnanců. Únava očí i celková únava naopak efektivitu práce významnou měrou snižují."7 hlasů
Vaše hodnocení