Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Proč nestačí pouze pilulky?

Berete hormonální antikoncepci? Pozor, sama o sobě k ochraně nestačí!

Antikoncepce - 1
zdroj: Profimedia Antikoncepce - 1
aktualizováno 26.09.2019, 00:00 | 26.09.2019, 00:00 | Krásná.cz

Proč nestačí pouze pilulky?

Podle statistik je i přes moderní dobu na světě více než 40 % početí dítěte neplánovaných a více než polovina končí potratem. Ten pak u řady žen způsobuje problémy s dalším početím.

 

Antikoncepce je v moderním světě jednoznačně nejspolehlivějším způsobem, jak mohou ženy zodpovědně ovlivňovat své sexuální a reprodukční zdraví. Nechtěná těhotenství totiž představují vysokou emocionální zátěž pro těhotné ženy a jejich rodiny a mohou se sebou nést i zdravotní komplikace.

 

Sex bez antikoncepce – neriskujete jen otěhotnění

 

Jak zjistil průzkum vzdělávací platformy Fórum antikoncepce, 61 % českých dívek zahájilo sexuální život v šestnácti letech či dříve. 20 % žen se však při prvním pohlavním styku nijak nechránilo, případně spoléhaly na přerušovanou soulož či výpočet plodných a neplodných dnů. Dostat se do potíží díky nechráněnému pohlavnímu styku je přitom velmi snadné. Častým řešením nechtěného oplodnění se pak stává umělé přerušení těhotenství neboli interrupce. Prodělaným potratem ale může snadno dojít k narušení ženské plodnosti. Rostoucí počet zákroků potratů a zároveň v pozdějším věku problémů s otěhotněním potvrzují i statistiky Fertimed.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak se chránit bez hormonů?
Řešíš první antikoncepci? Výhody a nevýhody hormonálních pilulek
Co se stane, když přestaneš brát hormonální antikoncepci?

 

Možností antikoncepčních metod je hned několik, obecně se dělí do tří skupin.

 

Bariérové metody: spermie se přes ně vůbec nedostane k vajíčku; jejich typickým zástupcem je kondom, pesar nebo cervikální klobouček

 

Hormonální metody: zabraňující početí díky nedozrání vajíčka; sem patří hormonální pilulky, náplasti, nitroděložní tělísko či kroužek

 

Další metody: mění poševní prostředí tak, aby v něm spermie nedokázaly přežít, často se kombinují s dalšími metodami; například vaginální čípky a krémy zničující spermie, ale i nitroděložní tělísko bez hormonů

 

Spolehlivost, pohodlí nebo dopad na zdraví

 

Jednotlivé metody mají každá své výhody, ale i nevýhody. Řada z nich je přitom subjektivní, co vyhovuje vaší mamince nebo kamarádce, nemusí sedět vám. Některé metody jsou finančně nákladnější, některé je třeba aplikovat s dostatečným předstihem, na jiné je třeba myslet přímo v okamžiku akce nebo je nezapomínat pravidelně užívat. Dobrým vyhodnocením vlastních potřeb je však možné pro každou ženy vybrat vhodnou metodu.


Vhodný výběr antikoncepce navíc ženám může přinést řadu dalších benefitů, ať už je to preventivní účinek proti některým onkologickým onemocněním, řešení problémů s pletí nebo úprava menstruačního cyklu.


Antikoncepce
(Foto: Profimedia)

 

Kradou pilulky plodnost?

 

Žádná z metod kombinované a progestagenní hormonální antikoncepce neovlivňuje funkci rodidel, pokud je vysazena. Ovulace a plánované početí mohou nastat u zdravých a plodných žen hned během prvního menstruačního cyklu po vysazení antikoncepce. Jedinou výjimku představuje injekční hormonální antikoncepce, kdy se v organismu ukládá depotní medroxyprogesteron-acetát a po vysazení může ještě zhruba 6–9 měsíců potlačovat ovulaci.

 

Může se ale stát, že měla žena sníženou plodnost již před nasazením hormonální antikoncepce, nebo poklesla v průběhu jejího užívání vlivem jiných faktorů. Řada žen v takovém případě pak dává sníženou plodnost do souvislosti s užívanou hormonální antikoncepcí, která však sama o sobě plodnost zhoršit nemůže. Naopak, každá efektivní antikoncepční metoda reprodukční zdraví ženy chrání, protože vyloučí případy nechtěných těhotenství, která mohou mít i negativní zdravotní aspekty.

 

Myslete i na nemoci

 

Pouze kondom z výše vyjmenovaného seznamu antikoncepčních metod dokáže vedle zabránění početí eliminovat i možnost přenosu pohlavních chorob. Použitím prezervativu se snižuje možnost nákazy HIV, kapavky či přenosu dnes velmi rozšířených chlamydií. Kondom by proto neměl při pohlavním styku chybět, především pokud je prováděn jednorázově či s nestálým sexuálním partnerem, a to i v případech, ve kterých figuruje jiná forma antikoncepce.

 

kondom
(Foto: Getty Images)

 

Obavy jsou na místě, protože čeští muži se chrání neradi. Pravidelně ochranu vytahuje jen 14,5 % mužů, 20,5 % Čechů přiznalo, že kondom neměli v ruce nikdy! Přitom evropský standard používání kondomu činí 27 %! Riziko přenosu chorob je proto u nás vyšší.

 

Kondom je přitom na světě už tisíce let, nejstarší malba zachycující použití kondomu v jeskyni Combarelles je stará až 15 000 let. Gumové elastické ochrany se začaly vyrábět v roce 1844, latexová verze pak před 140 lety.


Antikoncepce pro muže

 

Revoluční novinkou ve světě antikoncepce by se mohla stát v současnosti vyvíjená mužská forma antikoncepce. Jedná se o tzv. vazektomii neboli přerušení chámovodů. Aktuálně je u nás možné podstoupit pouze nevratnou vazektomii. Je tedy vhodná pro muže, kteří již neplánují rodinu a chtějí si bezstarostně užívat sexuálních radovánek. Vědci ale v současnosti pracují i na vývoji vratné vazektomii – tedy pouze dočasné. Při níž se zablokuje průchod spermií speciálním gelem, jenž je voperován právě do chámovodů. Tento gel se po čase vymyje a plodnost se znovu obnoví.0 hlasů
Vaše hodnocení