Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Čím je silný vítr tak nebezpečný a kde se před ním bezpečně ukrýt?

Blíží se silný vítr? Jak se zachovat doma, venku i v autě

Vítr
zdroj: Getty Images Vítr
aktualizováno 24.04.2019, 00:00 | 24.04.2019, 00:00 | Krásná.cz

Čím je silný vítr tak nebezpečný a kde se před ním bezpečně ukrýt?

Meteorologové varují před nebezpečně silným větrem. Jejich předpověď není radno podceňovat.

 

Je-li vydána výstraha Českého hydrometeorologického ústavu na silný vítr nebo dokonce velmi silný nebo extrémně silný vítr, omezte především pohyb venku. Odpusťte si především procházku se psem v parku nebo pravidelnou dávku běhu v přírodě. Zejména, máte-li ve zvyku nosit při takových příležitostech sluchátka a poslouchat hudbu, mohli byste se dostat do ohrožení života padajícími větvemi či dokonce vyvrácenými stromy.


„Nejnebezpečnější je za větru pobyt v lese, v blízkosti vzrostlých stromů nebo v okolí starších budov. Za bezpečný můžeme naopak považovat pobyt v budově s nenarušenou statikou nebo na volném prostranství, například na louce, kde vás neohrozí letící předměty. Nejlépe zůstaňte doma a nikam nevycházejte ani nevyjíždějte,“ doporučuje Krizport, veřejný portál krizového řízení v Jihomoravském kraji.


Chraňte tvář


Pokud vás vichr dostihne venku, co nejvíce se zahalte, ať vám není zima a neznesnadňuje vám pohyb. Především si ale chraňte hlavu a obličej. Vítr a drobné letící předměty mohou poškodit především oči, ale i uši. Silný vítr také ztěžuje dýchání.


ČTĚTE TAKÉ:

Panika z bouřky? Řiď se těmito pravidly a přežiješ ji bez újmy
TEST: Dokážeš poskytnout první pomoc?

 

JSTE-LI DOMA


* Zkontrolujte uzavření všech oken a dveří a v blízkosti domu a na zahradě.
 

* Zdržujte se dále od oken.
 

* Jestliže vás vichřice děsí, najděte si bezpečnou místnost v nižších podlažích nebo ve středu budovy.
 

* Uschovejte nebo upevněte volně položené předměty jako zahradní nábytek, květináče apod.
 

* Odveďte do bezpečí zvířata
 

* Ukryjte automobil do garáže.
 

Bouřka
(Foto: Getty Images)

 

JSTE-LI V PŘÍRODĚ
 

* Dávejte pozor na pády drátů elektrického vedení na zem. V žádném případě se jich nedotýkejte a ani se k nim nepřibližujte. Jste-li v jejich bezprostřední blízkosti, snažte se od nich vzdálit drobnými krůčky.
 

* Velké nebezpečí hrozí od předmětů unášených větrem (střešní tašky, plechy a další pevné a ostré předměty), snažte se tedy najít úkryt pod pevným přístřeškem.
 

* Pozor v lese - hrozí pád nestabilních stromů. V lese buďte opatrní i ve dnech po silném větru, protože stromy mohou padat.

 

JSTE-LI V AUTOMOBILU
 

* Pokud zrovna řídíte, jeďte pomalu a maximálně opatrně, máte-li možnost, tak i zastavte na bezpečném místě nejlépe čelem k směru větru (při bočním větru hrozí převrácení vozidla).
 

* Dávejte pozor na možné překážky na silnici (popadané stromy, větve a další předměty).
 

* Neparkujte pod stromy, pod dráty elektrického vedení a v blízkosti polorozpadlých budov.
 

Co dělat po?
 

* Zkontrolujte okolí domu, zejména všechna okna a stav střešní krytiny.
 

* Na zahradě zkontrolujte stav stromů, nehrozí-li jejich vyvrácení nebo pád větví.
 

* Jste-li ve vozidle, zkontrolujte jeho stav, zejména pneumatiky, čelní sklo a karoserii. Pokud je vše v pořádku, velmi opatrně pokračujte v jízdě - komunikace mohou být poškozeny nebo zataraseny.
 

* Pokud jste utrpěli nějakou materiální škodu, pečlivě si vše zdokumentujte (fotoaparát, kamera) pro potřeby pojišťovny (náhrada škody).0 hlasů
Vaše hodnocení