Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Českem otřásá tragický příběh patnáctileté Petry, kterou brutálním způsobem zavraždili její kamarádi. Jak se nedostat do rukou agresora? S pomocí Policie a Linky bezpečí jsme pro tebe připravili několik rad, jak předejít přepadení a podobnému trag...

Braň se přepadení! MANUÁL ÚČINNÉ PREVENCE

Agresivita
zdroj: Thinkstockphotos Agresivita
aktualizováno 29.03.2013, 17:52 | 29.03.2013, 17:32 | Krasna.cz/trm

Českem otřásá tragický příběh patnáctileté Petry, kterou brutálním způsobem zavraždili její kamarádi. Jak se nedostat do rukou agresora? S pomocí Policie a Linky bezpečí jsme pro tebe připravili několik rad, jak předejít přepadení a podobnému tragickému konci.

Právě mladé dívky, ale také děti, ženy, senioři a handicapovaní občané se často a velmi snadno se stávají oběťmi násilné nebo majetkové kriminality. Tyto skupiny občanů patří k nejohroženějším skupinám obyvatelstva!


Odborníci se shodují v jednom – než řešit již vzniklou situaci, je lepší jí předcházet. Proto neriskuj a nezapomínej na prevenci. Základní pravidla shrnuje vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský.


1) Vždy je potřeba dát vědět svým blízkým, kam jdete, s kým a kdy se vrátíte.


2) Domů se nechte doprovázet jen dobře známými osobami.
 

3) Nechoďte v blízkosti vchodů do domů a nezkracujte si cestu opuštěnými místy.


4) Zjistěte si, jestli policie v místě vašeho bydliště organizuje kurzy sebeobrany pro ženy.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

ALARMUJÍCÍ! V ČR se denně chtějí zabít 3 děti!
Můj kluk se ke mně chová hnusně - co dělat?
Čím si "koleduješ" o znásilnění


Strategie obrany

 

Při kontaktu s útočníkem jde především o to, že ho musí napadená osoba překvapit a šokovat. „Tím může odradit útočníka od jeho dalšího útoku nebo alespoň získat čas na rozmyšlení, co dělat dál či přivolat pomoc,“ vysvětluje ve svém manuálu prevence kriminality Policie ČR. Zároveň ale dodává: „Reakci napadené osoby lze jen těžko předem odhadovat. Mnohdy má napadená osoba pouze jenom několik sekund, kdy se musí rozhodovat, co podnikne, jak se bude bránit.“


Nepřipravenost a improvizace obrany nevede většinou k úspěchu. Lépe je na tom ten, kdo s možností útoku “počítá”, třeba tím, že si pořídil některý z technických prostředků osobní ochrany. Například obranný sprej, který se ti pohodlně vejde do kapsy nebo kabelky. Jaké další pomůcky pro zvýšení své bezpečnosti si pořídit, se dozvíš v tomto manuálu.


 

BUDE TĚ ZAJÍMAT:

Umíš se bránit? Naučíme tě to!
Základy sebeobrany pro holky
Znásilnění – jak se mu bránit?


Co dělat při přepadení?

 

• Pokud má útočník zbraň, myslete na to, že Váš život je přednější a odevzdejte mu cennosti/peníze.


• Nemá-li útočník zbraň, pokuste se zvážit své schopnosti a snažte se bránit nebo utéct. Při útěku běžte tam, kde předpokládáte, že budou lidi.


• K obraně můžete použít cokoliv, co máte sebou - kabelku, svazek klíčů, deštník, písek, kamení, lak na vlasy...


• Zkuste silně vykřiknout, některé útočníky to může zastrašit, můžete také udělat něco neočekávaného (křičte „hoří“, mějte u sebe píšťalku, na kterou můžete hlasitě zapískat, předstírejte mdloby, záchvat...)


• Pokud se rozhodnete pro fyzickou sebeobranu, jednejte zákeřně a rozhodně.


Když se napadený začne efektivně bránit a dá tak najevo, že není žádnou pasivní obětí, může být útočník překvapen a zaskočen. V mnoha případech útočník od svého záměru upustí a bude hledat štěstí jinde. „Je prokázáno, že ty osoby, které se chovají sebevědomě, jsou v mnohem menším počtu případů napadáni či přepadáni,“ shrnuje Policie ČR.


PŘEČTI SI SKUTEČNÉ PŘÍBĚHY:

VAŠE PŘÍBĚHY: Znásilnění ze mě udělalo trosku
VAŠE PŘÍBĚHY: Místo první lásky jsem zažila znásilnění!
VAŠE PŘÍBĚHY: Místo výdělku hnusné znásilnění
VAŠE PŘÍBĚHY: Znásilnili mne, snažím se z toho dostat
VAŠE PŘÍBĚHY: Ještě jsem to nechtěla, a tak mě znásilnil
VAŠE PŘÍBĚHY: Přepadl mě úchyl

 

Spoléhat na pomoc okolí?


Jak napadený, tak i svědek události si vyhodnocuje situaci a rozhoduje se, co bude dělat dál. Musíme počítat s tou nejhorší variantou, a to s nevšímavostí spoluobčanů. Ti jsou většinou rádi, že se jich to netýká, nebo se bojí či si nevěří, že by napadenému pomohli efektivně pomoci.


Rada pro přihlížející je jednoduchá: snažte se alespoň přivolat hlídku Policii České republiky nebo strážníky městské policie (telefonní čísla 158, 156, tísňové volání z mobilu 112).


Čeho si všímat a jaké informace si připravit? Policie se bude zajímat o popis útočníka. Soustřeď se a zapamatuj si následující znaky: pohlaví, rasa, věk, výška, váha, účes, způsob řeči, barva vlasů a očí, oblečení, jeho pach apod. Velmi tím usnadníš pátrání po útočníkovi.


Co dělat po napadení

 

• Kontaktujte Policii na čísle 158 a oznamte trestný čin.
• Kontaktujte někoho blízkého, nezůstávejte sama.
• Vyhledejte odbornou pomoc – nejjednodušší je zavolat na Linku důvěry, kde svou situaci můžete probrat tak, jak potřebujete.

 

Více o případu vraždy patnáctileté Petry sleduj na Tn.cz.4 hlasů
Vaše hodnocení