Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Aby se ze super zahraniční brigády nestala tvoje noční můra, je třeba dodržovat několik základních pravidel.

Brigáda v cizině? Pozor, kde skončíš

Prostitutka
zdroj: Thinkstockphotos Prostitutka
aktualizováno 17.04.2013, 00:45 | 17.04.2013, 00:00 | Krasna.cz/lk

Aby se ze super zahraniční brigády nestala tvoje noční můra, je třeba dodržovat několik základních pravidel.

Léto je tu za chvilku a s ním pro většinu studentů i dlouho vyhlížený čas na brigádu. Kdo si chce vydělat slušné peníze, měl by místa začít shánět už teď, protože dobře placená místa vždy rychle mizí. Kvůli stoupající nezaměstnanosti ovšem není jednoduché sehnat práci v Česku, a tak ti odvážnější zkouší štěstí v zahraničí.

Jenomže pokud si nedáš pozor, můžeš pěkně naletět. V úterý zveřejněné statistiky ukazují, že v Evropské unii stoupá počet obětí obchodu s lidmi. V letech 2008 až 2010 bylo zaznamenáno přes 23 tisíc obětí, z toho většinu tvoří ženy, které jsou nucené k prostituci. Myslíš, že se tě něco takového netýká, protože jsi z České republiky, kde je poměrně bezpečno? Tak to je omyl, který tě může hodně mrzet.

Po skončení gymnázia jsem chtěla dál studovat jazyky, na vysokou jsem se ale nedostala a na jazykovku jsem v té době neměla peníze. Začala jsem se tedy zajímat o práci v zahraničí, pak jsem našla inzerát, ve kterém rodiče z Velké Británie hledali mladou dívku k dětem. Mám doma mladší sestru, jsem zvyklá ji hlídat, tak jsem odepsala a s napětím očekávala odpověď. Když přišel email, že by mě chtěli, byla jsem moc šťastná a začala jsem si zjišťovat další informace. Všechno vypadalo dobře, tak jsem za měsíc nasedla na letadlo a odletěla. Na letišti mě čekal pár v krásném autě, hned mě požádali o moji občanku nebo pas, prý aby mohli vyřídit všechna povolení. Jenomže z domu, kde jsem měla hlídat děti se vyklubal bordel a z těch lidí jeho majitelé, kteří měli moje doklady. Nacpali do mne drogy, ten chlap mě několikrát znásilnil a pak mě začali prodávat. Když jsem se moc vzpouzela, píchali do mne další drogy a já se nakonec poddala svému osudu...
                                                                                                 Veronika, 18 let

 

Zdrogovaná
Nejdřív tě nutí brát drogy, ale pak po nich sama toužíš a uděláš všechno... (Foto: Thinkstockphotos)

 

Je pravda, že nejvíc obětí je z Rumunska a Bulharska, tedy ze států, které mají ještě horší právní systém i horší policii, než má Česká republika. A i když je příběh Veroniky v tomto případě pouze smyšlený, například před dvěma lety česká policie a Scotland Yard rozprášily ve Velké Británii gang, který znásilňoval, věznil a nutil k prostituci přes 40 dívek, včetně Češek, z nichž některým bylo teprve 18 let. Dívky byly na ostrovy vylákány za prací, po příjezdu je ale čekalo pravé peklo, o kterém se policie dozvěděla až v okamžiku, kdy se jedné z dívek podařilo uprchnout.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Čím si "koleduješ" o znásilnění
VAŠE PŘÍBĚHY: Znásilnění ze mě udělalo trosku
VAŠE PŘÍBĚHY: Můj kluk mě uhodil. Co teď?
Braň se přepadení! MANUÁL ÚČINNÉ PREVENCE

Obchod se ženami je celosvětově rozšířený problém. Zhoršující se ekonomická situace, rostoucí nezaměstnanost, nízké platy - to vše nahrává organizátorům obchodu se ženami, kteří pod sliby dobře placeného zaměstnání v cizině snáze nalákají neinformované dívky. Statistiky Evropské unie potvrzují, že v roce 2010 bylo 54 obětí s českým občanstvím. Ano, není to příliš velké číslo, ale je to skutečnost, kterou nelze brát na lehkou váhu.

Pravidla pro tvoji bezpečnost

Brigády v zahraničí jsou pro tebe velkou příležitostí. Naučíš se cizí jazyk, získáš zajímavou praxi a hlavně si vyděláš víc než v Česku. Takže rozhodně vycestuj, pokud na to máš odvahu. Ale je třeba dodržovat několik zásad, abys nenaletěla podvodníkům. Vždyť nucená prostituce není to jediné, co ti hrozí. Můžeš dělat úplně něco jiného, než ti slíbili, můžeš žít v daleko horších podmínkách a pak je tu novodobé otroctví, kdy člověk musí pracovat i 18 hodin denně a nedostává žádnou mzdu a občas nedostává ani jídlo...

 

Znásilnění
Dodržuj základní pravidla bezpečnosti, abys neskončila někde v bordelu (Foto: Thinkstockphotos)

 

Proto před tím, než vycestuješ, vždy:

- pracovní nabídku pečlivě prověř. Nespokoj se s referencemi na stránkách nějaké pracovní agentury, ale vždy vše prožeň googlem a přečti si reference jednotlivých uživatelů. Zavolej na uvedená telefonní čísla, abys zjistila, jestli vůbec existují a co ti na nich poví. Prověř i takové věci, jako je ubytování a stravování v místě, kam se chystáš jet. Chtěj znát předem adresu, na které se budeš nacházet.

- získej co nejpodrobnější pracovní smlouvu a s někým dospělým ji pečlivě prostuduj. I to, co je napsané malinkým písmem.

- o tvém odjezdu do zahraničí musí vědět někdo zodpovědný, s kým si zároveň domluvíš, že se mu budeš v pravidelných intervalech ozývat. Také mu sděl přesnou adresu, na které se budeš nacházet. Při jakékoliv změně adresy okamžitě rodiče informuj.

- napiš si adresu českého velvyslanectví v zemi, kam jedeš, a další místa, kam se můžeš případně obrátit o pomoc. Podle mapy například najdeš nejbližší policejní stanici a cestu k ní se můžeš naučit nazpaměť.

- sjednej si kompletní cestovní pojištění, které musí obsahovat i pojištění v případě úrazu a nemoci. Před cestou navštiv zubaře a gynekologa - pro jistotu.

- vezmi si s sebou tolik peněz, abys měla na cestu domů. Pěčlivě je ukryj a v žádném případě na tuto rezervu nesahej. Nezapomeň si zařídit roaming na svém telefonu, abys mohla volat i ze zahraničí.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše:
Proč muži vyhledávají prostituky a nevěstince i když je doma vše OK?
Odpustíte nevěru s prostitutkou?

Na místě:

- nikdy, nikomu a za žádných okolností nepůjčuj své doklady, vždy je musíš mít na očích. Ani pokud budeš souhlasit s prací na černo, což bys samozřejmě v žádném případě neměla, tvůj zaměstnavatel tvé doklady nepotřebuje.

- pokud o doklady jakýmkoliv způsobem přijdeš, okamžitě se obrať na policii nebo na velvyslanectví.

- jsou-li podmínky tvého pobytu nebo práce jiné (horší), než je uvedeno ve smlouvě, obrať se na agenturu nebo osobu, která ti práci zprostředkovala. Nedojde-li k nápravě a tobě se situace nebude líbit, máš právo od smlouvy odstoupit.

- nikdy od zaměstnavatele nepřijímej žádné půjčky a dary - ty pouze na konci :-). Nikdy nevíš, co za to bude chtít.3 hlasů
Vaše hodnocení