Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Je díky menstruaci tvá nálada jako na horské dráze? Nemusí.

Buď v pohodě i během svých dnů

Blbá nálada
zdroj: Thinkstockphotos Blbá nálada
aktualizováno 04.05.2015, 00:07 | 04.05.2015, 00:06 | Krasna.cz/trm

Je díky menstruaci tvá nálada jako na horské dráze? Nemusí.

Hormony umějí s naším tělem pěkně mávat. Snadno pak můžeš během svých dnů, ale i těsně před nimi pociťovat bezdůvodnou proměnu emocí a špatné nálady. Díky hormonům můžeš i hůře reagovat na jindy neproblematické situace a vnímat různé výroky jako konfliktní, takže jsi nečekaně hádavá, podrážděná a nesnášenlivá.

 

Menstruace dokáže v našem těle vyvolat celou řadu nepříjemných tělesných projevů. Bolest v podbřišku, pocit nafouknutí, citlivost prsou, nateklé nohy, nechutenství či naopak záchvaty žravosti, migrénu… Na tyto neduhy existuje účinné cvičení (více o něm zjistíš zde) i celá řada babských rad. Psali jsme o nich třeba zde.

 

Co ale s vlivy, které se týkají tvých nálad? Začít mohou už týden před menstruací v podobě pověstného premenstruačního syndromu.

 

Jak na ně?

 

Zkusit to můžeš třeba volbou správného jídelníčku. Omez kofein, alkohol a také solení, to v těle zadržuje vodu, které máš už tak dost. I přes pocit zavodněnosti nezapomínej na pitný režim, vsaď zejména na teplé nápoje - bylinné čaje (vyzkoušej meduňku, mateřídoušku, šalvěj a třezalku), náladu ti zlepší i kakao. Pozor ale na sycené nápoje. Tělo si žádá škroby a cukry, klidně si tedy smlsni i na kousku čokolády.

 

Co dalšího pomáhá s příznaky PMS? Vsaď na hořčík, vápník, vitamín E a B6 a vlákninu.

 

 

Zkus si dopřát také pohyb. Procházkami počínaje, přes tanec, jógu či b břišní tance.


A co sex? Záleží na tvé chuti. Některé dívky jsou myšlenkou sexu těsně před menstruací i během ní úplně znechucené a nemají na něj ani náladu. Obecně se ale říká, že při milování si od bolesti můžeš pomoct, protože pomáhá proti křečím a od bolesti v podbřišku. Určitě si užívej i dlouhé a nevinné mazlení, které tvé hormony poblázněné tělo potřebuje jako sůl. A na poblázněnou a rozbolavělou dušičku takové pohlazení, objetí nebo něžný polibek zaručeně pomáhá.


Mazlivé doteky si můžeš dopřát i sama. A nemluvíme jen o masturbaci. Rozmazluj své tělo i mysl hýčkáním. Od nanášení krému na obličej, přes masáž těla tělovým mlékem až po večerní rituál odličování. Dotýkej se pokožky déle, užívej si jemné klouzání prstů. Terapie dotykem má své kouzlo, i když jde o vlastní ruce.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Je tvá menstruace v pořádku?
Sex a menstruace - jde to dohromady?
První menstruace – poznáš, kdy už TO přijde?


Rozhodně relaxuj. Vyzkoušej aromaterapii, vůně ti pomůže zbavit se špatné nálady. Svíčky, oleje, ale i rozmazlování v koupelně. Co si dát voňavou kúru na vlasy, peeling nebo bahenní masku? Zapal si svíčky, pusť klidnou hudbu, zavři oči a na nic nemysli. To je důležité. Snaž se nezaobírat se svými sebelítostivými náladami a analýzou toho, co „zlého“ ti kdo udělal či řekl.


Snaž se hodně a dobře spát. Vyhýbej se – pokud to jde – stresovým situacím, zásadnímu rozhodování, náročným projektům.


Co pomáhá proti blbonáladě tobě? Poděl se v komentářích.10 hlasů
Vaše hodnocení