Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Patří mezi tvá novoroční předsevzetí i takové, že bys ráda cestovala o něco víc, a nejen po České republice? Pokud ano, je tento článek přesně pro tebe.

Cestování levně? Žádný problém!

Nad mapou
zdroj: Thinkstockphotos Nad mapou
aktualizováno 03.01.2019, 00:00 | 03.01.2019, 00:00 | Karolína Šimečková

Patří mezi tvá novoroční předsevzetí i takové, že bys ráda cestovala o něco víc, a nejen po České republice? Pokud ano, je tento článek přesně pro tebe.

Kromě toho, jak cestovat levně, ti poradíme i několik vychytávek, na které jsi sama nikdy nepomyslela. 

 

Našetři si


Rada, která se snadno radí a hůř dělá. Umění šetřit a následně s penězi hospodařit je velice těžká záležitost, přesto jsme si pro tebe připravili pár tipů, jak si tuto záležitost značně ulehčit. 


1. Dávej si peníze bokem


Tento trik je jeden z nejznámějších a také nejúčinnějších možností, jak ušetřit. Pokaždé, když dostaneš kapesné či výplatu, si vždy kousek uchovej stranou. Nemusí to být velká částka peněz, stačí trocha. Důležitá je ale pravidelnost. Za pár měsíců tě možná překvapí, jakou sumu už sis stihla našetřit.

 

ČTĚTE TAKÉ:
10 nejdůležitějších aplikací pro všechny CESTOVATELKY
Dovolená v USA: 5 rad, jak ušetřit na cestování
Jak řešit kosmetické produkty během cestování?

  

 2. Sleduj své výdaje


Zkus si jeden měsíc vypisovat všechny své výdaje (stačí schovávat účtenky nebo využít šikovné mobilní aplikace). A nejen to, za co utrácíš nejvíc, ale za všechno. Ke konci měsíce si pak svůj list projdi a zhodnoť, zda nemůžeš snížit některé zbytečné výdaje, o kterých si třeba dosud nepřemýšlela.

 

3. Používej ISIC


Tento celosvětově uznávaný doklad ti může ušetřit pěkných pár stovek, a to po celé Evropě! Mezi nejvýhodnější slevy patří bezpochyby ta na dopravu. Funguje v MHD, vlacích i autobusech, můžeš ale levněji i lyžovat, mít výrazně levnější vstupy třeba do galerií a muzeí a mnoho dalšího. Poznej všechny výhody studentského života.

 

 

Vyber si cílovou destinaci


První rozhodnutí, které na tebe čeká při možnosti cestovat, je výběr cílové destinace. Jakmile si ujasníš hned, kdy a co si přeješ vidět či navštívit, ušetříš nejen drahocenný čas, ale s velkou pravděpodobností i peníze. Plánování bývá prý klíč ke spokojenému životu a u cestování to platí dvojnásob.


Mezi levnější destinace v Evropě patří zejména Ukrajina, Maďarsko, Rumunsko, Slovinsko, Srbsko, Černá Hora, relativně levná může být Itálie, či Španělsko. Ušetřit můžeš, když i do dražších destinací vyrazíš mimo sezonu, nebo budeš sledovat akční letenky. Nauč se také cestovat minimalisticky - za zavazadlo zaplatíš zbytečné stokoruny navíc, často si přitom vystačíš s pár basic kousky v příruční tašce.

 

 

Kombinuj


Zvol si levnější cestu pomocí kombinací různých dopravních prostředků a dopravních společností. Příklad: Pokud si koupíš letenku do Říma a poté přejedeš vlakem do Benátek, bude tě to stát míň, než přímý let do Benátek. Sleduj akční nabídky, Eurolines nabízí minimálně několikrát do roka třeba akci 1+1 zdarma, Flixbus má při včasném nákupu ceny již od 29 Kč za jízdenku, a to i po Evropě, Wizzair nabízí výhodné klubové členství a snad každý měsíc slevy až v několika desítkách procent.

 

 

Ubytování


Ubytování v cizím městě může být oříšek, který nedá spát mnohým z nás. Kam, a hlavně, za kolik? Pokud si budeš klást tu samou otázku předtím, než vyrazíš, projeď si dané město na bookingu, airbnb nebo naopak last minute nabídky na hoteltonight.com. Kromě hotelů  najdeš i pro studenty daleko dostupnější hostely. Ale jestli patříš mezi dobrodruhy, je zde možnost spaní pod širákem ve spacáku, nebo staré dobré kempování.

 

Anketa
Cestuješ?
 

 

Studentské agentury


Stále studuješ a na cestování nemáš tolik času? Věděla jsi, že některé školy nabízí výjezdy do zahraničí za cílem placené či dobrovolnické praxe? Získáš tím zkušenosti, seznámíš se z novými lidmi z celého světa a budeš se moct podívat na spoustu míst, se štěstím i zcela zadarmo. Poptej se na toto téma u sebe ve škole, podívej se na stránky neziskovek nebo specializovaných organizací, jako dobrovlnik.cz, voluntair.cz nebo nazkusenou.cz.

 

 

Jídlo


Jíst musíš a nějakému tomu nákupu se v zahraničí jistě nevyhneš. Fígl není v tom se snažit ušetřit a kupovat si každý den jeden rohlík s eidamem, ale nenakupovat v centru! Největší pastí na turisty a cestovatele totiž číhají právě tam. Poptej se místních lidí, kde se chutně a levně najíš. Jistě ti doporučí mnoho skvělých míst a určitě budeš mít možnost ochutnat tamnější kulturu za příznivé ceny. 

 

Zkus svoje štěstí nebo talent

 

Sleduj různé cestovatelské weby, stránky cestovek nebo travel magazínů, občas se na nich mohou objevit soutěže o dovolenou úplně zadarmo. Jen to chce trochu štěstí. Nebo místo štěstí vsaď na svůj talent či koníček. Do světa tě třeba může dostat zajímavý, osobitý a propracovaný blog. Je za tím kus práce, ale když se bude líbit a získáš potřebnou fanouškovskou základnu, můžeš dostávat pozvání na výlety a dovolené úplně zadarmo - za reklamu na tvém blogu.

 

Zaměř se také na různé soutěže, zaměřené na mladé, ve tkerých se dá vyhrát právě výlet nebo zájezd. Našli jsme například výtvarnou soutěž, kterou pro mladé do 15 let připravila Toyota (mrkni na www.toyota.cz/world-of-toyota/dream-car). Soutěž běží do 28. února a úkolem je namalovat, jak si představuješ auto budoucnosti. Vyhrát můžeš třeba dron, lego nebo hoverboard, ale hlavně cestu do Japonska!

 

Jaká je tvá vysněná destinace?0 hlasů
Vaše hodnocení