Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Každý pejsek se nehodí do každé domácnosti. A když si vybereš špatně, budeš trpět ty i zvíře. A to přeci nechceš, ne?

Chceš psa? Vyber vhodné plemeno

Pes - 3
zdroj: Thinkstockphotos Pes - 3
aktualizováno 25.03.2013, 00:17 | 25.03.2013, 00:00 | Krasna.cz/lk

Každý pejsek se nehodí do každé domácnosti. A když si vybereš špatně, budeš trpět ty i zvíře. A to přeci nechceš, ne?

Chtěla bys domů pejska, a dokonce se ti povedlo už téměř přesvědčit rodiče? Tak v tom případě vás všechny čeká nejdůležitější rozhodnutí – jaké plemeno psa si zvolit? Když vyberete špatně, můžete být nakonec nešťastní všichni – ty, tví rodiče i ten pes. Ne nadarmo se totiž říká, že psi se nerodí zlí, to z nich dělají jejich páníčkové. A tím nemyslíme, že byste psa měli doma týrat. Úplně stačí, když nezvládnete jeho výchovu.

Z televizních zpráv a různých novinových článků jsi mohla nabýt dojmu, že největší bestie jsou ti největší, bojoví psi. Ale to není pravda, jde většinou o velmi milá stvoření. Pokud jsou ovšem dobře vychovaní a vědí, co si mohou dovolit. Jde o to, že stačí jedno jejich kousnutí a může se stát velké neštěstí. A proto se o nich tolik píše. Nejvíc kousnutí však mají na svědomí malí psi, například jezevčíci, jen nezpůsobí tak veliké zranění, a tak o tom nikdo neví.

Jsou však i další okolnosti, které musíš uvážit při výběru psa. Pes je totiž velmi společenský tvor a bude s vámi žít dalších 10 až 15 let, takže je opravdu potřeba se nad správnou rasou pro vaši rodinu zamyslet dřív, než dojde ke koupi.

Jakou rasu?

Na světě existuje asi čtyři stovky psích plemen, které kynologové rozdělují do deseti samostatných skupin. Jednotlivá plemena psů se liší nejen velikostí, ale také povahou. Je proto velmi důležité vědět, k jakému účelu bylo vybrané plemeno vyšlechtěno. A to ani nemluvíme o voříšcích, kteří jsou nakombinovaní ze dvou a více plemen a jejich povaha je často úplně nevyzpytatelná.

Chceš psa na mazlení? Na hlídání? Jako společníka na dlouhé procházky? Kamaráda do kabelky? Na tyto otázky je třeba umět si při výběru psa odpovědět.

 

Pes - 2
Důležité je vědět, proč vlastně psa chceš. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Důležité také je, zda bude pes chován na zahradě, v rodinném domku, nebo panelákovém bytě. A pokud bude uvnitř, kolik času budete mít na to, abyste s ním chodili každý den na procházky. Třeba takový jack russell je dnes velice oblíbené plemeno, ale ne ke každému člověku se hodí. Byl totiž vyšlechtěn k tomu, aby pronásledoval a noroval zvěř, zejména lišky, takže potřebuje dlouhé procházky, každý den asi tři hodiny pohybu. Pokud se mu tolik pohybu nedostane, bude mít přemíru energie a bude doma hrozně zlobit. Takže člověk, který je z nějakého důvodu méně pohyblivý nebo nemá tolik času na venčení, by měl zvolit méně náročné zvíře. A zase naopak, člověk, který rád chodí venku a chce kamaráda na výlety, by si neměl vybral maltézáčka. Prostě proto, že pejsek nemůže stačit jeho nárokům.

PŘEČTI SI TAKÉ:
TEST: Můžeš mít zvíře?
Tak sladcí! Pejskové oblékají jarní barvičky
Mazlík do kabelky - psa s sebou do školy, práce i kavárny

Jak to bude s poslušností?

Jsou psi, kteří nad sebou potřebují pevnou ruku, protože jsou dominantní a snaží se prosadit nad svými páníčky. S takovými psy je hodně práce, a pokud se poslouchat nenaučí, budou s nimi jenom problémy. Jestli tedy přemýšlíte o koupi psa, položte si doma také otázku, zda jste schopni být na psa důslední a cvičit ho. Pokud ne, zvolte psa, který nemá k dominanci sklony.

 

Pes - 1
Někteří psi se chtějí jen mazlit a ne ti šéfovat. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Jak bohatá je vaše rodina?

Další, s čím je třeba počítat, jsou finanční možnosti rodiny, neboť pořizovací cena psa je pouze zlomkem toho, co bude ve skutečnosti stát. Je tu krmení, očkování, hračky, psí známka, která se každý rok musí platit obci, ve které bydlíte. A to ani nemluvíme o tom, co to stojí, kdyby pejsek náhodou onemocněl nebo se zranil. Výdaje za veterináře jdou do tisíců.

Náklady na psa jsou přímo úměrné jeho velikosti, krmením počínaje a léky konče, vše se dávkuje podle hmotnosti. Není ani řešením krmit levnými granulemi ze supermarketů, protože tím maximálně zaděláváte na zdravotní problémy pejska.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše:
 I alergik může mít doma zvíře!
Míša Ochotská: Vážím skoro stejně jako můj pes!

Tn.cz: Soutěž o nejkrásnějšího psa Česka

Jestli to jsi tedy ty, kdo psa chce, zvaž, zda dokážeš rodičům s výdaji pomoct, případně zda jsi ochotná se vzdát některých věcí, které ti rodiče platí.

Pes, nebo fenka?

I o pohlaví budoucího mazlíka byste měli rozhodnout dopředu. Každé má totiž svoje plusy i minusy. U fenek je to samozřejmě pravidelné hárání, kdy musíte fenečku hlídat, aby ji nenakryl nějaký pes. A že kolem hárajících fen se psů vyskytuje opravdu hodně. Při hárání se u fen objeví krvavý výtok, který sice s lidskou menstruací nemá nic společného, přesto špiní, čemuž je třeba zabránit. A v neposlední řadě tu jsou štěnata, pokud fena zabřezne, o která je také potřeba se postarat, což stojí čas i peníze. Na druhou stranu jsou fenky přítelnější, klidnější a zvládnutelnější a lépe se hodí k dětem, protože se u nich vyvine mateřský instinkt.

 

Pes - 4
Fenky jsou milejší. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Psi jsou naopak dominantní a snaží se prosadit svou vůli. S některými je třeba často bojovat a přesvědčovat je o tom, že pánem smečky jste vy. Sice nehárají, ale za hárajícími fenkami utíkají, a někteří jedinci jsou schopni uběhnout i několik kilometrů. Psi se také nevymočí najednou, ale očůrávají každý roh a vše očuchávají.

Krátkosrstí, nebo dlouhosrstí?

Chlupy - to je další věc, se kterou musíš počítat, pořídíš-li si psa. Budou všude, záleží jen na tobě, jaké budou barvy a struktury.

Pamatuj také na to, že někteří psi vyžadují pouze úplně základní péči, jiní například afgánci vyžadují denní kartáčování. Kolik času jsi ochotna tomu věnovat?3 hlasů
Vaše hodnocení