Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pokud se hlásíš na odbornou střední školu, nebo tě čekají přijímačky na vysokou, určitě se snažíš získat praxi v oboru, kterému se chceš věnovat. Nechtějí tě pro tvůj věk a nedostatek zkušeností nikde zaměstnat? Víme, kde najdeš uplatnění.

Chybí ti praxe v oboru? Víme, kde ji získat

Dívka s počítačem
zdroj: Thinkstockphotos Dívka s počítačem
aktualizováno 03.11.2012, 00:00 | 03.11.2012, 00:00 | Krasna.cz/trm

Pokud se hlásíš na odbornou střední školu, nebo tě čekají přijímačky na vysokou, určitě se snažíš získat praxi v oboru, kterému se chceš věnovat. Nechtějí tě pro tvůj věk a nedostatek zkušeností nikde zaměstnat? Víme, kde najdeš uplatnění.

Samozřejmě že je skvělé, když najdeš brigádu, kde získáváš zkušenosti v oboru, kterému se chceš jednou věnovat, a ještě navíc za ni dostáváš dobře zaplaceno. V tomto ohledu by ale měly jít peníze stranou. Bez ohledu na výdělek totiž můžeš najít celou řadu možností uplatnění, a zkušenosti, které při takových projektech získáš, jsou k nezaplacení.

 

Nemusíš nadávat ani na to, že u vás v městečku nenarazíš na práci ani náhodou. Díky internetu můžeš své schopnosti nabízet bez ohledu na místo, kde žiješ. Narazili jsme na webu na zajímavý projekt, díky kterému bys mohla uplatnění najít i ty.

 

Projekt Um sem um tam je platforma propojující neziskové organizace a profesionály formou krátkodobé dobrovolné spolupráce na konkrétním projektu. Klade za cíl umožnit profesionálům v různých oborech využít svých schopností pro jednorázovou pomoc vybrané neziskové organizaci. Na své si přijdou i neziskovky, které mohou na webu hledat odbornou pomoc v rámci svých projektů.

 

 

Po několikatýdenním zkušebním provozu spustil projekt Um sem um tam plnou verzi svého webu. Díky němu mohou neziskové organizace hledat pomoc profesionála z oblasti grafiky, IT, marketingu či dalších oblastí, který jim pomůže s konkrétní jednorázovou pomocí. „Náš projekt reaguje na dlouhodobou potřebu neziskových organizací po profesionální a odborné dobrovolnické pomoci. Zároveň chceme mnohdy vytíženým profesionálům nabídnout možnost, jak během pár hodin pomoci zajímavému neziskovému projektu,“ uvedl Petr Soběslavský, který nápad na propojující platformu přihlásil před několika měsíci na SocialInnovation Camp v Brně. Zde také začal projekt vznikat. Od března, kdy se akce z dílny Respekt Institutu konala, do dnešního dne na projektu pracuje tým dobrovolníků z neziskové, ale i korporátní sféry.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jak si legálně přivydělat i ve školním roce
Nedostala ses na vysněnou VŠ? Jak neztratit rok
Přijímačky na VŠ? Jak nepohořet

 

Během fungování zkušební verze se na web zaregistrovalo již více než čtyřicet neziskových organizací a na šest desítek profesionálů. Nejčastěji jde o znalce tvorby webu, sociálních sítí, programování a grafiky. Pozadu ale nezůstávají ani další obory. Počet registrací navíc den ode dne stoupá, stejně jako počet domluvených spoluprací. „Jen za poslední týden jich bylo díky našemu webu domluveno šest. Dvě grafického rázu, dvě v souvislosti s úpravami a tvorbou webu a jedna copywriterská,“ doplnil Soběslavský. Během uplynulých měsíců již bylo také několik výzev uzavřeno. Svou zkušenost s projektem má třeba organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit. „Díky portálu se nám podařilo najít schopnou korektorku, která nám pomohla s finálními úpravami naší výroční zprávou,“představil konkrétní pomoci v praxi Robin Ujfaluši, ředitel INEX-SDA. Amnesty International CZ se zase poštěstilo najít evaluátorku na jeden ze svých projektů.

 

Kromě samotného propojování profesionálů a neziskovek má projekt ještě jeden cíl. „Chceme dobrovolnictví zbavit stigmatu „sázení stromků“ nebo vybírání peněz do pokladniček. Dobrovolnictví nemusí být jen nekvalifikovaná práce,“ vysvětlil autor nápadu a dodal: „Právě naopak. Neziskovce můžete pomoc právě tím, co děláte na hlavní pracovní poměr, byť se jedná o pár hodin práce přes počítač.“Podle realizačního týmu by měl být tento typ dobrovolnické pomoci v brzké době ve společnosti normou a přirozenou součástí života každého z nás.

 

Pokud se i ty věnuješ například grafice, umíš vytvářet webové stránky, ovládáš cizí jazyk nebo jsi dobrá v jazykové korektuře, můžeš na webu nabídnout své služby. Od neziskových organizací sice zpravidla nedostaneš zaplaceno, ale ve svém životopisu se můžeš pochlubit zkušenostmi a prací pro známé a prestižní organizace. A ty se ti u přijímaček na školu, ale i při vstupu do prvního zaměstnání mohou hodit.4 hlasů
Vaše hodnocení