Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Když budeš mít počítač plný zbytečného softwaru , může být pomalý, bude se zasekávat a ty s ebudeš jen zbytečně nervovat. Je tedy dobré jednou za čas provést údržbu. Pojďme na to.

Čistíme počítač uvnitř

Notebook
zdroj: Thinkstockphotos Notebook
aktualizováno 22.11.2012, 00:00 | 22.11.2012, 00:01 | Krásná.cz/Mersmerize

Když budeš mít počítač plný zbytečného softwaru , může být pomalý, bude se zasekávat a ty s ebudeš jen zbytečně nervovat. Je tedy dobré jednou za čas provést údržbu. Pojďme na to.

Počítače a internet jsou už běžnou součástí našeho života. V každé domácnosti dnes najdeš jeden i více počítačů, ať stolních, nebo přenosných. Často jsou potřeba k práci, ke studiu - na vysoké škole už se bez počítače takřka neobejdeš - a čím jde doba dopředu, tím víc potřebují PC i mladší žáci.

I když stolní počítače a notebooky jsou dnes poměrně levnou záležitostí (v porovnání s jejich začátky, kdy si je mohly dovolit jen velké firmy nebo bohaté domácnosti), je jasné, že ne každý si může kupovat nový počítač každý měsíc nebo každý rok. Proto je důležité se o něj pečlivě starat, a to nejen zvenku, ale i zevnitř. Software (programová výbava) je totiž stejně důležitý jako hardware (technické součástky).

Když se o počítač nebudeš softwarově starat, nebudeš ho čistit, může být pomalý, zasekávat se, můžeš mít málo paměti na disku, a to práci s ním celkově znehodnotí a znepříjemní.

Pryč s nepoužívanými programy

První věc, když se rozhodneš udělat velký úklid svého počítače, je odstranit vše nepotřebné, a to hlavně programy, které nepoužíváš nebo jsi je nainstalovala omylem (často se spousta programů přidruží při jiné instalaci).

Můžeš tak udělat v nabídce Start, kde je políčko Výchozí programy, v levém dolní rohu poté máš nápis Programy a funkce. Když na Programy a Funkce klikneš, uvidíš veškeré programy, které v počítači máš. Můžeš je odtud pohodlně odinstalovat.

Defragmentuj

Defragmentace počítače není zas tak úplně nezbytná, znám spoustu lidí, kteří se v počítačích orientují a nepoužívají ji, každopádně pokud se chceš pečlivě o PC starat, alespoň jednou za několik měsíců, bys měla defragmentaci provést.

Co to vlastně defragmentace je? Když smažeš v počítači program, zůstane po něm vždy určité prázdné místo, které zabírá paměť, i když tam v podstatě nic není. Defragmentace odstraní tato místa. Tím pádem se ti může uvolnit nějaké místo na disku a celkově je tu možnost zrychlení počítače.

PŘEČTI SI TAKÉ:
V internetových diskuzích narazíš na různé příšery
Vyčisti svůj notebook snadno a rychle
Notebook, nebo netbook?

Najdeš ji opět v nabídce Start – Všechny programy – Příslušenství – Systémové nástroje. Pokud jsi počítač dlouho nedefragmentovala, může se stát, že tenhle proces bude trvat i několik hodin.

Registry

Zbavit se registů je další důležitý krok. Po odinstalování nebo smazání programů, složky nebo jakéhokoliv souboru může docházet k jejich poškození. Pomocí registrů totiž procesor získává veškeré informace. V počítači jsou ale často staré registry, které nepoužíváš, jsou poškozené nebo zbyly po smazání něčeho konkrétního z PC.

 

 

Na odstranění registů je potřeba speciální program. Můj oblíbený je CC Cleaner, který si můžeš stáhnout zcela zdarma a prostřednictvím něj odstranit poškozené registry, které počítač zpomalují a zabírají paměť.

Přeinstaluješ ho?

Pokud máš počítač přehlcený vším možným a veškeré své důležité soubory máš zálohované, můžeš poměrně jednoduše přeinstalovat operační systém. Novější počítače už mají zálohovací jednotku, z které se dá počítač obnovit do původního nastavení.

MOHLO BY TĚ ZAJÍMAT:
Mužský web Fanda.tv řeší: TOP 10:
Největší prodejci smartphonů
Xbox na cesty? Microsoft pracuje na herním tabletu

Každý výrobce tenhle software pojmenovává jinak a je proto důležité, aby ses informovala přímo u něj, nebo si našla papíry, které si ke svému počítači dostala. Někdy je totiž jednoduší vše přeinstalovat a začít od začátku. U starých operačních systémů to nebylo nic jednoduchého, u Windows Vista a 7 je to poměrně primitivní a zvládla by to i slepice, kdyby jí někdo okolo enteru vysypal zrní :-)

A jak se ty staráš o svůj počítač?
 3 hlasů
Vaše hodnocení