Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Menstruace patří mezi běžné jevy v životě každé ženy a dívky. Ani ty se tomu nevyhneš a není to vůbec nic strašného – naopak menstruace značí to, že je všechno v relativním pořádku. Před některými věcmi by ses všam měla mít na pozoru.

Co je a není normální při menstruaci?

Bolestivá menstruace
zdroj: Thinkstockphotos Bolestivá menstruace
aktualizováno 13.05.2013, 00:00 | 13.05.2013, 00:00 | Krásná.cz/Mersmerize

Menstruace patří mezi běžné jevy v životě každé ženy a dívky. Ani ty se tomu nevyhneš a není to vůbec nic strašného – naopak menstruace značí to, že je všechno v relativním pořádku. Před některými věcmi by ses všam měla mít na pozoru.

Nejprve se podívejme na to, jaké problémy mohou nastat a co normální určitě není:

Bolestivá menstruace

Je naprosto normální, pokud jsi během nebo těsně před menstruací unavená, podrážděná, bolí tě záda nebo břicho. S tím si dokáže poradit odpočinek, čaj a analgetika. Pokud je ale bolest skutečně k nevydržení, nemůžeš ani vstát z postele nebo zvracíš, není to nic příjemného a je lepší to řešit.

 

Menstruační potíže
Když nemůžeš vstát z postele kvůli bolesti, měla bys to řešit. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Sice nemusí být s tvým tělem nic v nepořádku a nemusí za tím být žádná nemoc, ale určitě je na místě zajít za gynekologem nebo ošetřujícím lékařem a s tímto problémem se mu svěřit. Prožívat takové stavy každý měsíc není určitě nic příjemného a lékař ti může pomoci – ať už radami, doporučeními nebo léky. A hlavně zkontroluje, zda nemáš zdravotní kompliakce, které by tě mohly ohrozit.

Bez menstruace


Jsou ženy, které mají celý život jiný cyklus, než je průměr – většinou se jedná o odchylky v rámci několika dnů, tedy místo 28 až 30 dnů mají cyklus delší, nebo o něco málo kratší.

Problém ale nastává v okamžiku, kdy už vedeš sexuální život, v tom případě vícedenní zpoždění může naznačovat, že jsi v jiném stavu. Určitě také není normální, když se z celekm pravidelné menstruace stane nepravidelná a ty nemáš tušení, kdy to zase dostaneš a jestli vůbec.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Menstruační kalendář je užitečná pomůcka
Vyzraj na bolestivou menstruací
Co nahradí vložky a tampony?

V případech, že máš už pravidelný menstruační cyklus a bezdůvodně se krvácení nedostavuje i několik týdnů, je na místě zajít si k lékaři. Vynechání může také způsobit stres, nemoc nebo léky.

 

Bolest hlavy
Stres může způsobit i problémy s menstruací. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Silné a dlouhé krvácení

Na začátku menstruace bývá krvácení nejsilnější – a průměrně nejvíc krve ztratíme okolo druhého dne periody. Jsou ale i výjimky, kdy slečna více krvácí třetí nebo první den. Pokud patříš do této skupiny, starosti si s tím dělat nemusíš, každá máme cyklus tak trošku jiný. Průměrná doba krvácení by měla být 3 až 7 dnů (snižuje se při užívání HA aj.), ale pokud silně krvácíš více dní a už se ti to zdá hodně podezřelé, tak bys to měla řešit.

Doma.cz píše: POZOR NA GLUTAMÁT: Zvýrazní chuť, ale také způsobí bolest hlavy!
7 tipů jak se vyhnout bolesti při vytrhávání chloupků

7 dní se ještě toleruje, ale už v těchto dnech by jsi měla mít menstruaci slabší nebo jen špinit. Pokud přesahuje silné krvácení víc jak 8 až 12 dní a nezdá se, že by se to někdy mělo zastavit, určitě je na místě zajít za odborníkem. Je tu možnost, že půjdeš zbytečně a za den se menstruace zklidní, ale určitě není na místě riskovat. Stejně tak pokud zažíváš extrémně silné krvácení každou periodu a musíš neustále vyměňovat vložky nebo tampony (i víckrát za hodinu), je lepší si o tom s gynekologem promluvit.

A co je naopak normální?

Kousky v krvi – patří to mezi časté otázky, na které se slečny ptají. Ano, je to normální – odchází kousky děložní sliznice a není důvod, proč se znepokojovat.

Špinění – pokud nedostaneš samotnou menstruaci, může se dostavit jen špinění – nahnědlý výtok s troškou krve. U dívek, které periodu nemají vůbec, to signalizuje možnost blížícího se krvácení. U těch "začátečnic“ je to naprosto normální a není potřeba si kvůli tomu lámat hlavu. Způsobit to mohou i léky, stres nebo nemoc. Vy starší, které už máte přítele, si ale dejte pozor na to, aby to nesignalizovalo těhotenství – menstruace sice v těhotenství vynechává, ale v prvním měsíci se může objevit i krátkodobé špinění.5 hlasů
Vaše hodnocení