Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nejraději byste šly na nějakou uměleckou školu, rodiče o tom ale nechtějí ani slyšet. V takovém oboru byste se podle nich nikdy neuchytily a navíc se tím nedá uživit, tak akorát byste ještě začaly brát drogy. Nejlepší by podle nich bylo, kdybyste ...

Co když vám rodiče brání dělat to, co skutečně chcete? Jak si stát za svým

rodiče a děti
zdroj: Getty Images rodiče a děti
aktualizováno 25.06.2019, 00:00 | 25.06.2019, 00:00 | Krásná.cz

Nejraději byste šly na nějakou uměleckou školu, rodiče o tom ale nechtějí ani slyšet. V takovém oboru byste se podle nich nikdy neuchytily a navíc se tím nedá uživit, tak akorát byste ještě začaly brát drogy. Nejlepší by podle nich bylo, kdybyste si vybraly ke studiu nějaký praktický obor nebo vstoupily do rodinné firmy. Jenže to není zrovna to, po čem prahnete.

Co teď s tím? S rodiči není žádná domluva a stále dokola jen říkají, že jednou jim ještě poděkujete. Vy jim zase oponujete, že nikdy nepůjdete tam, kam vám doporučují. Taková situace ale nikam nevede a už vůbec nepřináší žádná řešení.


Ujasněte rodičům, o jaký obor jde


Za dob vaší matky a táty se vědělo hlavně o klasických oborech jako byly technické školy, práva nebo lékařství. Dnes ale existuje mnoho podoborů s názvem, který starší generace ani nemusí chápat. Vysvětlete jim tedy, co si mají pod Fakultou multimediálních komunikací představit.

 

rodiče a děti
(Foto: Getty Images)


Posuďte, jestli na vysněnou školu skutečně máte


Zároveň si důkladně promyslete, jestli na takové školy opravdu máte schopnosti nebo jde jen o určitý vzdor proti rodičům, protože si chcete razit vlastní cestu. Věnujete už se tomu, čím se škola zabývá, dlouho? Umíte si přesně představit, kde byste po dodělání školy našly uplatnění? Pokud ne, tak se rodičům nedivte, že o vás mají strach.


Ukažte rodičům své schopnosti


Měly byste svým rodičům také dokázat, že to s výběrem školy nebo svého zaměření myslíte opravdu vážně a jste schopné tomu věnovat své úsilí. Jestli třeba chcete jít na jazykovou školu, začněte se učit nějaký nový jazyk. Pak možná přistoupí na nějaký kompromis, když uvidí, jak se snažíte. Přestanou se obávat, že si sovu budoucnost až moc idealizujete a určitě vás ještě rádi podpoří.

 

ČTĚTE TAKÉ:

MY A RODIČE: O čem se s rodiči nedá mluvit
Jak mluvit s rodiči o VÁŽNÝCH VĚCECH?
S rodiči nebojuj, nemá to cenu. Nauč se s nimi vycházet


Sdělte jim, proč nechcete dělat věci, které by pro vás byly podle nich dobré


Chtěly by vaši rodiče, abyste navázaly na rodinnou tradici a přihlásily se na medicínu, doktoři přece budou vždycky potřeba a navíc dobře placení? V klidu se jim svěřte s racionálními důvody, proč to pro vás není to pravé. Alespoň si tím i samy pro sebe dobře ujasníte, proč vás zrovna tohle neláká. Třeba nemáte k výkonu takového povolání dostatek trpělivosti nebo vám nedělá dobře pohled na krev. Když to řeknete nahlas, tak rodiče nakonec uznají, že možná máte pravdu a bude s nimi řeč.


Náš tip: Jít za svým snem se rozhodla i dvacetiletá Violet, která by se chtěla stát slavnou hudební skladatelkou. Její otec tomu ale moc nefandí, to jí však vůbec nevadí a na vlastní pěst vyrazí zkusit štěstí do New Yorku. Nic moc ji tam bohužel nečeká a jeden neúspěch střídá druhý. Pak ale potká barmanku Lil a také sympatického Kevina, kteří se stanou jejími nejbližšími přáteli. Lil má Violet ráda, protože dokáže uklidnit její hosty, když se začnou v baru rvát. Během jednoho takového incidentu však Violet vyfotí novinář a obrázek zahlédne v tisku její otec. Přijede za ní, aby si s ní vážně pohovořil. Jak to celé dopadne? Na to se podívejte ve filmu Divoké kočky v sobotu 29. června 2019 od 17:20 na Nově.

 0 hlasů
Vaše hodnocení