Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Hormonální antikoncepce patří k těm nejpoužívanějším antikoncepcím ve světě a bere ji neuvěřitelné množství dívek. Víš ale, že ne vždy je HA spolehlivá a že i ty můžeš její spolehlivost ovlivnit?

Co může ovlivnit spolehlivost hormonální antikoncepce?

Hormonální antikoncepce - 1
zdroj: Thinkstockphotos Hormonální antikoncepce - 1
aktualizováno 26.07.2015, 00:07 | 26.07.2015, 00:07 | Krásná.cz/Mersmerize

Hormonální antikoncepce patří k těm nejpoužívanějším antikoncepcím ve světě a bere ji neuvěřitelné množství dívek. Víš ale, že ne vždy je HA spolehlivá a že i ty můžeš její spolehlivost ovlivnit?

Nejhorší ve vztahu k hormonální antikoncepci je nezodpovědnost. Mám na mysli situaci, kdy slečna bere prášky, ale nepřipouští si, že by jí mohly ublížit, nedělá si s tím hlavu a bere je tak, jak se jí zlíbí. Nejenže tím samozřejmě riskuje otěhotnění, navíc ale škodí svému organismu a může si rozhodit menstruační cyklus.

Proto vždy, než začneš antikoncepci brát, ujasni si tohle téma se svým lékařem – gynekologem, případně se zeptej v lékárně lékárníka a přečti si příbalový leták. Teď už ale k tématu, co může ovlivnit spolehlivost antikoncepce?

První pilulka 

To souvisí i s pravidlem číslo jedna. Je to napsané v příbalovém letáčku a vždy by ti to měl říct i lékař. Pokud začneš brát první tabletku s prvním dnem menstruace, antikoncepce je spolehlivá takřka hned po skončení krvácení a můžeš začít sexuálně žít a být si jistá, že je účinná tak, jak by měla být.

 

 

Hormonální antikoncepce - 2
Když není hormonální antikoncepce spolehlivá, je lepší použít ještě kondom. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Pokud však začneš brát HA 2. - 5. den krvácení, je nutné čekat týden, než začne antikoncepce fungovat.

A co když chci nasadit antikoncepci mimo menstruaci? To se dělá jen po dohodě s gynekologem, protože se to všeobecně nedoporučuje - může to rozhodit cyklus a navíc je účinnost stejně až s dalším platem, tedy v podstatě po měsíci.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Jaká je cenově nejvýhodnější antikoncepce? Zjistili jsme to za tebe
Nejsi těhotná? Kdy a jak to poznáš
Pohlavní nemoc! Jak poznám, že jsem se nakazila?
Nejstarší prostitutky dvojčata končí s kšeftem: Na sex jsme staré!
Až po svatbě, Pepo! Džambulka zakázala Rychtářovi sex

Zapomněla jsem!  

Účinnost sníží samozřejmě i to, když si prášek zapomeneš vzít. Záleží ale na tom, v jakém týdnu užívání na to člověk zapomene. První a poslední týden bývá nejrizikovější. Pokud chceš vědět víc, většinou je přehledný graf v příbalovém letáčku, nebo stačí zavolat na gynekologii a zeptat se.

Léky (antibiotika, aktivní uhlí...)

Antibiotika snad už někdy bral každý z nás. Znáš to - bolí tě v krku, zjistíš, že máš třeba angínu, a doktor ti je bez váhání předepíše. Jenže pokud bereš antikoncepci, nikdy nezapomínej na interakce. Antibiotika totiž spolehlivost antikoncepce snižují, a proto je dobré, když chceš normálně dál vést sexuální život, pojistit se jinou metodou - třeba kondomem. Největší vliv mají širokospektrá antibiotika (doxybene, doxyhexal), penicilin (v-penicilin, ospen, penbene).

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Kdo si v těhotenství takhle huntuje tělo? Podívejte se na drsné fotky!

Šokující FOTO: Matka porodila dítě i s vakem!

Další rána pro Patrasovou: Po zveřejnění jejího sexu se malé děti od ní odtahují a pláčou!

 

Smutná dívka
Když ti lékařv předepíše antibiotika, HA tě nechrání. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Další věcí, na kterou je nutné dát si pozor, je aktivní uhlí, jež je i volně v prodeji - například carbosorb, carbocit, carbotox. Uhlí totiž ovlivňuje absorbci antikoncepce. Celkově se doporučuje uhlí brát až s dvouhodinovým odstupem od jiných léků.

Rostlinné drogy - třezalka

Dokonce i obyčejné bylinky může snížit účinnost hormonální antikoncepce. Dej pozor hlavně na třezalku - čaje a různé doplňky s ní. Třezalka se celkově moc nedoporučuje lidem, kteří berou nějaké léky, má totiž spoustu interakcí a může mít vliv na spolehlivost a zdravotní stav.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše: 
Sexuální tabu mnoha žen: Sex během menstruace!
Ženy se raději depilují, než by myslely na antikoncepci

Zvracení, průjem 

Pokud zvracení nebo průjem se u tebe objeví chvíli poté, co sis pilulku vzala, je možné, že se nestačila absorbovat, a tak klesá její spolehlivost. Bližší informace o tom, co bys měla dělat, co naopak nedělat a kdy zavolat na gynekologii, najdeš také v příbalovém letáčku. Proto jej nikdy nevyhazuj, i kdybys HA brala dlouhodobě.31 hlasů
Vaše hodnocení