Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

S každou menstruací vyprodukujeme velké množství odpadu. Když si představíš, kolik toho je za rok, nebo dokonce za celý život, určitě tě napadá, jak takto přirozená věc dokáže být neekologická.

Co nahradí vložky a tampony?

Menstruace
zdroj: Thinkstockphotos Menstruace
aktualizováno 17.11.2012, 00:23 | 17.11.2012, 00:00 | Krasna.cz/trm

S každou menstruací vyprodukujeme velké množství odpadu. Když si představíš, kolik toho je za rok, nebo dokonce za celý život, určitě tě napadá, jak takto přirozená věc dokáže být neekologická.

Možná ti menstruace připadá otravná, žijeme ale v době, kdy je její „odbavení“ v podstatě pohodlnou záležitostí. Menstruační vložky a tampony můžeš nosit snadno při sobě, jsou diskrétní, pohodlné a spolehlivé. Vždycky tomu tak ale nebylo.

 

Ženy v historii vymýšlely všelijaké vychytávky, kterými se s nažily bránit znečištění menstruační krví. Nejprve šlo o různé pomůcky z přírody, pak o pláténka, které praly a používaly opakovaně. Kupodivu to není tak stará záležitost. I tvá mamka si možná vzpomene, že za komunismu byly vložky nedostatkovým zbožím a ženy používaly v lepším případě obyčejnou vatu, v horším si samy šily látkové vložky, které šly prát.

 

Čti na Doma.cz: Vložky došly aneb Co nebylo za totáče k sehnání

 

Hygiena během menstruace - 7
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Dnes už nám tohle zní jako velké sci-fi. V každém obchodě a supermarketu regály s vložkami a tampony doslova přetékají. Vyrojily se ale jiné myšlenky. Není to neekologické? Tolik odpadu, který vyprodukujeme, pomalu ale jistě obaluje naši planetu.

 

Proto ekologicky smýšlející lidí přemýšlejí nad tím, jak klasické jednorázové hygienické pomůcky nahradit. Pokud i tebe trápí ekologická stopa, kterou po sobě zanecháváš, mohly by tě zajímat ekologické hygienické pomůcky.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

První menstruace – poznáš, kdy už TO přijde?
Menstruace na dovolené - co s tím?
Je tvá menstruace v pořádku?

 

Látkové vložky

 

Někomu to zní jako krok zpět, opakovaně použitelné látkové vložky ale získávají na popularitě. Jsou vyrobeny z bavlny nebo biobavlny a po použití je lze snadno přeprat v ruce (nebo je skladovat v uzavřeném kyblíku s pravidelně měněnou vodou a po cyklu je vyprat najednou v pračce).

 

„Každá žena za svůj život použije asi patnáct až dvacet tisíc kusů vložek nebo tamponů. Jejich umělohmotné části se nerozloží přirozenou cestou, a zvětšují už tak obrovské množství odpadu na skládkách,“ varuje ekologicky zaměřený web ekozena.cz.


V porovnání s běžnými menstruačními pomůckami jsou látkové vložky zejména ekologičtější, protože je lze je používat opakovaně, a tím jsou šetrnější k životnímu prostředí. Díky tomu jsou také ekonomičtější. Látkové vložky jsou rovněž zdravější, protože na rozdíl od běžných menstruačních vložek a tamponů neobsahují absorpční, deodorační, bělící přísady a parfemační látky, které mohou narušit vaginální prostředí.

 

Hygiena během menstruace - 8
(Foto: Oficiální zdroj)


Látkovou vložku si rozhodně nepředstavuj jako nepohodlnou plínku. Látkové vložky se skládají ze základních vložek a vložek vkládacích. Podle toho, jak silný menses máš, upravuješ počet vkládacích částí. Látkové vložky jsou často vybaveny křidélky s patentkou. Seženeš různé tloušťky – denní, noční, slipové…

 

BUDE TĚ ZAJÍMAT:

Doma.cz radí: Často se ptáte na: Bolestivou MENSTRUACI

 

Tampony z mořské houby

 

I běžné jednorázové tampony mají svou ekologičtější variantu. Pořídit si můžeš tampony z mořské houby, které se používají opakovaně a jejich životnost je asi půl roku (jeden stojí kolem 200 Kč). Také si můžeš pořídit mořskou houbu v celku a tampony si vyrobit na míru, ta ovšem nebude mít potřebnou šňůrku pro vytažení, takže vyndání nasáté houbičky (i rozpoznání okamžiku, kdy už je potřeba ji vyndat) je hodně věcí citu a zkušenosti. Po vyjmutí se pouze propláchne vodou a po skončení cyklu vydezinfikuje.

 

Hygiena během menstruace - 4
(Foto: Oficiální zdroj)

 

„Mořská houba je zcela přírodní bez dioxinů, syntetických vláken a je biodegradabilní. Má vynikající antivirové, protinádorové, dezinfekční a antiseptické účinky. Díky své vysoké savosti, měkkosti a hebkosti je vhodná pro dlouhodobý kontakt s pokožkou,“ doporučuje ekozena.cz. Díky tomu je opět k tělu šetrnější a zdravější, dokonce prospívá svým složením bohatým na některé minerály.

 

Hygiena během menstruace - 1
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Menstruační kalíšek


O něm jsi už určitě slyšela. Silikonový, latexový, termoplastový nebo kaučukový pohárek se zavádí se do pochvy podobně jako tampon. Nepropouští krev, protože přilne k poševní stěně. Až se naplní (za 4-8 hodin podle intenzity krvácení), stačí ho vyjmout, vylít, opláchnout a znovu zavést. Manipulace není složitá, vyžaduje cit a trochu praxe, podobně jako klasický tampon.

 

Hygiena během menstruace - 5
(Foto: Oficiální zdroj)


Výhodou kalíšku je mj. to, že se v něm nemohou množit bakterie, takže se nemusíš bát různých zánětů a zdravotních problémů, a dokonce ani nepříjemného zápachu. Navíc nedráždí, je ekologický a samozřejmě i ekonomický.

 

Vyzkoušeli jsme kalíšek za tebe. Více se dozvíš v tomto článku.


Co říkáš ekologickým variantám menstruačních hygienických pomůcek? Vyzkoušela bys je?11 hlasů
Vaše hodnocení