Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

I když jsou tvoji rodiče v pohodě a můžeš s nimi mluvit skoro o všem, nějaké to tajemství se jistě najde. Co teenageři svým rodičům nejčastěji tají?

Co rodičům nejčastěji tajíme?

Tajemství
zdroj: Thinkstockphotos Tajemství
aktualizováno 31.12.2012, 00:00 | 31.12.2012, 00:00 | Krásná.cz/MyŽeny.sk

I když jsou tvoji rodiče v pohodě a můžeš s nimi mluvit skoro o všem, nějaké to tajemství se jistě najde. Co teenageři svým rodičům nejčastěji tají?

Tvoji rodiče si možná myslí, že to dnes nemůže být jiné, než v časech, kdy v pubertě byli oni. Časy se mění, a tak dnešní teenagery možná netrápí stejné věci, jako je ve tvém věku.

 

Co jsou nejčastější problémy, které nás v dospívání trápí, ale o kterých s rodiči moc nemluvíme? Z obavy, že by to nepochopili, nebo proto, že už jsme to řekli x-krát a nic se nezměnilo? Vybrali jsme desítku nejčastěji zmiňovaných problémů, o kterých píšete i v našich poradnách.


1. Potřebujeme opravdové soukromí

 

"Nenávidím, když mi moji rodiče nedokážou dopřát alespoň trošku soukromí. Velmi bych to potřebovala a jsem z toho nešťastná," stěžuje si čtrnáctiletá Ela.

 

Ideální je, mít vlastní pokojík, nebo aspoň koutek, kde můžeš být o samotě a nerušená ostatními členy rodiny. Důležité je vlastnit také zamykací stůl či skříň, kam si můžeš uklidit tajné poklady, jako deníček, fotky, dárečky atd.

 

Rodiče i tvoji sourozenci by pak měli tvoje soukromí respektovat. Nejhorší je, když ti do pokoje lezou bez zaklepání nebo během tvé nepřítomnosti, nebo když kvůli nějakému podezření slídí ve tvém stolu či v kabelce.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

MY A RODIČE: Čím nás nejvíc ztrapňují?
MY A RODIČE: Na randění máš dost času!
Hlídáš mladší ségru? Jak se zabavit
Jak vycházet s rodiči


2. Chceme, aby nás občas prostě jen poslouchali

 

"Chtěla bych mamce a taťkovi říct všechno, co mě trápí. Jenže neudělám to proto, že se mi pak nechce poslouchat ty přednášky kolem toho. Jednoduše by mi stačilo, kdybych jim mohla všechno říct, aniž by mě poučovali,"stěžuje si Karin (13).

 

Chceme jen, aby rodiče byli dobrým posluchačem, i když mají pokušení do všeho zasahovat, vše vyřešit a neustále nás poučovat. Nechceme, aby za nás řešili naše problémy, chceme se pouze svěřit někomu blízkému, kdo nás pochopí a neodsoudí.


3. Chceme chodit na rande, i když nám to nedovolí

 

"Neřekla jsem rodičům o tom, že už rok se stýkám s chlapcem, do kterého jsem zamilovaná. Chodíme na procházky, do parku, do kina," říká Mária (15). "Rodičům říkám, že jsme jen přátelé, protože se jim nelíbí představa, že bych měla s někým randit," dodává.

 

My přece nechceme nutně hned sexovat, jde nám o lásku a city. A na ty není člověk nikdy moc mladý.

 

 

 

4. Nesnášíme scény za každou špatnou známku

 

"Když dostanu pětku, neřeknu o tom rodičům, protože mě okamžitě zasypou komentáři ve stylu, jak se nesnažím a jak jsem je zklamala," přiznává Sára (16).

 

Známky nejsou všechno. A jsou hrozně subjektivní, snadno schytáš horší známku, když tě učitelka prostě nemá ráda. Rodiče by spíš měli hodnotit tvůj zájem a zapálení pro obor, kterému se chceš v budoucnu věnovat.


5. Nechceme se s rodiči bavit o sexu

 

"Máma se dozvěděla, že jsem políbila svého spolužáka. Okamžitě mi začala dávat přednášky o sexu, což mi bylo pěkně nepříjemné. Příště se jí už raději s ničím nesvěřím, "říká Katka, (15).

 

Někdo se dokáže bavit s rodiči o čemkoli, ale sex je trochu problém. Jasně, možná mamce prozradíš, že máš kluka, potřebuješ jít na gyndu nebo zaplatit prášky. Ale některé témata spíš radši probereš s kámoškama nebo si o nich přečteš na internetu. Rodiče vždycky sklouznou k otázce ochrany, což už jsi slyšela milionkrát.

 

 

6. Nesnášíme, když mladším sourozencům všechno odpustí

 

"Naši vůbec neberou v úvahu, když můj šestiletý bratr něco vyvede. Ale kdybych to samé udělala já, tak mi vynadají a dají mi hodinovou přednášku. Pořád dokola pouze říkají, že on je malý a mně už je třináct a mám mít rozum. Nesnáším to, "říká Martina.

 

Nejhorší je, že až tvému mladšímu sourozenci bude jako tobě, pořád ho budou omlouvat. A může být i hůř. Nejen, že dostaneš vyčiněno za své chyby, mnohdy to schytáš i za něj, protože jsi starší, máš mít rozum a dohlédnout na něj. Nespravedlnost pro nás starší sourozence.

 


7. Někdy je nám smutno a rodiče na nás ještě křičí za hlouposti

"Máma na mě minule křičela za to, že jsem neuklidila kuchyni, jak jsem jí slíbila. Ale měla jsem velmi, opravdu velmi špatný den. A bylo mi pak ještě hůř, "říká Soňa (17).

 

Rodiče nechápu, že občas jsme unavení, máme všeho dost, nebo nám někdo ublížil. V takovou chvíli chceme jen, aby nám šli z cesty, nebo aby byli chápaví, a mohli jsme si s nimi o všem promluvit. Kárání za blbiny v takovou chvíli je děs.


8. Lžeme rodičům, abychom se vyhnuli problémům

 

"Stalo se mi, že jsem nepřišla v noci domů, protože jsem se opila a nemohl jsem řídit auto. Rodičům jsem to nemohla říci, protože by mi hrozně vyčítali, že jsem pila alkohol, "prozrazuje o sobě devatenáctiletá Alex.

 

Místo aby ocenili, že neřídíš opilá, vadí jim už to, že piješ. Člověk se prostě rodičům nezavděčí a někdy jsou milosrdné lži prostě nezbytné.

 

BUDE TĚ ZAJÍMAT:

Doma.cz:

10 vět, které pubertální děti nesnáší
Fotky celebrit v pubertě. Poznáte je?


9. Neustálé připomínání toho, jak jsme mladé a hloupé a oni chytří a zkušení

 

"Nejvíc mě štve, když mi máma s otcem stále říkají, že na to nebo tamto jsem mladá, že mám jen sedmnáct," říká Ivča.

 

Proč ve všem argumentují našim nedostatečným věkem a nezkušeností? Kdyby radši řekli nějaké rozumné důvody. Oni snad mladí nebyli?

 

10. Naprostá nedůvěra

 

"Moji rodiče mi vůbec nevěří. Myslí si, že beru drogy, "říká Štěpánka, 15. "Je to hrozné, protože věří jiným lidem, kteří si to vymysleli, a ne mně. Jednou jsem vyzkoušela trávu, ale nikdy jsem v tom nepokračovala. Ale nemůžu jim to říct, protože by mi stejně nevěřili, "říká.


Důvěra není zadarmo. Pokud ji jednou porušíš, těžko ji pak znovu získáváš. Nemůžeš si za jejich podezřívavost tak trochu sama?11 hlasů
Vaše hodnocení