Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Do prasátka si mnozí z nás spořili drobné už jako děti. Bylo tak na sladkosti, novou hračku anebo další jízdu na kolotoči. Teď, když jsme starší a máme možnost si sami přivydělat, můžeme mířit výš: vysněná cesta do Asie, nová kabelka nebo třeba ro...

Co s penězi z brigády? Nešetřete, ale investujte a splníte si sny

Žena našla peníze
zdroj: Profimedia Žena našla peníze
aktualizováno 25.08.2018, 00:00 | 25.08.2018, 00:00 | Krásná.cz

Do prasátka si mnozí z nás spořili drobné už jako děti. Bylo tak na sladkosti, novou hračku anebo další jízdu na kolotoči. Teď, když jsme starší a máme možnost si sami přivydělat, můžeme mířit výš: vysněná cesta do Asie, nová kabelka nebo třeba rovnou auto. Že není možné z peněz za brigády tolik ušetřit? Ale je! Když se naučíte, jak správně investovat.

Možná teď máte trošku hluboko do kapsy a každá stokoruna znamená hodinu sbírání jahod, uklízení nebo třeba pípání u kasy v obchoďáku. Dobrá zpráva ale je, že vůbec nejde o to, mít hned spoustu peněz. Máte totiž něco daleko cennějšího – čas.


Díky složenému úročení a postupnému rozmnožování investovaných peněz bude vaše peněženka sama utěšeně nabírat na objemu. Tučného konta tak můžete časem dosáhnout i s malou počáteční částkou – třeba s výdělkem z letní brigády.


„Existují typy investic, u kterých vám stačí ze začátku jen pár stovek. Do nich mohou investovat i mladí lidé, kteří si zatím nemohou dovolit investovat větší částky. U nás stačí i 200 korun,“ popisuje Anna Bláhová ze Zonky. A co jsou v dnešní době dvě stovky? Mohou to být dva drinky v klubu nebo tričko ve výprodeji.


Včera bylo pozdě

Jedno staré přísloví říká, že když chcete vypěstovat strom, nejlepší čas, kdy s tím začít, byl před deseti lety. A tím druhým nejlepším momentem je dnešek. Dvojnásob to platí pro investování.


Kdybyste počkali s investicí až do třiceti, v šedesáti letech by byl výnos za stejných podmínek mnohem nižší – skoro o půlku méně. Takže pravidlo zní: čím déle necháte peníze samotné pracovat, tím více vám vydělají. Není tak divu, že sám Einstein o principu složeného úročení hovořil jako o osmém divu světa. Složené úročení je založené na opětovném investování (reinvestování) toho, co jste si už dosud svým investováním vydělali.

 

Kde se dají schovat peníze - 4
(Foto: Profimedia)


Adrenalin z rizika


Každá legrace ale něco stojí. Ve světě investic je daní za výnos riziko, kterému se úplně vyhnout nedá. I když dodržíte zásady bezpečného investování – máte vybalancované portfolio a investice jste rozložili po více menších částkách – vždycky existuje možnost, že to nakonec tak úplně neklapne.

 

V mládí vám jako investorům hraje hodně do karet čas. Počítáte totiž s dlouhodobým horizontem, kde má většina investic vzestupný trend. Můžete si dokonce dovolit podstoupit i větší riziko. Pokud by nějaká investice nevyšla, máte dost prostoru se z případných ztrát oklepat a začít znovu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Poznej kouzlo PASIVNÍHO PŘÍJMU PENĚZ aneb Vydělávej bez práce!
TEST: Umíš vyjít s penězi?
Jak si vydělat a ušetřit, když ti není 15?


Větší risk, větší zisk


Pokud plánujete střádat peníze pomocí investování alespoň 35 let, vyšší míry rizika se nebojte. Protože kdybyste své peníze nechali jen ležet na spořicím účtu, vaše výnosy často nepokryjí ani každoroční inflaci.


A do čeho tedy vložit tvrdě vydělané peníze? Možností je opravdu hodně. Můžete začít obchodovat na burze, zaexperimentovat si s kryptoměnami anebo se třeba blíže seznámit s dluhopisy a podílovými fondy. Dluhopisy nenabízí mimochodem pouze stát, ale i firmy. Je potřeba počítat s vyšší minimální investicí, zpravidla několika desítkami tisíc korun. Úrokové sazby se nejčastěji pohybují mezi 6 a 9 procenty ročně. Rizikovost investice se odvíjí od rizikovosti konkrétního emitenta a jeho podnikatelského záměru. Je dobré vyhnout se podezřelým nově založeným společnostem, jež nabízejí dluhopisy se zaručeným zhodnocením. To platí obecně: vždycky je třeba se v dané oblasti dobře zorientovat, získat zkušenosti a hlavně – naučit se základy.


Můžete ale půjčovat i na konkrétní projekty lidem (označuje se jako peer-to-peer nebo P2P). Půjčku ale můžete poskytnout i malým firmám – na rozdíl od individuálních dlužníků jsou zajištěné nemovitostí nebo jiným movitým majetkem, a poskytují tak vyšší bezpečnost návratnosti a ziskovosti. „Investoři tak mohou jednoduše a bez znalostí finančního trhu dosáhnout slušných výnosů, které mohou činit i 10 % ročně,“ popisuje Robert Hluchník, ředitel FinTech společnosti Bondster.

 

V posledních letech vzniklo i několik zajímavých platforem k financování začínajících projektů, tzv. start-upů. S ostatními lidmi můžete dávat dohromady peníze například na rozjezd výroby dřevěných hodinek, vývoj mobilní aplikace, stolní hry nebo natočení cestopisného filmu. Nabídka projektů je velmi široká. Rizikovost těchto investic je vysoká, pokud ale budete mít štěstí při výběru nápadu, můžete dosáhnout astronomického zhodnocení.0 hlasů
Vaše hodnocení