Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Je opravdu pilulka tak špatná? Co se s tvým tělem stane, když po letech trvalého užívání hormonální antikoncepce pilulky najednou přestaneš brát? Máme odpovědi na všechny tvé otázky.

Co se stane, když přestaneš brát hormonální antikoncepci?

aktualizováno 20.03.2012, 00:00 | 20.03.2012, 00:00 | Krasna.cz/trm

Je opravdu pilulka tak špatná? Co se s tvým tělem stane, když po letech trvalého užívání hormonální antikoncepce pilulky najednou přestaneš brát? Máme odpovědi na všechny tvé otázky.

Právě teď stojíš spíš na začátku. Hormonální antikoncepci bereš krátce a užíváš si její výhody. Jsi chráněna před otěhotněním, ale je toho mnohem víc. Pravděpodobně se ti srovná menstruační cyklus, pryč je silné krvácení, nepravidelnost menstruace, bolesti. Nemusíš se při každém milování bát, aby vám nepraskl nebo nesklouzl kondom, takže se spíše uvolníš a sex si vychutnáš. Jako bonus máš čistší pleť bez akné, možná i pevnější nehty, hustší a lesklejší vlasy, pilulka dokonce chrání i před rakovinou vaječníků.

 

Nevýhody? Hormonální antikoncepce může ovlivňovat tvé nálady, sklony k tloustnutí a zadržování vody, může po ní dokonce klesat chuť na sex. Řešení? Zpravidla stačí vybrat si jinou značku pilulek, každá funguje malinko jinak a chvilku trvá, než najdeš pro sebe tu nejideálnější.

 

Já sama jsem hormonální antikoncepci užívala nepřetržitě více než deset let. Zkusila jsem dvě značky, první měla trochu vyšší hladinu hormonů, ale pomáhala právě proti akné, v průběhu let jsem ji vyměnila za jiný preparát s nižší hladinou hormonů. Teď už několik měsíců neberu vůbec žádnou. A změny? Užívání pilulek mi vyhovovalo, teď se ale cítím tak nějak lépe.

 

 

Kdy přestat?

 

Nějakou formu antikoncepce používá každá z nás, která žije sexuálním životem. Pokud se jednou rozhodneš pro hormonální antikoncepci, zpravidla existují dva nejčastější důvody, proč s ní skončit. Prvním důvodem je touha po otěhotnění, druhým nějaké zdravotní problémy. Stále více dívek se ale rozhodne přestat zcela dobrovolně, protože si dál nehodlá zanášet tělo chemií. O tom, jak negativní vliv mohou mít pilulky pro naše tělo, se neustále spekuluje, jaká je pravda, ukáží ale nejspíš až závěry výzkumů, které budou několik nutných let ještě trvat.

 

Otazníků ale můžeš mít plnou hlavu i ty. Proč je najednou tolik případů onemocnění karcinomem děložního čípku? Proč mají ženy takový problém otěhotnět přirozenou cestou? Nelze to kacířsky svádět na pilulku, žádný gynekolog ti ale nepotvrdí, že tam žádná spojitost být nemůže.

 

Anketa
Přestala jsi někdy užívat hormonální antikoncepci?
 

 

Začínáš také uvažovat o tom, že bys s užíváním pilulek přestala? Řešíš, co tě čeká potom? Posbírali jsme pro tebe zkušenosti dívek, které se touto cestou vydaly. Uvidíš, zda tě inspirují.

 

Problém první: ochrana před početím

 

Když přestaneš brát pilulky, je potřeba najít jinou metodu ochrany. Tedy, pokud je před čím chránit. Mnoho dívek si dává pauzu od pilulek v okamžiku, kdy nemají dlouhodobý vztah. Pokud ti skončí jeden a víš, že nejsi typ na nezávazné užívání a že jen tak do další náruče nehupsneš, není na škodu pilulky přestat brát a pročistit se. S novým partnerem stejně budeš ze začátku pravděpodobně užívat kondom, z důvodu ochrany před pohlavními nemocemi, takže případný návrat k pilulkám si můžeš pohodlně načasovat.

 

Pokud ses rozhodla očistit své tělo od chemie, ale vztah máš i nadále, nespoléhej na to, že si dáte pozor. Chce to najít jiné ochranné metody. Klasikou je kondom, nižší hladinu hormonů tvému tělu dodá hormonální kroužek, existují i další nehormonální metody antikoncepce. Více se o nich dozvíš v tomto článku.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Antikoncepce a (ne)chuť k sexu – pravda nebo mýtus?
Vše o hormonální antikoncepci
Po jaké antikoncepci ti narostou prsa?


Problém druhý: nálady

Menstruační cyklus si dokáže nebezpečně pohrávat s našimi náladami a emocemi. Někomu to HA upraví a zmírní výkyvy, jiné z nás jsou náladové a plačtivé ještě více, další nepociťují změnu ani trochu. Mnoho dívek potvrzuje, že při užívání mají stejný sklon k náladám, jako před užíváním. Pokud jsi tedy byla náladovější, hrozí, že se to vrátí. Bez pilulky zpravidla ale tušíš, co ti náladu zhoršilo a dokážeš uvažovat o dost racionálněji.

 

Některé dívky po dobrání zažívají nával energie a pozitivního naladění. Není to nic neobvyklého, zpravidla je to ale jen přechodný stav, který vydrží několik měsíců. Bohužel.

 

 

Anketa
Změnila hormonální antikoncepce tvé nálady?
Hlasovalo 871 lidí
 

 

 

Problém třetí: chuť k jídlu

 

Hormonální antikoncepce má bezesporu vliv na chuť k jídlu a tloustnutí. Znám dívky, které poté, co pilulky začaly brát, přibraly (i více než deset kilo), znám na druhou stranu i takové, které nenabraly ani deko. Kolísavé chutě k jídlu a záchvaty žravosti těsně před menstruací nebo v jejích prvních dnech potvrzují všechny – ať HA berou, nebo ne. Žádná z dívek ovšem nezaznamenala, že by se její váha poté, co pilulky vysadila, nějak rapidně snížila. Naopak jedna poté, co se po zhruba půlroční očistné pauze k pilulkám vrátila, během prvních dvou měsíců užívání nabrala tři kila, podobně jako při svém prvním užívání.

 

V případě některých dívek ale vyvstává jiný problém – pod vlivem pilulek si jejich tělo navykne zadržovat v sobě více vody. Je pravda, že takové po vysazení antikoncepce mohou rapidně zhubnout, je to ale spíše tím, že se tělo odvodní a začne fungovat přirozeně.

 

Anketa
Přibrala jsi, když jsi začala brát hormonální antikoncepci?
564 hlasů
Ano.
495 hlasů
Ne.
Hlasovalo 1136 lidí
 


Problém čtvrtý: chuť k sexu

 

Máš díky pilulkám nižší chuť na sex? Možná si to ani neuvědomuješ, ale pravděpodobně trochu ano. Je ale fakt, že poté, co dívka přestane pilulky užívat, se jí chuť na milování obvykle zvýší. To potvrzují všechny dívky, které se našeho výzkumu zúčastnily. Některé mluví o nepatrném zvýšení, jiné ale zažívají doslova sexuální revoluci a místo jednoho čísla týdně to chtějí klidně dvakrát denně.

 

Na druhou stranu se u některých projevuje větší obava z otěhotnění. Pilulku většina z nás vnímá jako spolehlivou antikoncepci, proto může být najednou sex poněkud pokažen nepříjemným strachem a větší sebekontrolou.

 

 

Anketa
Když jsi začala brát hormonální antikoncepci, změnila se tvá sexuální touha?
234 hlasů
Nepociťuji to.
Hlasovalo 962 lidí
 

 

 

Problém pátý: kdo ti voní

 

Hormony mají vliv na to, jací kluci se nám líbí, neboli kdo nám voní. Hormonální antikoncepce totiž tvé přirozené receptory dost ovlivňuje. Nemusíš se obávat, že ti poté, co pilulku přestaneš brát, tvůj kluk už nebude vonět. Tak markantní změny to nejsou. Je ale pravda, že bez pilulek jsi k vůním svého okolí vnímavější a u kluků si vůně víc všímáš a užíváš si ji. Může na tebe díky tomu zapůsobit i kluk, které možná fyzicky nezapadá do škatulky tvého ideálu, pro tvé tělo je ale dost přitažlivý. Naštěstí se neřídíme jen pudy, ale i rozumem, takže neboj, že bys byla bez pilulek vydána na pospas svému chtíči.

 

 

Problém šestý: menstruace

 

Největší obavy si dívky spojují s menstruací. Než pilulky začneš brát, je zpravidla intenzivní, trvá více dní a spojuje se s nepříjemnými pocity, bolestí a určitou nekonformností. To s užíváním pilulek odpadá, nebo se negativa alespoň zeslabují. Menstruace trvá klidně jen polovinu dní, krvácení je slabší, bolesti ustupují. Co ale nastává, když pilulky vynecháš? Tohle je velmi individuální – jako je individuální tvá menstruace. Znám dívku, která měla před užíváním pilulek menses velmi nepravidelný a bolestivý, nyní to i bez pilulek dostává pravidelně a po bolestech není ani vidu. Řada dívek se vrátila ke své "předpilulkové" přirozenosti, některé to mají dost odlišné i od tehdejší doby, i od doby, kdy pilulky braly. Znám dokonce slečnu, která po vysazená HA na první menstruaci čekala téměř půl roku.

 

Já naštěstí patřím k těm šťastnějším, které nepociťují zas tak velký rozdíl od toho, jak to bylo v době, kdy jsem ještě pilulky brala. Samozřejmě je trochu nepohodlné, když nevíš, kdy menses dostaneš, zejména pokud jsi byla zvyklá na to, že to dostáváš na den (a možná i na hodinu) přesně. Bez pilulek tohle tvé tělo nedokáže, takže se připrav na denní až týdenní výkyvy, hlavně ze začátku.

 

 

Jaký je tedy život bez pilulek? Přirozenější, k tvému tělu jistě šetrnější, nemusíš myslet na to, abys nezapomněla každý den vzít pilulku. Samozřejmě musíš myslet na jiné metody antikoncepce (otěhotnět můžeš v podstatě ihned po vysazení!) a zvyknout si na intenzivnější menstruaci a možný návrat problémů, které ji provázely. Také nebuď zaskočena zhoršením pleti, náhlý pokles hormonů ti "vykouzlí" na obličeji akné nebo jemnou krupičku, a to nejspíš i v případě, že jsi akné v pubertě neměla. Někomu to odezní během pár týdnů, někdo nemá ani po pár měsících pokoj.

 

Pokud ses rozhodla s hormonální antikoncepcí přestat, stojí to za pokus – jen ty sama totiž uvidíš, jak na to bude tvé tělo reagovat. Proměna je to vskutku vždy velmi individuální. Klidně se poděl s ostatními o své zkušenosti v komentářích.13 hlasů
Vaše hodnocení