Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Slaví ho dnes už skoro každý, hysterické scény nad boxerkami se srdíčky nejsou výjimkou, a já se ptám proč? Většina lidí mi na to nedokázala odpovědět jinak než „Valentýn se prostě slaví“, tak jsem zkusila zapátrat.

Den svatého Valentýna: kde se vlastně vzal?

aktualizováno 14.02.2012, 00:00 | 14.02.2012, 00:00 | Krásná.cz/HFS

Slaví ho dnes už skoro každý, hysterické scény nad boxerkami se srdíčky nejsou výjimkou, a já se ptám proč? Většina lidí mi na to nedokázala odpovědět jinak než „Valentýn se prostě slaví“, tak jsem zkusila zapátrat.

První zmínka o „svátku zamilovaných“ je už ve starém Římě, kde ale ještě nebyl pojmenován jako „Valentýn“, ale jako „Lupercalio“. Fungovala zde jakási urna lásky, do které dívky házely svá jména a chlapci si je večer před „Lupercaliem“ losovali. Dívka, kterou si muž vybral, se stala na rok jeho milenkou. Nevím proč, ale najednou si připadám jako součást méně zkažené generace, než někteří říkají…


Po sv. Valentýnu byl 14. únor pojmenován díky knězi, který podle legendy oddával nelegálně vojáky. Císař Claudius II. s tím nesouhlasil, jelikož chtěl mít vojáky v poli a ne u manželek a milenek. Nechal Valentýna zatknout, poté odsoudit a popravit, a to právě čtrnáctého. Před popravou měl kněz právo na jeden dopis. Poslal ho své ženě - byl to dopis plný lásky, prostě dnešní „valentýnka“. Lupercalio splynulo se svátky umučení sv. Valentýna a romantický svátek zamilovaných byl na světě.

 


Tradice Valentýna byl obnoven na začátku 20. století v Americe. Firmě na výrobu vánočních přání, kterou vlastnil Walter Scott, hrozilo zkrachování. Walter jako řešení vymyslel obnovu několika svátků, jako například Den velké tmy (vzdával se hold slepcům) anebo právě Valentýn, který se snad jako jediný uchytil. Během jednoho roku firma ztrojnásobila své zisky a bankrotu už se obávat nemusela. Myslím, že by si nikdo neměl dovolit říct, že se nejedná o komerční svátek - vzhledem k důvodu jeho znovuzrození.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

TEST: Je to pravá láska?
Valentýnka po Česku
Vyrob mu dárek k Valentýnu


V současné době se Valentýn nejvíce slaví v USA, kde se hojně dávají dárky nejen milovaným osobám. Obdarovává se i rodina a přátelé, ale například „jen“ obarvenými“ mušličkami a ručně vyrobenými drobnostmi… A řekněte mi po pravdě, není to lepší než skoupit červený, osrdíčkovaný regál v nejbližším marketu?
 

Co ty a Valentýn? Slavíš? Čím obdarováváš své blízké? Poděl se v komentářích.4 hlasů
Vaše hodnocení