Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Budeš-li se chovat jako sebejistá dívka, možná se takovou skutečně staneš. Není to lehké, ale můžeš ze začátku dělat jenom jako“, až se z toho stane skutečnost.

Desatero pro větší sebedůvěru - v partě, ve škole i sama před sebou

Úsměv
zdroj: Thinkstockphotos Úsměv
aktualizováno 18.10.2019, 00:00 | 18.10.2019, 00:00 | Krasna.cz/lk

Budeš-li se chovat jako sebejistá dívka, možná se takovou skutečně staneš. Není to lehké, ale můžeš ze začátku dělat jenom "jako“, až se z toho stane skutečnost.

Chovat se sebevědomě může být někdy těžké. Zvlášť, když se tak vůbec necítíš. Předstírat to ale může být někdy lepší, než sedět ušlápnutě v koutku a tvářit se jako chudinka. Pokud věříš, že sebedůvěra je něco, co přichází zevniitř a jaksi samo od sebe, možná se jí nikdy nedočkáš.

Recept na sebedůvěru je totiž úplně jiný a daleko jednodušší. Chovej se jako chytrá, talentovaná, úspěšná a krásná dívka a ostatní tě tak budou brát. A časem se tak začneš vidět i ty sama. Zde je deset způsobů, jak se naučíš chovat sebevědomě a vyyrovnaně a uvidíš, že s trochou tréninku ti to půjde samo.

1. Představ si sama sebe jako perfektně vyrovnanou

Herci před představením relalxují a vžívají se do role, kterou budou představovat. Udělej to také tak. Před událostí, ze které máš strach, se v klidu posaď, zavři oči a mysli na něco, z čeho máš dobrý pocit – na něco, z čeho jsi sama ze sebou spokojená. Může to být cokoliv – pocit, jaký jsi měla, když jsi posledně oblékla ty džíny velikosti 36, nebo když jsi dostala jedničku z matematické písemky. Čím určitější ten pocit bude, tím lépe. Ten pocit si v sobě uchovej, až půjdeš dělat to, z čeho máš strach.

2. Vstup do místnosti, jako by ti patřila

Způsob, jakým chodíš, řekne světu mnoho. Pokud vejdeš do místnosti se vzpřímenými zády a rovnými rameny, vztyčenou hlavou a výrazem, který říká, že jsi pánem situace, nikdo o tom nebude pochybovat. Prostě si představ, že prostor kolem sebe vlastníš a mysli na onen skvělý pocit, kdy se ti něco povedlo.

 

 

Lidé si opravdu udělají bleskový obrázek o tvém charakteru jen na základě stylu tvé chůze. Podle sociologických průzkumů jsou lidé, kteří dělaji dlouhé kroky, považováni za společenštější, nezávislejší a šťastnější než ti, kteří vláčí nohy po zemi.

3. Vyber si svůj idol


Půjč si vlastnosti někoho, koho obdivuješ – ať už je to slavná hollywoodská herečka, nebo holka odvedle z barákuku. Nebo si představ tvou kámošku, která mluví s klukama, jako by o nic nešlo. Pokus se vžít do někoho, kdo zvládá na jedničku tu situaci, ze které máš strach. Lidé často dané vlastnosti mají zaštrachané někde uvnitř, jen je neumí vytáhnout na světlo. A obléknutí cizí kůže ti v tom skvěle pomůže.

4. Procvičuj si drzost

Představ si sebedůvěru jako skupinu svalů, které potřebují každodenní trénink. Když nebudeš cvičit, svaly sebedůvěry zakrní. Na to, aby sis osvojila umění konverzace, je dobré cvičit ji při krátkých setkání, kde nic neriskuješ. Zkus se dát do řeči s neznámými lidmi a uvidíš, že to není nic složitého.

5. Šaty dělají člověka

Vyber si správné šaty, vůni, make-up a barvy, které podthnou tvou osobnost a dodají ti ze sebe skvělý pocit. Některé barvy mají specifický význam. Tmavší barvy všeobecně naznačují autoritu, jasné barvy zas působí společensky, otevřeně a přitahují pozornost. Jestli chceš vypadat sebejistě a přístupně zároveň, oblékni si tmavé společenské oblečení a doplň je barevnými prvky.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Rozuměj lidem beze slov
Proč si připadáš ošklivá - a jak se naučit mít ráda
Vůně svobody nemusí být tak lákavá, jak se může zdát

Nenos nic, co tě znervózňuje – upnuté sukně, boty na obrovských podpatcích, nebo tričko s obrovským výstřihem, když jsi v něm nejistá. A pokud tě čeká událost, ze které jsi nervózní, obleč si něco, co ti už někdo pochválil.

6. Usmiř se se svou úzkostí

Musíš rozpoznat, z čeho más vlastně takový strach a jaké jsou tvé reakce. Potí se ti dlaně? Zrychluje se ti dech, nebo se zadrháváš v řeči? Pokud tyto pocity zaznamenáš a vyrovnáš se z každým jednotlivě, pomůže ti to získat kontrolu nad svých chováním. V nejhorších situacích pomáhá, když si připustíš, že i kdyby se stalo to nejhorší, co se může stát, pravděpodobně ti to život nezničí.

7. Buď přátelská


Vejít do místnosti plné cizích lidí bude mnohem příjemnější, když si uvědomíš, že jsou všichni ostatní(nebo alespoň většina) ve stejné situaci. Snaž se seznámit s co nejvíce lidmi. Když se soustředíš na to, aby se ostatní cítili dobře, uvolníš se také. Přistup k někomu a představ se. Vytvoříš tím dojem sebevědomé osoby a po čase ti tohle jednání přijde přirozené.
Nemusíš hned oslnit každého, koho potkáš. Stačí, když budeš příjemná a zajímavá. Nezapomeň, že jen hlupáci upozorňují na své nedostatky a přivádí tak lidi kolem sebe do rozpaků.

 

 

8. Udělej svým silným stránkám reklamu

Každý jsme jiný a každý je něčím výjimečný. Je na tobě, abys v sobě tyto vlastnosti objevila a ukázala je světu. A pokud si nejsi jistá nebo nemůžeš na nic přijít, požádej kamarádku či maminku, aby ti řekly, proč zrovna ty jsi skvělá. Pamatuj si, že neustálé upozorňování ostatních na tvé negativní vlastnosti může vypadat, jako bys žebrala o soucit nebo o komplimenty.

9. Mluv s přesvědčením

Nejčastější chyba v hovoru, které se všeobecně dopouštíme my holky, je, že mluvíme příliš překotně či váhavě a tiše. Musíš mluvit zvučným, ale zase ne příliš hlasitým hlasem a rychlostí, která naznačuje, že dobře víš, o čem mluvíš. Když uděláš odmlku na nadechnutí, vyhni s epoužívání slovních vycpávek (ehm, hm, no, jako, takže...). A neříkej každou větu tak, jako by ses ptala. Otazníky patří jen do otázek.

10. Nauč se přijímat komplimenty

Mnoho dívek, ale i dospělých žen trpí tím, co psychologové nazývají ženský ponižovací zvyk. Automaticky připisujeme svůj úspěch něčemu jinému než naší osobě a schopnostem. Když tohle ale uděláš, degraduješ se z aktivního člověka, který něco dobrého udělal, na osobu, které s ejen něco stalo. Příště, až ti někdo složí kompliment, řekni pouze: „Díky“. Snaž se slyšet pochvaly a věnuj jim pozornost, kterou si zaslouží. Právě komplimenty nakonec vybudují tvůj nový pocit sebedůvěry.9 hlasů
Vaše hodnocení