Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Divadelní sezona opět začíná. Ať už se za kulturou chystáš se školou, rodiči nebo s tvým přítelem, nezapomínej, že výjimečný prostor divadla si žádá i výjimečné oblečení a chování.

Divadelní etiketa: Co si obléknout a jak nebýt za burana?

Černé mini
zdroj: Thinkstockphotos Černé mini
aktualizováno 19.09.2014, 00:28 | 19.09.2014, 00:28 | Krasna.cz/trm

Divadelní sezona opět začíná. Ať už se za kulturou chystáš se školou, rodiči nebo s tvým přítelem, nezapomínej, že výjimečný prostor divadla si žádá i výjimečné oblečení a chování.

Chystáte se do divadla a nevíte, co si obléci, kolik stojí šatna, nebo si potřebujete osvěžit základy společenského chování v divadle? Právě pro vás jsou zde naše rady.


Zásady společenského chování v divadle


Do divadla přicházíme vždy včas, abychom si v klidu mohli odložit v šatně a usadit se na svá místa. Jestliže se opozdíme, požádáme uvaděčku, aby nás usadila tam, kde budeme nejméně rušit svým příchodem. Slušnost je počkat do přestávky.

 

Chodíme vždy adekvátně oblečení příležitosti (více níže). Požadavek společenského oblečení při návštěvě kulturního zařízení má svou logiku. Vytrhuje nás totiž ze všedního obyčejného dne, uvádí nás do jiné nálady, utváří atmosféru výjimečnosti.

 

V šatně pomáhá muž ženě z kabátu a uloží jej i se svým do šatny. Je neslušné usedat do hlediště v kabátu a s objemnějšími zavazadly.

 

"Muž uvede ženu do sálu. Do řady vstupuje první muž čelem k ostatním v řadě (ti si stoupnou) a každému zvlášť poděkuje, za ním jde partnerka. Používáme jen stručná zdvořilostní slova jako dovolte a děkuji. Žena se usadí po pravici muže. Toto pravidlo neplatí v případě, že by žena takto seděla na kraji řady," popisují základní pravidla divadelní etikety pro své návštěvníky Městská divadla pražská.


Nejlépe ještě v šatně vypínáme mobilní telefony. Při představení nejíme ani nepijeme, netelefonujeme, nefotíme ani nenatáčíme produkci. Po začátku představení již nekonverzujeme, a to ani šeptem, nenakláníme k sobě hlavy a v žádném případě nešustíme pytlíky od bonbónů. Cokoliv žvýkat a cumlat je v hledišti neslušné.

 


Nebojíme se ovšem při představení zasmát, a to i hlasitě. Právě kontakt mezi jevištěm a hledištěm tvoří to, co je na divadle neopakovatelné, a proto jsou naše spontánní projevy nejen přípustné, ale dokonce herci očekávané. Herec v divadle (na rozdíl od ostatních druhů umění) má možnost přizpůsobit svůj projev reakcím publika. Reakcemi myslíme pochopitelně kulturní projevy - především smích a potlesk. Výkřiků a hlasitých projevů se ovšem v divadle zdržíme.

 

Tleskáme vždy po skončení jednání, po němž následuje přestávka. Při závěrečné děkovačce tleskáme, dokud se zvedá opona. V divadle se tleská co nejvíce, je to odměna hercům za jejich odvedený výkon. Během děkovačky neodcházíme, je to nezdvořilé vůči těm, kteří účinkovali. Na konci představení tleskáme vždy, i když se nám nelíbilo, v takovém případě tleskáme alespoň krátce.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Účesy na plesy, ale nejen tam
Etiketa líčení
Tyhle věci z tebe lehkou holku (ne)dělají!

 

Po skončení produkce se nevrháme ihned k šatnám, je to neslušné. Tlačí-li se okolo nás jiní nevychovaní návštěvnici, nejsme povinni vstávat a uvolňovat jim cestu. Nebudeme je sice slovně umravňovat, ale klidně setrváme a tleskáme dál. Ti méně otrlí si nevhodnost svého chování uvědomí.

 

Muž vystojí frontu na šatnu a pomáhá ženě do kabátu. Nikdo se netlačí a nestrká. Z divadla odcházíme v poklidu.


Jak se obléci do divadla?


Při návštěvě divadla se nemusíte oblékat přesně podle předepsané etikety. Jednoduché a obecné pravidlo je přijít v čistém společenském oděvu. Pokud se ale rádi oblékáte přesně na míru společenské události, nebo potřebujete inspiraci, pak právě pro vás je určen následující text.

 

Klíčem ke správnému určení oděvu je i sladění oblečení s typem scény. Je samozřejmě rozdíl mezi návštěvou Národního divadla, alternativní divadelní scény nebo dopolední návštěvou představení pro školy.

 

Co obléknout na svatbu? - 5
(Foto: myzeny.sk)

 

Pokud se chystáte na večerní představení do klasického divadla, jsou vyžadovány společenské, nikoliv však přehnaně slavnostní šaty. Velká večerní na běžné představení opravdu nepatří, nosí se pouze na slavnostní premiéry.

Pro muže to znamená tmavý oblek, jednobarevnou košile (nemusí být jen bílá), černé uzavřené šněrovací boty (s černými ponožkami) a kravatu, ladící s barvou košile. Pro ženy budou vhodnou volbou polodlouhé šaty, kostým, sukně a blůza nebo malé černé šaty (ale pozor na správnou délku). K tomu elegantní boty, nejlépe lodičky. Je-li součástí oděvu dámy i klobouk, smí si jej ponechat, pouze když sedí v lóži. Nikdy ne v hledišti.

 

Pokud jde o divadlo menší, komornější, nevyžaduje jeho návštěva takovou míru formálnosti. Muži mohou obléknout běžný denní, tedy i světlý vycházkový oblek (u kterého již kravata být nemusí), či jiné společenské šaty. Ženám nejlépe poslouží společenské odpolední šaty.

 

Chystáte-li se na malou scénu, dopolední představení či do alternativnějšího divadla, není třeba se příliš formálně oblékat, stačí zvolit běžný oděv na denní nošení.5 hlasů
Vaše hodnocení