Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Zamilovala sis antiutopické knížky ve stylu Hunger Games nebo série Divergence? Máme pro tebe další tipy na napínavé knihy plné lásky.

Divergence, Hunger Games… A co dál? TIP NA KNIHU

Napínavé čtení
zdroj: Thinkstockphotos Napínavé čtení
aktualizováno 31.01.2015, 00:06 | 31.01.2015, 00:06 | Krasna.cz/trm

Zamilovala sis antiutopické knížky ve stylu Hunger Games nebo série Divergence? Máme pro tebe další tipy na napínavé knihy plné lásky.

Antiutopie neboli též dystopie je v poslední době populární žánr, zejména v literatuře cílící na dospívající čtenáře. Vybíráme pro tebe z knižních žebříčků i novinek na knižních pultech to nejlepší.


Sarah Crossan: Dech, Vzdor


Série: Dech (dosud vyšlo Dech, Vzdor)


O čem to je:
Nic pro nás není tak přirozené jako dýchání. Představte si ale svět, ve kterém si jen privilegovaní mohou koupit dostatek kyslíku k tomu, aby mohli tančit či si zahrát obyčejný fotbal. Svět, kde chudí jen stěží zaplatí účet za vzduch nezbytný k životu. Svět, v němž po netušené katastrofě přežívá zbytek obyvatel v hermeticky uzavřených městech s vlastní atmosférou. Pustou planetu Zemi, kde nejvzácnějším rostlinným druhem je obyčejný strom. Právě v takovém světě žije Alina, Bea, Quinn a jejich přátelé. Od ostatních mladých lidí se liší svou přemýšlivostí a odvahou něco ve svém okolí změnit. Odvahou nadechnout se jinak než druzí – svobodně. Proto se rozhodnou k útěku mimo kapsuli, pod kterou žijí. Odstartovali povstání a byli nuceni odejít z kapsule, jediného místa, kde je dostatek kyslíku. Bea přišla o rodinu, Alina ztratila domov a Quinn výsadní postavení. Podaří se jim přežít v nebezpečné Divočině? Mohou dokončit revoluci, již začali?

 

Dystopie - 6
(Foto: Oficiální zdroj)


Proč se ti to bude líbit: Série je nápaditá, čtivá, veze se na populární vlně dystopických knih. A nereprezentuje tento žánr nijak špatně. Líbí se mi rozkouskování knihy do pohledu tří hlavních hrdinů, což nutí čtenáře vyčkávat na další vývoj v okamžiku, kdy jednoho hrdinu opustíme a čteme, co se dělej u ostatních. Místy mi příběh přišel trochu natahovaný, předvídatelný a některé posuny trochu nelogické a přitažené za vlasy, ale celkový dojem to nijak zásadně nepokazilo. Oceňuji, že co kniha, to ucelený příběh, který může obstát i sám o sobě, není to jen úvod a pokračování načrtnuté série. První díl popisuje život v kapsuli a odhodlání k revoltě, druhý díl se zaměřuje na pobyt v Divočině a dobrodružství uprchlíků.


Hodnocení: 85 %

 

Kiera Cassová: Selekce (Albatros)


Série: Selekce (dosud vyšlo Selekce, vyjde pokračování Elita a První)


O čem to je:
Pro třicet pět dívek je Selekce životní šancí. Příležitostí k útěku od života, který jim byl stanoven od narození. Být obklopena světem třpytivých šatů a drahocenných šperků. Žít v paláci a soutěžit o srdce krásného prince Maxona. Ale pro Americu Singerovou je Selekce noční můrou. Znamená to pro ni otočit se zády ke své tajné lásce Aspenovi, který je o kastu níž než ona. Nechce se jí odejít z domova a vstoupit do nelítostné soutěže o korunu. Pak America potká prince Maxona. Postupně začne zpochybňovat všechny plány, které si předsevzala – a uvědomí si, že život, o kterém vždycky snila, si už nemůže v porovnání s budoucností představit.

 

Dystopie - 7
(Foto: Oficiální zdroj)


Proč se ti to bude líbit: Zaujal mě plakát v metru, kniha má krásně vyvedenou titulku. Když se mi konečně dostala do ruky, nebyla jsem zklamaná ani tím, co jsem našla uvnitř. Příjemný, lehce psaný příběh zaujme nejen teenage cílovku, pro kterou je zřejmě primárně napsaný. Přečetla jsem si ho s chutí, i když chvilkami drhl nebo škobrtl na zbytečném opakování. Nění to literární veledílo, ale autorka se trefila do populárního tématu reality show a rodící se lásky na pozadí soutěže o "život" (podobnosti s Hunger Games si nelze nevšimnout) a po pasovala se s tím docela dobře. Navíc, která dívka nesnila jako malá o tom, jaké to je být princeznou a tady nám takový příběh ožívá před očima v plné parádě. Na další díly se rozhodně těším.


Hodnocení: 85 %

 

Ransom Riggs: Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, Podivné město (Jota)


Série: Sirotčinec slečny Peregrinové (dosud vyšlo Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, Podivné město; třetí díl zatím nebyl ohlášen, ale druhý díl má otevřený konec; mluví se ovšem o filmovém zpracování)

 

O čem to je: Příběh začíná strašnou rodinnou tragédií, která přivede šestnáctiletého Jacoba k cestě na vzdálený ostrov u břehů Walesu, kde objevuje rozpadající se trosky sirotčince slečny Peregrinové pro podivné děti. Když Jacob bloumá jeho opuštěnými ložnicemi a chodbami, ukazuje se postupně, že děti slečny Peregrinové byly víc než podivné. Byly možná nebezpečné. Možná byly na opuštěném ostrově drženy v jakési karanténě z velmi dobrých důvodů. A nějak – i když to zní jako něco nemožného – jsou možná stále naživu. V druhém díle čeká podivuhodné děti mimořádná pouť do Londýna, podivného hlavního města celého světa. Doufají, že zde naleznou lék pro svou milovanou ředitelku, slečnu Peregrinovou, která byla v prvním díle unesena tajemnými netvory. Jenže ve městě ničeném válkou číhají nečekaná překvapení na každém rohu. A než Jacob dovede podivné děti do bezpečí, musí učinit důležité rozhodnutí, které se týká jeho lásky k Emmě Bloomové. Fantasy doprovázená strašidelnými starými dobovými fotografiemi, při které běhá mráz po zádech.

 

Dystopie - 4
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Proč se ti to bude líbit: Zajímavé spojení starých fotek, které samy o sobě obsahují příběh a dávají prostor fantazii, a poutavého románu. Na prvotinu velmi dobré, nápadité, neotřelé. Pro oba díly platí, že jde o knihy čtivé a plné akcí a zvratů. Autorovi se daří udržet vysoko nasazenou laťku. Je až k neuvěření, jak dokáže poskládat příběh na míru nevšedním starým fotkám. Knihu čtete s chutí, jen neradi ji odkládáte, hltáte každou další stránku. U této knihy je na škodu jen to, že na konci je bohužel až příliš patrná otevřenost a nakročení k dalšímu dílu. Už aby byl.


Hodnocení: 90 %

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

RECENZE: Máš pro strach uděláno? Knížka Démonolog bude pro tebe určitě to pravé!
Tajemný svět dystopie: Knižní poklady, které na tebe zatím čekají
Rozhovor s překladatelkou knížek: Je to práce i pro tebe?
Tajemná dystopie - podlehneš jí i ty?

 

Juliana Baggottová: Čistý (Jota)


Série: trilogie Čistý; vyšlo Čistý, vyjde Splynutí a Oheň

 

O čem to je: Pressia si toho z Explozí ani ze života Předtím moc nepamatuje. Přespává ukrytá ve skříňce v ruinách starého holičství, kde žije se svým dědečkem, a myslí na to všechno, co je pro ni nenávratně ztraceno – jak ze světa zábavních parků, kin, narozeninových oslav, tatínků a maminek zbyl jen popel a prach, jizvy, trvalé popáleniny a zdeformovaná lidská těla. Jenže teď, když dospěla do věku, kdy se musí všichni hlásit k milici, kde z nich buď vycvičí vojáky, nebo je, jsou-li příliš postižení a slabí, využijí jako živé cíle, už Pressia nemůže dál předstírat, že je malé dítě. A rozhodne se pro útěk. Existují ovšem i takoví, kteří apokalypsu přečkali bez postižení. Čistí. Přežívají v bezpečném úkrytu za zdmi Dómu, který chrání jejich zdravá, uměle zdokonalovaná těla. Jenže Partridge, jehož otec je jedním z nejvlivnějších lidí v Dómu, si připadá izolovaný a osamělý. Jiný. I jeho trápí pocit ztráty – možná proto, že se jeho rodina rozpadla, otec je emocionálně odtažitý, bratr spáchal sebevraždu a matce se do tohoto útočiště vůbec dostat nepodařilo. Nebo za to snad může jeho klaustrofobie: pocit, že tenhle Dóm se stává kolébkou mimořádně bezohledného režimu. Takže když z jedné nechtěně prohozené poznámky vyvodí, že jeho matka možná stále ještě žije, rozhodne se Partridge dát svůj život v sázku a uprchnout z Dómu, aby ji našel.

 

Dystopie
(Foto: oficiální zdroj)


Proč se ti to bude líbit: Mrazivý příběh, který tě donutí uvažovat nad vlastním životem i nad tím, kam se svým životním stylem jako společnost směřujeme. Kniha je někdy hodně naturalistická a šokující, popisuje některé pasáže až hororově. Děj je bohatý, někdy trošku logicky pokulhává, ale přesto se kniha čte dobře a s hlavními hrdiny se rychle sžiješ, konec je lákavým nakročením k dalšímu dílu. Chválíme i vydařenou titulku.


Hodnocení: 90 %

 

Emmi Itäranta: Strážkyně pramene (Albatros)

 

O čem to je: Příběh dívky jménem Noria, která se v rodné vsi má stát příští “mistryní čaje”. Po velké přírodní katastrofě vládne ve světě přísný vojenský režim a rychle docházejí zásoby vody. Zatajování a skrývání vodních zdrojů je trestným činem. Noria po svém otci převzala roli mistra čaje, který vykonává tradiční čajový obřad. K tomu patří i povinnost střežit pramen čerstvé vody – a takové tajemství nevyhnutelně musí vést k potížím s přáteli i s úřady.

 

Dystopie - 8
(Foto: Oficiální zdroj)


Proč se ti to bude líbit: Román kombinuje šikovně science fiction a tradiční utopii. Není v tom tolik akce, jde spíše o poetické, odpočinkové čtení, které tě nutí k zamyšlení. I když je zde zřetelná ekologická linka, nijak nebrzdí děj a knihu přečteš jedním dechem.


Hodnocení: 85 %

 

Veronica Roth: Čtyřka: Divergentní povídky (Albatros)


O čem to je:
Dva roky předtím, než Beatrice Priorová podstoupila Obřad volby, to samé učinil i Tobias. Po svém překvapivém rozhodnutí se ocitá mezi Neohroženými – zde konečně může zapomenout na svého tyranského otce, přestat být tím ustrašeným klukem schovávajícím se v koutě a žít šťastný život, nebo si to alespoň myslí. Už jako Čtyřka přichází na to, že ani nová frakce není bez problémů – nejen že pro získání postavení jsou Neohrožení ochotni jít přes mrtvoly, ale zároveň skrývají tajemství, které by mohlo rozvrátit celý systém frakcí. O dva roky později Čtyřka cítí, že by měl něco udělat, ale stále netuší co. Teprve dívka, která jako první nováček skáče ze střechy do záchranné sítě, může vše změnit. S ní dokáže napravit celý svět. S ní by Čtyřka opět mohl být Tobiasem.

 

Dystopie
(Foto: Oficiální zdroj)


Proč se ti to bude líbit: Trilogie Divergence si získala obrovskou popularitu. Příběh je ukončen, tak proč se nevrátit před něj? V krátkých povídkách se tak seznamujeme s událostmi, které předcházely velké divergenní lovestory a dozvídáme se i více o pohledu Tobiase na Beatrice, když se s ní seznámil (tahle kapitola je z celé knihy asi nejsilnější). Není to tak čtivé a napínavé, jako samotná série, možná i proto, že budoucí příběh už známe. Zato je tu dost prostoru pro vykreslení Čtyřkova charakteru. Pokud sis ho nezamilovala dosud, pak to teď určitě přijde – je tu vykreslený jako milý, citlivý kluk. Pro fanynky Divergence doslova nutnost.


Hodnocení: 85 %

 

Alex Adams: Bílý kůň (Domino)


Série: Bílý kůň (dle informací vydavatele zřejmě zůstane pouze u prvního dílu)


O čem to je:
Někdy považujeme život za nudnou samozřejmost. A jindy nechceme nic než přežít. Třicetiletá Zoe dobrovolně strávila posledních pět let v jakési osobní bublině – po tragické smrti manžela se pohybuje jen mezi svým prázdným bytem a výzkumným ústavem, kde pracuje jako uklízečka. Šeď plynoucích dní ji neubíjí, naopak jí pomáhá nalézt vnitřní klid, aby se mohla rozhodnout, co se svým životem provede dál. A pak se najednou všechno změní. Lidé v jejím okolí začnou umírat na záhadný virus, pojmenovaném Bílý kůň. Smrtící nákaza se lavinovitě šíří po celém světě a během několika měsíců se lidstvo ocitá na pokraji vyhynutí. Přežije jen hrstka imunních jedinců, a někteří z nich jako by pozbyli veškeré lidství. Vypuká válka a apokalypsu dovrší ničivé zvraty počasí. Možná Zoe dříve považovala holý život za jedinou jistotu, kterou ještě má. To už teď ale neplatí. Odkázána pouze sama na sebe putuje postapokalyptickým světem a snaží se přežít. Nebezpečí číhá na každém kroku, neboť z lidské podstaty už zbylo jen velmi málo. Zoe dál míří k jedinému místu, které by jí mohlo poskytnout potřebnou ochranu – nejen kvůli sobě, ale i kvůli tajemství, které nese s sebou…

 

Dystopie - 5
(Foto: Oficiální zdroj)


Proč se ti to bude líbit: Čtivě napsaný postapokalyptický román s příjemnou hlavní hrdinkou, ve kterém nechybí velká porce romantiky. Trochu může mást přeskakování z minulosti do přítomnosti, které ale knize zároveň dodává na akčnosti. Napínavé do poslední stránky.


Hodnocení: 65 %


Další tipy našich blogerek:


Tahereh Mafi: Jsem roztříštěná

Marie Lu: Legenda

Lauren Oliver: Delirium

Lauren Oliver: Pandemonium


Lauren Oliver:: Rekviem

Victoria Schwab: Archiv

Beth Revisová: Loď mezi hvězdami

Andrew Fukuda: Hon5 hlasů
Vaše hodnocení