Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Kdo by neměl rád kokos. Možná si kupujete už nasušené plátky nebo drť na posypávání zákusků. Můžete si ale také pořídit celý kokosový ořech a v horkých letních dnech si s ním trochu pohrát. Kokosová voda je dobrá a osvěžující a kokosové skořápky j...

DIY: Chcete si připadat jako na Bali? Vyrobte si misku z kokosu!

kokos
zdroj: Getty Images kokos
aktualizováno 13.06.2019, 00:00 | 13.06.2019, 00:00 | Krásná.cz

Kdo by neměl rád kokos. Možná si kupujete už nasušené plátky nebo drť na posypávání zákusků. Můžete si ale také pořídit celý kokosový ořech a v horkých letních dnech si s ním trochu pohrát. Kokosová voda je dobrá a osvěžující a kokosové skořápky jsou snadno využitelné k praktickým i ozdobným účelům.

Proto je nevyhazujte, můžete z nich totiž vyrobit třeba kokosovou misku. Je to nápadité a taková miska se nerozbije hned, jakmile vám spadne na zem. Z jednoho kokosu můžete vyrobit až dva kusy podle toho, jak dobře se vám skořápku podaří rozpůlit.


Využijte troubu, aby skořápka změkla


Nejdřív je samozřejmě potřeba, abyste z kokosu vypily vodu nebo ji alespoň vypustily do skleničky, jinak by to byla zbytečná škoda. Najděte na kokosu měkké místo, do kterého jde udělat malá prohlubeň tak akorát na to, aby tudy voda vytekla. Díru udělejte spíš z boku kokosu tam, kde budete kokos později řezat, jinak byste své misce pořídili děravé dno.

 

kokos
(Foto: Getty Images)


Abyste to měly snadnější, vložte kokos přibližně na půl hodiny do trouby a nastavte na 180 stupňů. Díky tomu skořápka změkne a bude pak mnohem jednodušší ji navrtat k získání kokosové vody a poté i rozříznout. Dejte si však pozor, ať se o kokos po vyjmutí z trouby nespálíte.


Pokud vám nepůjde kokos rozpůlit nožem vlastními silami, raději požádejte o pomoc třeba tátu, ten má víc síly a umí pracovat s pilkou. Zbytek už zvládnete samy, je ale nezbytné, aby byl kokos rozdělený rovnoměrně, jinak by pak byla vaše miska asymetrická.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Neotřelé nápady, jak si vtipně vyzdobit staré džíny
6 vymazlených DIY pro tvůj mobil! Návody na vychytávky i originální kryty
DIY: Neuvěříš, z čeho si můžeš vyrobit populární HOUBIČKU NA MAKE-UP!


Až budete mít skořápku napůl, dostanete se ke kokosové dužině, která je uvnitř. Ta půjde snadno vylupovat, a tak ji můžete zkonzumovat, protože je zdravá. Stejně tak si ji ale můžete usušit nebo zpracovat do pečení.


Povrch misky


Teď už nastává závěrečná fáze, bude potřeba zjemnit povrch misky a zvenku i zevnitř ji obrousit. Zatímco vnitřek by měl být dobře opracovaný, u povrchu misky je jen na vás, jak moc hladký ho budete chtít mít. Můžete ho nechat v neopracovaném stavu, díky čemuž to bude mít tu správnou atmosféru, když z vaší nové misky budete jíst na zahradě. Stejně tak ji však můžete dokonale obrousit třeba brusným papírem, takže se vám bude lépe držet.

 

kokos
(Foto: Getty Images)


Barva nemusí být přírodní


Kokosová skořápka je docela měkká, a tak do ní můžete vyrýt různé symboly nebo třeba své jméno. Když bude opravdu dobře obroušená, půjde také snadno nabarvit nebo nalakovat, aby byla výraznější. Fantazii se meze nekladou! Díky laku navíc vaši novou misku nenapadne plíseň.


Vzniklé misky můžete použít k nandávání potravin i k nalévání nápojů. Jsou totiž nepropustné, a tak si do takovéto misky klidně můžete příště udělat například smoothie. Také není nic originálnějšího než kokosové misky použít pro zahradní párty místo obyčejných papírových podtácků. Své využití by ale rozpůlený kokosový ořech našel také jako dekorace do interiéru, třeba coby závěsný květináč nebo naopak ven jako krmítko pro ptáky.

 0 hlasů
Vaše hodnocení