Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Mnoho dívek často zapomíná na to, jak by měly pečovat o svá intimní místa. Toto zanedbávání vede nejen k nepříjemnému svědění či zápachu, ale může přerůst až v opakované záněty, výtoky nebo mykózy. Jaké jsou zásady intimní hygieny, které předcháze...

Dodržujete intimní hygienu? Tyto chyby mohou vést k zánětům a mykózám

intimní hygiena
zdroj: Getty Images intimní hygiena
aktualizováno 05.11.2019, 00:00 | 05.11.2019, 00:00 | Krásná.cz

Mnoho dívek často zapomíná na to, jak by měly pečovat o svá intimní místa. Toto zanedbávání vede nejen k nepříjemnému svědění či zápachu, ale může přerůst až v opakované záněty, výtoky nebo mykózy. Jaké jsou zásady intimní hygieny, které předcházejí intimnímu zdraví?

Hodně žen opomíná intimní péči i v dospělosti. Domnívají se, že bohatě stačí se tam dole opláchnout vodou, případně mýdlem. Avšak stejně jako na pleť na obličeji existují speciální krémy nebo olejíčky, i váš intimní prostor si zaslouží více pozornosti. Co možná děláte špatně a vaše vagína nebo močové cesty se kvůli tomu ozývají?


Nenoste pouze těsné džíny


Upnuté džíny jsou sice v módě, právě ty ale intimním prostorům moc neprospívají. Protože jsou až moc těsné, tak vaše vagína nemůže dýchat. Také se díky nim vaše intimní místa mnohem víc zahřívají a přetrvává v nich vlhkost, ve které se lépe množí škodlivé bakterie. Vezměte si místo skinny džínů občas sukni nebo volnější kalhoty.

 

bolest břicha
(Foto: Getty Images)


Vsaďte na bavlněné spodní prádlo


Kalhotky z umělých materiálů mohou vypadat dobře a sexy, zároveň ale umí kůži pěkně podráždit. Jestliže vás trápí časté intimní problémy, zkuste mezi vaše spodní prádlo přidat víc bavlněných a celkově prodyšnějších kalhotek, které pohlcují vlhkost a zamezují tím množení bakterií.


Produkt pro intimní hygienu nemusí vonět


Problém v prostředí vagíny nastává, když je narušeno její přirozené pH, které je kyselé. Spousta dívek používá k umytí sprchový gel nebo mýdlo, které je ale zásadité. Navíc obsahuje mnoho dalších složek, často aromatizovaných, které kůži snadno předráždí. Raději proto používejte speciální mycí gely, které obsahují prospěšnou kyselinu mléčnou nebo provitamin B5. Předejdete tím mnoha potížím.

 

produkty
(Foto: Archiv firem)

* Gel na intimní hygienu pH 8, A-Derma Derm´Intim, 200 ml, 229 Kč, prodává Notino
* Gel na intimní hygienu pro každodenní použití, Apivita Intimate, 200 ml, 264 Kč prodává Notino
* Mlha na intimní partie, Uriage Gyn-Phy, 50 ml, 149 Kč, prodává Notino
* Jemná sprchová pěna určená na mytí i holení intimních partií, Gynella Intimate Foam, 150 ml, 175 Kč, prodává www.gynella.com
* Gynekologická čisticí pěna 150 ml, Ginexid, 150 ml, 329 Kč, prodává lékárna Benu


S intimní hygienou to ale ani nepřehánějte


Stejně jako málo pozornosti, tak i přehnaná starostlivost intimním partiím škodí. Pokud trpíte na záněty, tak si od nich rozhodně nepomůžete tím, že se budete několikrát denně sprchovat. Naopak se tím ničí přirozené bakterie a vy budete náchylnější k infekcím. Stačí se umýt jednou za den, a kdybyste musely do sprchy častěji, tak rozhodně nepoužívejte intimní gely pokaždé. Také se myjte pouze zvenčí a rozhodně nesprchujte proudem vody vagínu zevnitř. Jde totiž o samočistící orgán, do jehož mechanismu byste neměly zasahovat.


Větší péče je povolená během období menstruace, kdy je dodržování hygieny obzvlášť důležité. Opět není potřeba použít gel víckrát než jednou denně, vodou se ale můžete opláchnout i několikrát za den, abyste se cítily čistě.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zánět močových cest dokáže pořádně potrápit
Sprchové gely pro intimní hygienu: Jsou zbytečností?
Jak se nejlépe zbavit chloupků v intimních partiích


Nejezte moc sladkých věcí, omezte bílé pečivo a víc pijte


Za zdravým intimním prostředí stojí také správný jídelníček. Pokud jíte hodně cukrovinek, tak se ve vagíně množí kvasinky, které způsobují svědění. Vhodná není ani nadměrná konzumace bílého pečiva, raději volte celozrnné. Dodržujte také dostatečný pitný režim. Lepší je chodit na záchod několikrát za den, pokud totiž navštívíte toaletu jen jednou za celé dopoledne, v močovém měchýři se nahromadí bakterie, které mohou vést až k zánětu. Lepší je tento orgán proplachovat častěji.


S antibiotiky jezte i probiotika


Musíte brát několikrát do roka antibiotika? Tyto léky narušují přirozenou poševní mikroflóru, proto byste měly jíst potraviny bohaté na mléčné bakterie. Jednoduchým řešením jsou také probiotika, které byste měly zároveň s antibiotiky vždycky brát.0 hlasů
Vaše hodnocení