Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Některé slečny v období dospívání postrádají růst prsou a některé by ho naopak rády pozastavily. To je jedinečný důkaz toho, jak je dívčí tělo v pubertě nepředvídatelné.

Velké trápení s malými prsy: Proč ještě nerostou a čím jim pomoci?

Podprsenka - 1
zdroj: Thinkstockphotos Podprsenka - 1
aktualizováno 16.09.2018, 00:00 | 16.09.2018, 00:00 | Terezie Gáborová

Některé slečny v období dospívání postrádají růst prsou a některé by ho naopak rády pozastavily. To je jedinečný důkaz toho, jak je dívčí tělo v pubertě nepředvídatelné.

Každá dívka má průběh dospívání trošku jiný. Některým nerostou prsa skoro vůbec a některé slečny jsou nadměrně obdařené. Stejně to je třeba i s ochlupením či akné.
 

Kdy by prsa měla začít růst?


Otázka, kterou si pokládá spousta dívek. Bohužel na ni neexistuje odpověď. U každé dívky to je jinak – některým prsa začnou růst už v 10 letech a některým třeba až v 17 letech. Také hodně záleží na genetice, tedy pokud má vaše maminka větší hrudník, v budoucnu byste ho měla mít podobný. Hlavně se zbytečně nestresujte – prsa se dříve či později objeví, musíte jen být trošku trpělivější.


Posměchy spolužaček


Samozřejmě je možné, že některé vaše spolužačky budou mít větší prsa než vy. Některým může jejich „dar od Boha“ stoupnout až příliš do hlavy a mohou se vám, které máte dospívání o něco pomalejší, začít posmívat. Z takových posměšků si vůbec nic nedělejte, mávněte nad tím rukou. Vy samy dobře víte, že jste v pořádku a že prsa se brzy dostaví. To potom budou spolužačky koukat!

 

kamarádky - 3
(Foto: Getty Images)

 


Jde proces růstu prsou nějak urychlit?


Existují různé krémy či masáže, které údajně zvětšují ňadra. To, jestli to má nějaký efekt, už musí každá žena posoudit sama. Nicméně proces dospívání se nijak urychlit nedá. Taková velká věc v životě ženy se nedá uspěchat. Nemějte strach, všechny ženské tvary a křivky se k vám dostaví v ten správný čas.

 

Čtěte také:

Nevhodná podprsenka? Může dokonce i za bolesti krční páteře a hlavy
Jak si správně vybrat první podprsenku?

Jak poznat, že ti nesedí podprsenka

 
Pomáhá antikoncepce?


To je další otázka, na kterou nelze tak úplně odpovědět. Antikoncepce má na každou dívku jiné účinky, každá dívka má totiž jiné tělo. Některým vyrostou prsa, některé dívky přiberou celkově, některým se zlepší akné a na některé dívky antikoncepce nemá - kromě samotné ochrany před otěhotněním - absolutně žádný další vliv. Nicméně začít si do těla v pubertě cpát antikoncepci jen proto, abyste měly větší prsa, je velmi nezodpovědné a nebezpečné. Antikoncepce na to není určená, má chránit dívku před otěhotněním, případně ji lékař doporučí v případě výrazné hormonální nerovnováhy nebo při velmi silném akné.

 

Podprsenky - 1
(Foto: Archiv firem)


Kdy je čas na první podprsenku?


I když vaše poprsí ještě není tak úplně znatelně vidět, rostoucí prsa by nějakou tu podporu mít měla. Nemusíte nosit košíčkové podprsenky, které prozatím třeba nenaplníte. Ideální jsou bavlněné podprsenky, klidně bez kostic, i ty jsou moc pěkné a mají spoustu barev a vzorů. Vaše rostoucí prsa budou mít fajn podporu a do budoucna jim zajistíte krásnější tvar.

 

Máte ještě nějaké další otázky či rady, co se týče dospívání a růstu prsou? Napište nám je do komentářů.0 hlasů
Vaše hodnocení