Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Armády chtěly hordy superhrdinů, kteří se nezaleknou nepřítele. Umělci a vrcholoví manažeři toužili po vzrušení a nekonečné energii pro bezesnou práci, zatímco sportovci v posilovnách snili o velkých svalech při malé námaze. Řešení jim na krátkou ...

Drogy v dnešní společnosti: Jsou všude, odkud se ale vzaly?

Marihuana
zdroj: Mediafax Marihuana
aktualizováno 20.09.2014, 00:46 | 20.09.2014, 00:46 | Krasna.cz/trm

Armády chtěly hordy superhrdinů, kteří se nezaleknou nepřítele. Umělci a vrcholoví manažeři toužili po vzrušení a nekonečné energii pro bezesnou práci, zatímco sportovci v posilovnách snili o velkých svalech při malé námaze. Řešení jim na krátkou dobu přinesly pervitin, kokain nebo steroidy. Daň za užívání těchto drog je mimořádně krutá. Posuďte sami.

Pervitin – povzbuzovadlo vojáků před bojem

 

Říká se, že jej vyvinuli Němci koncem 19. století a nacisté ho využívali během 2. světové války jako speciální stimulant pro vojáky v bojových akcích na dodání síly a odvahy. U nás se začal vyskytovat kolem roku 1977 a byl vždy spojen s ilegální přípravou léčiva amfetaminu.

 

Pervitin je obvykle bílý krystalický prášek, může ale být i nažloutlý či hnědý. Užívá se šňupáním a nitrožilně. Ihned po aplikaci drogy nastává příliv psychické i fyzické energie, euforie a zvýšení sebevědomí. Ve vyšší dávce se pak droga projevuje tak, že člověk vnímá neklid, je nervózní a podrážděný. Mezi nejvážnější negativní účinky patří paranoia a agresivita, dále poškození vnitřních orgánů a dutiny ústní, vypadávají zuby a organismus je celkově oslaben. Při nitrožilní aplikaci hrozí navíc zanesení infekce, ať už hepatitidy či HIV.

 

Drogy
(Foto: isifa.com)

 

Kokain – droga bohatých lidí


Zatímco pervitin ve velkém často zneužívaly armády, kokain je naopak drogou úzkoprofilovou, kterou si s cenou v řádu tisíců korun za gram mohou dovolit jen ti nejbohatší feťáci. I proto bývá doplňkem nejen lidí ze šoubyznysu, ale i vrcholových manažerů.

 

„Kokain je bílý krystalický prášek a jeho zdrojem je keř koka, pěstováný od pradávna v Jižní Americe. Kokain se začal od 1884 používat jako lokální anestetikum při chirurgických operací očí a nosu a při stomatologických zákrocích,“ připomíná historii bílého prášku Miloš Vaněček, emeritní policejní rada a spoluautor knihy Mandragora, morfin, kokain. Mezi hlavní účinky kokainu patří extrémní euforie, družnost, pocit síly a nadřazenosti. Užívání může vést ke ztrátě sebeovládání a promiskuitnímu až nymfomanickému chování.

 

Crack
(Foto: isifa.com)

 

Nejčastějším způsobem užívání kokainu je šňupání, někdy se ale užívá i injekčně. Uživateli hrozí výrazná psychická závislost, paranoia, halucinace, sebevražedné tendence, poruchy paměti a poškození nosní přepážky při vdechování kokainu nosem.


PŘEČTI SI TAKÉ:

TEST: Jsi závislá na nikotinu?
Co s tebou dělají drogy – hned a s odstupem!
ZPOVĚĎ ČTENÁŘEK: Moje první zkušenost s drogou


Steroidy nadupaná těla

 

Cesta k užívání steroidů bývá typická – spousta času stráveného zvedáním činek v posilovně se neprojevuje na očekávaném nárůstu svalů, proto především dospívající mladíci můžou zvažovat „pomoc“ v podobě zakázané látky. „Typickým případem a zároveň varováním pro ostatní byl 16letý středoškolský sportovec Taylor Hooton, od něhož trenér vyžadoval více svalů. Proto začal užívat anabolické steroidy, což mu způsobilo psychické problémy a Taylor kvůli nim v roce 2003 spáchal sebevraždu,“ připomíná v epizodě Steroidy z televizního cyklu Superlidé doktor Harrison Pope, profesor psychiatrie z harvardské lékařské univerzity.

 

 

Steroidy dodávají mužský pohlavní hormon testosteron, který má vliv na růst a obnovu tkáně. Užívání steroidů způsobuje obrovskou agresivitu, úzkost a psychotické syndromy. Porucha spánku, pocit euforie a extrémní změny nálad jsou jen další z mnoha dopadů. Není výjimkou, že mnoho uživatelů se stane po pár dávkách na steroidech závislými. Mezi viditelné vedlejší účinky těchto zakázaných látek patří otoky, akné a u žen se objevuje růst vousů a také prohloubení hlasu. Objevuje se i infekce očí a následný šedý či zelený zákal může vést až k oslepnutí Mezi další a neméně závažné následky této syntetické drogy jsou srdeční závažné nemoci, rakovina, nevolnosti, zvracení, ledvinové kameny a selhání ledvin, tvrdnutí jater, strie a impotence.4 hlasů
Vaše hodnocení