Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Určitě to zažilo plno z nás. To očekávání před první menstruací, zmatek a neklid, kdy člověk vlastně často ani pořádně neví, co má čekat. A prvním krvácením to nekončí, často dokáže potrápit i to následující!

Druhá menstruace dokáže potrápit

Bolestivá menstruace
zdroj: Thinkstockphotos Bolestivá menstruace
aktualizováno 27.08.2013, 00:00 | 27.08.2013, 00:00 | Krásná.cz/Mersmerize

Určitě to zažilo plno z nás. To očekávání před první menstruací, zmatek a neklid, kdy člověk vlastně často ani pořádně neví, co má čekat. A prvním krvácením to nekončí, často dokáže potrápit i to následující!

Kdy vlastně můžeš druhou menstruaci čekat? Ideálně za těch 28 dní po té poslední. Přesněji řečeno, 28 dní od prvního dne poslední menstruace. Kdyby byl svět krásný a dokonalý, přesně takhle by to bylo, jenže lidské tělo nemusí být takto přesné. Proto se nediv, jestli druhou periodu nedostaneš přesně na čas - nemusí to znamenat, že nejsi v pořádku nebo že se máš o své ženské orgány bát, stává se to.

A stává se to proto, protože vaječníky byly do téhle doby takřka nečinné, pohádkově řečeno se flákaly a nic nedělaly. Teď se ale tvoje tělo mění a ty dospíváš, takže i vaječníky začínají pracovat, a aby se ustálily a pracovaly pořádně potřebují čas, na tom není nic divného.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Menstruační kalendář je užitečná pomůcka
10 nejpodivnějších historických a vědeckých faktů o tvojí menstruaci
Menstruace: Strašák letních prázdnin! Pár triků, jak na ni

Pokud druhou menstruaci nedostaneš přesně, nemusíš panikařit. Když vynechá jeden měsíc, dva měsíce, není na tom nic divného. Nic by se ale nemělo přehánět ani podceňovat a nikdy se svým čekáním a otálením nepřekračuj dobu pěti měsíců. Do pěti měsíců od první menstruace by se už zkrátka druhé krvácení mělo dostavit, a pokud se tak nestane, je lepší to prověřit a dojít si k lékaři. Opět zdůrazňuji, že to nemusí znamenat nic špatného a samozřejmě ani to, že bys byla nemocná.

 

Bolestivá menstruace
Když se menstruace nechce dostavit a tebe bolí podbřišek, zajdi na kontrolu na gynekologii. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Gynekologa se nemusíš bát, nebude tě zbytečně trápit. Pokud tam půjdeš na své první vyšetření, sestřička nebo samotný lékař tě vyzpovídá, zeptá se tě na školu, na zdravotní stav, na to kdy jsi první menstruaci dostala, jestli byla silná a jak dlouho trvala a podobně. Vyšetření se liší podle toho, co gynekolog upřednostňuje - někdo dělá pouze ultrazvuk (přes břicho - tedy pouze na povrchu, nic bolestivého), někdo ti udělá klasické gynekologické vyšetření (stejně tak se nejedná o nic bolestivého, stačí se uvolnit a bude to ok). A zjistí, jestli jsou tvé ženské orgány v pořádku a není s nimi nic špatně.

Pokud uzná, že jsi v pořádku, buď ti doporučí na druhou menstruaci ještě počkat, nebo (nejpravděpodobněji) ji vyvolá. Vyvolat ji může buď injekcí nebo hormonálními léky. Injekce se píchá těsně nad zadeček a do týdne po vpichu bys měla menstruaci dostat. Léky se berou nejčastěji deset dní, dvakrát denně a do tří dnů po jejich vysazení by měla menstruace opět přijít. Gynekologové upřednostňují injekční metodu - je to rychlejší a nemusíš dodržovat žádný lékový režim.

 

Injekce
Lékař ti může injekcí menstruaci přivolat. (Foto: Thinkstockphotos)

 

PŘEČTI SI TAKÉ:
Doma.cz píše: Jaké máte riziko rakoviny čípku? TEST
Jak vyzrát na gynekologické záněty

Někdy se může druhá menstruace dostavit skoro na čas, či jen o trochu později, ale za to může být dost divná. Může být moc dlouhá, nebo moc krátká. Často se stává, že slečna krvácí jen jeden den a tím to končí - věř, že to není nic strašného, stává se to a je to normální. Pokud jsi ještě panna a neměla jsi pohlavní styk, nemáš se vůbec čeho bát. Stejně tak se občas objeví i delší menstruace - pokud by byla ale extra silná, extra bolestivá nebo extra dlouhá (přes 10 dnů silného krvácení) je lepší zajít k odborníkovi.6 hlasů
Vaše hodnocení