Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nejen strach z pavouků. Mezi moderní fóbie patří i strach ze ztráty signálu či z ošklivého vzhledu.

Fobie 21. století: Bojíme se ztráty signálu, vrásek i dalších šíleností

Šok
zdroj: Thinkstockphotos Šok
aktualizováno 10.06.2018, 00:00 | 10.06.2018, 00:00 | Krásná.cz

Nejen strach z pavouků. Mezi moderní fóbie patří i strach ze ztráty signálu či z ošklivého vzhledu.

Pocit strachu vysílá rychlé varovné signály do mozku a mnohdy může člověku zachránit život, ale projevy strachu, který vyvolávají specifické fóbie je jiný. Fóbie je úzkostí provázený chorobný strach z určitého jevu, osoby, zvířete nebo situace. Člověku, který jí trpí, velmi znepříjemňuje život.

 

„Lidé, kteří trpí fobií se většinou snaží vyhnout všemu, co by v nich mohlo vyvolat nepřiměřený strach a děs. Výsledek je ovšem zcela opačný: čím více se tomu postižený vyhýbá, tím více je jeho mozek přesvědčen, že hrozba je reálná,“ vysvětluje psycholožka Mgr. Eva Petrová z psychologické poradny v Ústí nad Labem a dodává: „Přestože jsou fóbie z psychoterapeutického hlediska poměrně odolné, je možné klientům volbou vhodného psychoterapeutického postupu pomoci. Například kognitivně-behaviorální psychoterapií. Víme, že základem fóbie je úzkost, strach a napětí. Proto je třeba klienta především zbavit těchto projevů, naučit ho relaxovat a uvolnit se.“

 

 

Víte, jaké jsou nejčastější fóbie?


● agorafobie: strach z prostranství, vycházení na ulici
● akrofobie: strach z výšek
● klaustrofobie: strach z uzavřených prostor
● mysofobie: strach z doteků
● sociální fobie: strach ze sociálních situací

 

ČTĚTE TAKÉ:

Když bolí duše, bolí celé tělo! Jak uzdravit oboje naráz?
Víc než blbá nálada? 9 příznaků, že tě TRÁPÍ DEPRESE
Seznam se s NEJSTRAŠIDELNĚJŠÍM HMYZEM na světě! Tohle zvířátko rozhodně nechceš potkat

 

Fóbie ze ztráty mobilního signálu

 

Velmi často se vyskytuje u nezralých osobností a často je vidět u teenagerů. Takzvaná nomofobie (angl. no mobile phobia) je jedním z největších stresů konce 20. a počátku 21. století. Projevuje se tím, že jedinec trpí strachem ze ztráty mobilního signálu, nedostatečného pokrytí v některých oblastech, z toho, že se vybije baterie a nebude nablízku zdroj a podobně. Už jen představa ztráty sítě, či jednoduše zapomenutí mobilu znamená pro řadu lidí okamžité zvýšení hladiny stresu, neklid, nervozitu až agresivitu. Už teď trpí touto fóbií miliony majitelů mobilů. Odborníci předpokládají, že může postihnout až třiapadesát procent všech uživatelů!

 

Kyberšikana
(Foto: oficiální zdroj)

 

Fóbie z nepřítomnosti televize


Průměrný člověk dnes stráví před televizní obrazovkou až polovinu svého volného času. Pokud zrovna nesleduje nějaký seriál, má televizi jako zvukovou kulisu při jiných činnostech. Televize uklidňuje, můžeme při ní vypnout mozek a nechat odplout své starosti. Chvilkové posezení se zvrtne v několikahodinové a výsledkem je únava a vyčerpání. Televize je droga jako každá jiná, se všemi znaky závislosti.

 

Fóbie z vrásek


Další novou nemocí moderní doby je agerexie. Vzdáleně se podobá anorexii – je to přílišná posedlost vypadat mladě. A příznaky? Malé a jemné vrásky v očích "agerektiček" narůstají do obludných rozměrů. Fóbie postihuje i mladé dívky, které mají obavu, aby nevypadaly předčasně starší. Chtějí především účinnou prevenci před vráskami a dalšími příznaky stárnutí.

 

Fóbie z ošklivého vzhledu


Až chorobný strach z údajné vlastní ošklivosti byl jako porucha adekvátního vnímání vlastního těla pod názvem dysmorfofobie poprvé popsán v roce 1891. Jde o těžko vyvratitelnou obavu z vady vzhledu, který se jeví ostatním jako normální. Typickým projevem je neustálá kontrola vzhledu u zrcadla, výrazné líčení a v neposlední řadě vyhledávání odborníků z řad dermatologů a estetických chirurgů. V současné klasifikaci nemocí je tato porucha přiřazována k hypochondrii.

 

 

Nevyhýbá se dokonce ani mužům, kteří podstupují transplantace vlasů, plastické operace očních víček, operace nosu, redukci prsů, liposukci i procedury vedoucí k vyhlazení vrásek. „V mladším věku jsou u mužů nejčastější operace nosu (60 %) nebo odstálých boltců, později pak operace víček (70 %) a operace obličeje a krku (face lift). U žen v mladším věku operace nosu, zvětšení prsů, liposukce, ve středním věku nejvíce odstraňujeme nežádoucí změny po těhotenství – modelace prsů, abdominoplastiky a liposukce, v pozdějším věku jsou nejčastější operace víček, obličeje (face lift a minilifting) a také změny postavy kolem menopauzy – modelace či zmenšení prsů a operace břicha,” potvrzuje MUDr. Dušan Záruba, primář oddělené plastické chirurgie Ústavu estetické medicíny v Praze.

 

Fóbie z ochablých svalů

 

Někteří mají pod vlivem četby lifestylových magazínů sklony k přebírání mužských vzorů, které vídají na ilustračních a reklamních fotografiích a následně se pak snaží vypadat co nejpodobněji. Tento syndrom, kterému se říká Athletica nervosa, je pánskou obdobou anorexie, s tím rozdílem, že se nesnaží dosáhnout dokonalé štíhlosti, ale sexy svalů. Jelikož svaly samy nerostou, uchylují se někteří muži k braní anabolik a cvičení v posilovně. Takové praktiky pak často vedou k problémům s klouby, pletí, potencí a nezřídka i k srdečním příhodám…

 

Nemoc jako každá jiná

 

U fóbií je nejdůležitější včasná léčba. Jen tak může pacient doufat v úplné vyléčení. K léčbě fobií se využívají antidepresiva nebo psychoterapie. Nejúčinnější je kombinace obou, ale pokud někdo nechce brát psychofarmaka, může úzkosti a obavy eliminovat i pomocí přírodních antidepresiv a bylinných preparátů (např. bylinný sirup Novo-passit, Bachovy květné esence, rostlinný výluh Joalis Depreson, medicinální houby jako reishi či ploštičník). Pravidelné užívání pomůže odstranit nepříjemné projevy nervozity a napětí, přispěje k celkovému zklidnění a navodí i kvalitní spánek. Velmi důležité jsou také pozitivní myšlení, trpělivost a dostatečná sebekontrola.0 hlasů
Vaše hodnocení