Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Co přibalit na lyžák, na zimní tábor nebo na prázdniny u babičky? Určitě dobrou knížku, která přijde vhod večer v posteli nebo ve dny, kdy se počasí rozhodne stávkovat.

Hledáš pořádné čtení na jarňáky? Máme pro tebe skvělé tipy

Čtenářka
zdroj: Thinkstockphotos Čtenářka
aktualizováno 12.02.2014, 00:00 | 12.02.2014, 00:00 | Krasna.cz/trm

Co přibalit na lyžák, na zimní tábor nebo na prázdniny u babičky? Určitě dobrou knížku, která přijde vhod večer v posteli nebo ve dny, kdy se počasí rozhodne stávkovat.

Čteš ráda? Tak to určitě řešíš, kolik knížek s sebou do prázdninového kufru přibalit. Kdo má čtečku, má vystaráno, protože si jich s sebou může vzít klidně sto a žádnou váhu nepocítí.

 

Pokud ale dáváš přednost klasickým knihám, vybrali jsme pro tebe ze všech zajímavých žánrů několik titulů, které mají jedno společné – jsou to pořádné bichle. Takže by ti mohly nějaký ten den vydržet. Do čeho stojí za to se začíst?

 

ROMANTIKA


Kerstin Gierová: Láska nezná čas: Rudá jaro rubín, Modrá jako safír, Zelená jako Smaragd


O čem to je: Žít v rodině, která je samé tajemství, není pro šestnáctiletou Gwendolyn zrovna snadné. A co teprve když pochopí, že tím největším rodinným tajemstvím je ona sama. Jaké nebezpečí člověku hrozí, když se zamiluje napříč časem? V druhém díle půjde nejen o lásku a tajemství, ale také o pořádnou akci. Gwendolyn se svým milovaným Gideonem musejí zachránit svět. Třetí díl sice začíná trochou srdceryvného drásání, jak to s ústřední dvojicí dopadne, ale nakonec je z toho tajuplný výlet do minulosti.

 

Tip na knihu - 1
(Foto: Archiv firem)


Proč se ti to bude líbit: Jestli jsi skutečně knihomolka, doporučujeme tuto trilogii, ve které najdeš vše – lásku, napětí a pořádnou porci tajemna. Tohle je jasná volba pro všechny romanticky naladěné slečny, kterou si zamilovala už celá řada čtenářů – a to nejen náctiletých. Je tu vše, co hledáš – romantika, tajemno, akce, ale hlavně hlavní hrdinka, se kterou se můžeš ztotožnit. Na začátku obyčejná středoškolačka, na kterou čeká nečekané dobrodružství a snad i velká životní láska. Ale to nebudeme prozrazovat, ať ti nepokazíme příjemné chvíle strávené nad čtivou trilogií.

 

EROTIKA


Marie Gray: 14 podob touhy


O čem to je: 14 povídek plných nejtajnějších erotických fantazií a touhy. Pojďme nakouknout do zákulisí rockového koncertu, do zkušební kabinky v obchodním domě, opalovat se na pláž nebo jen pootevřít dveře do intimních přestav (ne)obyčejných lidí. Vychutnejte si naplno každý okamžik, pocit, vůni a především – vášeň. Jste připravená? Zveme vás na výlet do říše sexuální touhy.

 

Tip na knihu - 5
(Foto: Archiv firem)


Proč se ti to bude líbit: Období dospívání je okamžikem, kdy se naplno probouzí naše sexualita. Hlavu máš určitě plnou otazníků, zda je s tebou vše v pořádku. Nemáš představy, které nikdo jiný nemá? Nevzrušují tě úchylné věci, díky kterým bys byla divná? Tato kniha ti ve čtrnácti pikantních povídkách ukáže, že podobné fantazie, jako ty, má skoro každý. Sex s neznámým klukem, sex před zrcadlem, vztah mezi učitelem a studentkou, lesbický sex... Pro někoho možná sexuální klišé, pro jiné inspirativní pohled za záclonku tuctového sexu. Povídky nejsou zbytečně natahované, mají spát a naplno tě pohltí do svých lechtivých tajů.

 

DISTOPIE


Veronica Rothová: Divergence – Rezistence (trilogie Divergence)

 

O čem to je: Chicago, budoucnost. Obyvatelé města, které obklopuje jen močál a obepíná ostnatý drát, jsou rozděleni do pěti frakcí. Na začátku prvního dílu je Beatrice čerstvých šestnáct a přišel čas vybrat, do které frakce chce patřit, které ctnosti se chce na celý život odevzdat. Překvapivé rozhodnutí jí do cesty přivede osudového kluka – úchvatného, ale taky trochu nesnesitelného. Beatrice zjišťuje, že ve společnosti, která se jeví tak dokonalá, vzrůstá napětí a hrozící nebezpečí lze zažehnat jen jedním způsobem, který ji ale možná zničí. Druhý díl začíná po velké bitvě, kdy ovšem mezi frakcemi vzrůstají konflikty a nad společností se vznáší válka. Tris čeká další volba. Dřívější rozhodnutí, obavy, zármutek i provinilost, to vše ji teď dostihlo a Tris nezbývá než bez výhrad přijmout svou Divergentní identitu. Dokáže se ale vyrovnat se vším, co to znamená? Definitivně se s Tris rozloučíme ve třetím díle, který by měl pod názvem Allegiant vyjít letos v květnu.

 

Tip na knihu - 10
(Foto: Archiv firem)


Proč se ti to bude líbit: Distopická literatura je momentálně velmi populární a trilogie Veroniky Rothové jí zatím rozhodně dělá čest. První dva díly jsou čtivé, mají spád a nedovolí ti od knihy odtrhnout oči. Zároveň je tu ale i romantická linka mezi Tris a Pětkou, nechybí ani další postavy, díky kterým se snadno můžeš s hlavní hrdinkou ztotožnit. I ona řeší své kamarádky, nepochopení klučičího myšlení, problémy s rodinou i nepřáteli. Občas ti může připadat jako jakákoli jiná teenagerka, jen žijící v jiném světě. A rozhodně zajímavém světě!

 

NAPĚTÍ


Johan Theorin: Smršt


O čem to je:
Přízraky mrtvých se vracejí. Anebo to nejsou přízraky? Chladný, ponurý říjen na ostrově Öland. Joachim, učitel ze Stockholmu, nedal na pověry o ostrově a se svou rodinou se nastěhoval na výstavný statek Aludden. Tato usedlost však byla vystavěna ze dřeva lodního vraku a říká se, že muži, kteří stavěli blízké majáky, slyšeli z domu výkřiky utopených námořníků. Na jednom trámu v domě jsou ještě pořád vyrytá jména mrtvých a všem obyvatelům přineslo toto místo jen neštěstí. Jednoho dne je nalezena mrtvola Joachimovy ženy Katrin. Utopila se za opravdu záhadných okolností. Co se to jen na Aluddenu odehrává? A jakou roli v tom hraje Joachimova sestra, s níž už před nějakou dobou rodina přerušila kontakty?
 

Tip na knihu - 12
(Foto: Archiv firem)

 

Proč se ti to bude líbit: Do mrazivého počasí trochu ještě mrazivějšího severského krimi? Pokud neholduješ klasickým detektivkám, rozhodně se této knize nevyhýbej, protože je rovněž napínavým thrillerem i ohromujícím mysteriózním románem. Obstoupí tě atmosféra temná jako mlhy na děsuplném ostrově, která nechává rozehrát napínavý příběh, finišující geniálním závěrem. Autor si najde čas i na propracované vykreslení krajiny, takže tě kniha snadno vtáhne. Střídající pohledy na události ti trochu zamotají hlavu a možná budeš dalším vývojem knihy překvapena. Nikdy nevíš, co přijde na další stránce...

 

AKCE


Philip Carter: Oltář z kostí


O čem to je:
Dobrodružný konspirační román v sobě snoubí to nejlepší z Dana Browna a Roberta Ludluma. Sanfranciská právnička Zoe Dmitroffová se nečekaně dozvídá, že někdo v noci v parku zavraždil její babičku Katyu, o níž se domnívala, že je už padesát let po smrti. Nedlouho poté obdrží Zoe dopis, v němž ji Katya informuje, že je to ona, kdo se nyní stává Strážkyní oltáře z kostí, tajemného artefaktu z minulosti, ukrytého v jeskyni na Sibiři a tak cenného, že se o něj začne zajímat ruská mafie, KGB, CIA i Zoeina matka, záhadná obchodní magnátka. Zoe se rázem ocitá v ohrožení, na scéně se však objevuje Ry O’Malley, drsný chlápek, který má své vlastní důvody, proč pátrat po vrazích Katyi Orlovové. Nechá se najmout na Zoeinu ochranu a společně se vydají se na cestu, aby odhalili tajemství ikony obdařené nebývalou mocí…

 

Tip na knihu - 11
(Foto: Archiv firem)


Proč se ti to bude líbit:
Kniha plná tajemství, ve které jde o to nejpodstatnější, o svět takový, jakým ho známe. V knize je hned několik postav, které děj posouvají dál, ale činí ho rovněž trochu komplikovaným, a některé z nich jsou vážně překvapivé. V rámci žánru se kniha rozhodně neztrácí dech za známějšími klasikami, možná v ní občas pokulhává logičnost, ale na druhou stranu dokáže nejen zaujmout svým dějem, ale i pobavit. Pokud hledáš něco odpočinkovějšího bez složitých kliček, tohle je fajn volba.

 

HISTORICKÝ ROMÁN


David Mitchell: Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta


O čem to je:
Román od autora bestselleru Atlas mraků. Představte si říši, která se už několik staletí izoluje od okolního světa. Žádný cizinec nesmí vstoupit na její území, nikdo ji nesmí opustit. A přesto se otevře malé okno do této pevnosti: umělý, zdí obehnaný ostrov obývaný hrstkou evropských obchodníků. Ta země se jmenuje Japonsko, přístav Nagasaki a ostrov Dedžima, píše se rok 1799. Právě tam umístil David Mitchell svého hrdinu, mladého úředníka Jacoba de Zoeta, který doufá, že nalezne své štěstí. Namísto toho jej osud vžene do divokého dobrodružství: Zamiluje se do Japonky Orito, dcery samuraje a porodní báby. Jenže jednoho dne zemře Oritin otec a Orito zmizí. Objevují se zvěsti, že byla prodána do otroctví. Jakob vyráží hledat Oritoana nebezpečné pouti je sváděn z cesty lží, zradou a vraždami. 1000 pozdimů Jacoba de Zoeta je obdivuhodně vystavěné umělecké dílo: historický román s exotickým nádechem, úžasnými zápletkami, děsivými námořními bitvami a množstvím postav.

 

Tip na knihu - 8
(Foto: Archiv firem)


Proč se ti to bude líbit:
Tohle určitě není snadné čtení. Hodně postav, spletitý děj, vykreslování atmosféry na dlouhé stránky... Ale stojí za to jí pozornost a svůj čas věnovat. Je to totiž hned několik knih v jednom – historický román, romance, detektivka i cestopis po exotické zemi. Převyprávět děj nelze, kniha je spíš o atmosféře a pocitech, o kterých budeš ještě dlouho přemýšlet. Není to snadné čtení, možná chvilku bude trvat, než se do knihy zakousneš, ale pokud se dostaneš až na konec, knihu jistě zařadíš mezi díla, která patří na čestná místa tvé knihovničky a která v tobě leccos zanechají.

 

VZTAHY


J. K. Rowlingová Prázdné místo


O čem to je:
Když Barry Fairbrother ve svých čtyřiceti letech náhle zemře, městečko Pagford je v šoku. Pagford je na první pohled ztělesněním anglické idyly, s dlážděným náměstíčkem a prastarým opatstvím, ale za hezkými fasádami domů probíhá válka. Bohatí válčí s chudými, mladí se svými rodiči, manželky s manžely, učitelé s žáky... Pagford zkrátka není takový, jak vypadá. A prázdné místo, které zbylo v městské radě po Barrym Fairbrotherovi, zaviní největší válku ze všech.

 

Tip na knihu - 7
(Foto: Archiv firem)


Proč se ti to bude líbit:
Pokud jsi vyrostla na příbězích o Harry Potterovi, přesvědč se, kam se posunula jejich autorka. Její nový román se snaží ukázat tentokráte reálně vyhlížející svět s problémy, které se týkají možná i leckoho z nás. Snobi, podvodníčci, pomluvy a osudové chyby, touhy i křivdy, ale i vysoká politika, drogy, prostituce... Nenech se odradit pomalejším rozjezdem a možná na první pohled přemírou postav, rozjede se z toho zajímavá a příjemně čtivá kniha. Připrav se ale spíš na tragický pohled na dnešní společnost a trochu deprimující čtení.


TAJEMNO


Tanja Heitmann: Zimní měsíc, Ranní červánky, Noční záře


O čem to je:
Je možné zamilovat se do vlkodlaka, upíra či démona? O takových láskách se dočteš ve třech knihách německé autorky. V Zimním měsíci se v tmavých zákoutích města skrývají bytosti, které jsou tak temné a hrozivé, že si lidé jejich existenci raději nepřiznávají. Pro Metu, mladou pracovnici umělecké galerie, se brzy stávají strašnou skutečností. Po jedné vášnivé noci je neodolatelně přitahována k tajemnému Davidovi, jenž však střeží zlověstné tajemství: je ovládán vlčím démonem, který ho nechce pustit ze své smečky. Láska dvou mladých lidí ve městě, kde není možné důvěřovat stínům, začíná být smrtelně nebezpečná… Kniha Ranní červánky zas řeší, zda je možné milovat upíra. Když potká mladá studentka Lea Adama ve vile svého profesora, zamiluje se do něj na první pohled. Adam je neskutečně pěkný, ale podivně zamlklý… a skrývá smrtelné tajemství. Je posedlý démonem, který ho nutí, aby Leu přetáhl na temnou stranu, mezi zlé mocnosti. Adam však proti démonově snaze bojuje ze všech sil, neboť Leu miluje. Ale v jejich lásce může vše změnit jeden jediný polibek. Další romantickou fantasy je Noční záře, román protkaný romantickými scénami, ale také plný magie a démonů a s velkou tragickou láskou. Hlavní hrdina Adam, člověk, do jehož nitra vstoupil démon a který se tak stal nesmrtelnou bytostí. Zároveň získal vynikající lovecké vlohy a velmi jemné smyslové vnímání. Jako nesmrtelný putuje časem v podobě krásného mladíka, přináší krvavé oběti démonovi, ale v šedesátých letech minulého století se jeho život mění. Je povolán do Los Angeles, aby vyslídil pachatele krutých obětních obřadů, jimiž někdo ohrožuje nenápadnou existenci ostatních bytostí podobných Adamovi, kteří žijí mezi lidmi. Netuší však, že je to pouze záminka. Ve skutečnosti má vystopovat monstrum, které zabíjí tvory ovládané démony a okrádá je o ně. Při plnění svého obtížného úkolu se Adam nečekaně zamiluje do smrtelnice Esther a prožije velkou a tragickou lásku...

 

Tip na knihu - 3
(Foto: Archiv firem)


Proč se ti to bude líbit:
Milovnice Twilight příběhů a Upířích deníků by měly zpozornět. Je tu další série lásek obyčejných smrtelnic a mužů, kteří skrývají nejedno tajemství. Láska je někdy složitá, a co teprve, když se zaláskuješ do vlkodlaka nebo démona. Jenže srdci poručit nelze... Knihy tě dostanou svou atmosférou a silným příběhem, i když stylistická úroveň občas trochu pokulhává. Jako čtení k vodě nebo na dlouhé prázdninové cestování ale skvělá volba.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

ZASVĚCENÁ: První kniha, která mě dojala k slzám
2x RECENZE: Kniha o lásce versus sci-fi příběh
Akční a mysteriózní thriller v knize

 

FANTASY

 

Bernd Perplies: trilogie Věk magie – Bájná pečeť, Čas zkázy, Do propasti


O čem to je:
Svět se mění. V troskách bájné Atlantidy, hluboko pod hladinou moře, rozlomila skupina kouzelníků prastarou pečeť, aby vyhlásila počátek nového věku magie. Dochází ke znepokojivým změnám, které mohou mít za následek ničivý chaos. Podaří se mladému reportérovi Jonathanovi odhalit tajemství starého Londýna, za jehož zdmi se ukrývají bájné bytosti, duchové a lidé s nadpřirozenými schopnostmi? Jak s tím souvisí smrt jednoho z největších kouzelníků? A je ještě vůbec šance na zvrácení osudu a záchranu světa tak, jak ho známe? To je děj dílu prvního. V druhém svět stojí nepatrný krok před záhubou... Jonathan byl proti své vůli vtažen do konfliktu dvou frakcí mocných kouzelníků a musí bojovat za svou záchranu. Události jsou natolik znepokojující, že svou pozornost k Londýnu obrací i svatá inkvizice v Římě. Prazdroj magie v troskách Atlantidy musí být uzavřen. Podaří se závod s časem vyhrát a odvrátit tak jistý konec lidstva?

 

Tip na knihu - 2
(Foto: Archiv firem)


Proč se ti to bude líbit:
Přenes se díky knize do viktoriánské Anglie a prožij napínavé dobrodružství sympatického hrdiny. Příběh můžeš sledovat nejen jeho očima, vypravěči se střídají, takže můžeš okusit i pohled jeho nepřátel. První díl je spíš představením všem důležitých postav a základní zápletky, která se rozehraje teprve v díle druhém. Příběh bájné Atlantidy se tu střetává s napětím v duchu Julese Vernea, souboj ožívá mezi vědou a magií.

 

MOTIVAČNÍ


Cecelia Ahern: Až se tě život zeptá

 

O čem to je: Lucy Silchesterová přijde jednoho dne domů z práce a na koberci najde zlatou obálku s pozvánkou na schůzku se Životem. S vlastním životem. Termín si má stanovit sama. Připadá jí to neuvěřitelné, ale potom si vybaví, že o něčem podobném už četla v jakémsi časopisu. Stále se však nemůže odhodlat k rozhodujícímu kroku a určit čas a místo setkání. Nevede totiž nijak příkladný život – práce ji neláká a vyhýbá se rodině i přátelům. Po setkání s mužem, který se jí představí jako její Život, se ale všechno mění. Lucy poznává, že život je dar, jemuž by člověk měl věnovat pozornost, jakou si zaslouží.

 

Tip na knihu - 4
(Foto: Archiv firem)

 

Proč se ti to bude líbit: Trochu klasický ženský román, trochu kniha, která tě donutí přemýšlet o vlastním životě. Pozvolný rozjezd by tě neměl odradit, protože brzy se ti nabídne příjemná oddechovka. V příběhu hlavní hrdinky se možná najdeš i ty sama a možná ti její story přinese i nějaké poučení.

DETEKTIVKA


Rosamund Lupton: V plamenech

 

O čem to je: Ve škole vypukl ničivý požár. Uprostřed plamenů zůstanou i sedmnáctiletá Jenny a osmiletý Adam. Grace, která je shodou okolností zrovna poblíž školy, v tu chvíli myslí jen na jediné – musí své děti zachránit. Za každou cenu... Zatímco Grace i Jenny leží v bezvědomí v nemocnici, jejich duše se oddělují od tělesných schránek a vidí, co ostatní vidět nemohou. Byl požár jen nehoda, anebo ho někdo založil úmyslně? Kdo by to udělal? A proč? S každou odpovědí se však vynořuje jen stále více otázek… Grace musí odhalit totožnost pachatele a ochránit před ním svoje děti, protože indicií, které naznačují, že se jim žhář pokusí znovu ublížit, je až podezřele mnoho. Aby se jí to podařilo, musí dokázat nemožné – překročit hranice fyzických slova a pokusit se o zázrak.

 

Tip na knihu - 6
(Foto: Archiv firem)


Proč se ti to bude líbit:
Psychologický thriller s prvky detektivního románu z pera britské autorky, to je skoro 500 stránek, nad kterými se rozhodně nudit nebudeš. Autorka fantasticky líčí atmosféru místa a brilantně graduje svůj příběh, který je plný nečekaných zvratů. Mně osobně konec velmi překvapil, sama určitě budeš mít několik adeptů na hlavního záporáka, ale skutečnost nemusíš trefit ani náhodou. Rovněž tě dostanou pocity matky, která ztrácí své dvě děti.

 

HOROR


Dean Koontz: Dům stínů


O čem to je: Nad nejmenovaným velkým americkým městem se tyčí vrch, na němž stojí Pendleton - luxusní obytný dům z konce 19. století. Jednou za 38 let dochází v domě k podivným jevům, které si vyžádají i oběti na životech. Jednoho deštivého a bouřlivého adventního dne roku 2011 se znovu uzavírá osmatřicetiletý cyklus a obyvatelé domu jsou konfrontováni s hrůznými jevy, jež se vymykají zdravému rozumu a představují smrtelné nebezpečí nejen pro dotyčné jedince, nýbrž i pro existenci celé lidské rasy...

 

Tip na knihu - 9
(Foto: Archiv firem)


Proč se ti to bude líbit: Horor s prvky sci-fi nabízí poutavý příběh. Sledujeme ho z pohledu hned několika postav, což někdy může zbytečně snižovat gradující napětí, ale o lekačky ani tak není nouze, zejména po polovině knihy do nabere pořádné grády. Knize rovněž nechybí humor, dobré prokreslení četných postav i jejich vztahů. Před spaním ale rozhodně nedoporučujeme.8 hlasů
Vaše hodnocení