Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Každý z nás měl tu čest a setkal se ve svém životě s hoaxem. Někteří mu uvěřili, jiní se nenechali nachytat a falešnou zprávu si raději ověřili. Možná ti přijde, že toto nenápadné slovíčko je naprosto neškodné, opak je ale pravdou. Staň se kritick...

Hoax - novodobý trend, který nás ohrožuje! Jak nebýt za blbku? A proč si zprávy ověřovat?

Hoax
zdroj: Thinkstockphotos Hoax
aktualizováno 28.02.2018, 00:14 | 28.02.2018, 00:14 | DyA

Každý z nás měl tu "čest" a setkal se ve svém životě s hoaxem. Někteří mu uvěřili, jiní se nenechali nachytat a falešnou zprávu si raději ověřili. Možná ti přijde, že toto nenápadné slovíčko je naprosto neškodné, opak je ale pravdou. Staň se kriticky smýšlejícím člověkem a nevěř každé zprávě, kterou si na internetu přečteš. Naučíme tě, jak na to.

Anglické slovíčko hoax zní jako výdobytek 21. století. Rozhodně ale nejde o nic nového. Hoaxy, neboli poplašné zprávy, tu byly od nepaměti. Nejdříve se šířily ústně, následně prostřednictvím tisku, televize a rozhlasu a v současné době nabraly na obrátkách především díky internetu. Stačí pár kliknutí a kdokoliv na této planetě může do světa vypustit zprávu, která má k pravdě opravdu daleko. Navíc díky sdílení získává hoax větší a větší dosah.


Můžeš hoax poznat?

Poznat hoax může být někdy pořádný oříšek. V internetovém světě má mnoho podob, a to od šokujících statusů na Facebooku, řetězových mailů až po odkazy na prazvláštní zpravodajské weby. Navíc je klidně možné, že se k tobě hoax dostane ústní formou. Například tvůj tatínek dostane od svého kamaráda řetězový mail, kterému uvěří. Následně ti falešnou zprávu převypráví a ty jí uvěříš. Jednoduché, účinné a bohužel i velmi nebezpečné.

 


Měj oči na stopkách v momentě, kdy na internetu narazíš na zprávy, které se tě budou snažit přesvědčit o své důležitosti. V jejich titulku či perexu nalezneš slova jako důležité, šokující, naléhavé apod. U hoaxů je taktéž časté, že odkazují na zdroje, které se na první pohled zdají důvěryhodné. Většinou se v článcích vyskytuje FBI, zdravotnická organizace nebo třeba tajné služby. Bohužel se v článcích objevují i falešná jména, která mohou být zavádějící. Nejznámějším znakem hoaxu je žádost o sdílení. Jakmile nalezneš zprávu, která na tebe bude apelovat, abys ji sdílela dál, pravděpodobně se jedná o hoax. Některé poplašné zprávy jsou navíc doplněné o "věrohodné" fotografie. I když máme pocit, že fotky nelžou, nezapomínej na moc jménem Photoshop, ve kterém lze opravdu čarovat.

 

ČTĚTE TAKÉ:

DĚSIVÉ! Těchto 80 osobních údajů o tobě FACEBOOK ví!
Facebook není vždycky bezpečný, mysli na to
Vtipné fotky, které zakázal Facebook! Přirození na nich ale opravdu není!


Vyhlas falešným zprávám válku
Nenech si od nikoho věšet bulínky na nos, a zkus se hoaxům účinně bránit. V první řadě je důležité, abys ke každému sdělení či zprávě přistupovala kriticky. Stačí, když si klíčové slovo zadáš do vyhledávače a vyskočí na tebe další články, které zprávu buď potvrdí, nebo vyvrátí. Existuje i super česká stránka hoax.cz, která má vytvouřenou už pěkně bohatou databázi hoaxů, se kterou můžeš zprávu, nad kterou máš pochybnosti, porovnat.

 

Pokud ti nedělá problém angličtina, můžeš se podívat na důvěryhodné zahraniční zpravodajské weby. V případě, že by se jednalo o opravdu závažnou zprávu, je pravděpodobné, že by o ní informovali. V opačném případě je jasné, že ses setkala s hoaxem. Dále ničemu neuškodí, když pod zprávu, která se tváří jako jasný hoax, napíšeš, že jde o poplašnou informaci a poprosíš lidi, aby ji nesdíleli. Hoax totiž žije jenom do té chvíle, dokud ho lidé sdílejí a mluví o něm.

 

Anketa
Setkala ses někdy s HOAXEM?
255 hlasů
Ano
79 hlasů
Ne
128 hlasů
Nevím
Hlasovalo 462 lidí
 

 

Nejznámější hoaxy, kterým jsi možná uvěřila i ty (hoaxy jsme přebrali v původním znění)

Zpoplatnění FaceBooku
"Dobrý den, mohu vám říci, že Facebook oznámil, že od zítra se bude platit 12 eur za měsíc, musí se rozozaslať tato zpráva minimálně 15 svým kontaktům a stát vás označí přezdívkou "Gold", takže nemusíte platit. Pokud nevěříte zkuste to sami. Zkopírovat a vložit, i když jsou spojené ... to je vážné, informace pochází ... od spolehlivého a důvěryhodného zdroje."


Zpoplatnění FaceBooku (verze 2)
"Provozovatel Facebooku ho zvažuje od 1.1.2011 službu zpoplatnit! Nebude to za moc, odhaduje se cena asi 2 dolary měsíčně, což je necelých 40,-korun měsíčně. Ale... Na celém světě vznikají petice, které se proti tomu bouří."


Při pití Coca-Coly nejezte Mentos
"Minuly tyzden zomrel maly chalan z Brazilie po tom co zjedol MENTOS a nasledne sa napil COCA COLY. Rok predtym sa stal ten isty pripad s inym chlapcom z Brazilie. Prosim, prezrite si obrazky, na ktorych uvidite co sa stane, ked zmixujete Coca Colu s MENTOS. Opatrne s Colou !!!"


Jehla v MHD

„Před několika týdny si muž v tramvaji sedl na zapíchnutou jehlu. Když vstal, našel vzkaz: Právě jsi byl nakažen virem HIV! Podobných případů bylo po republice víc a testy ukázaly, že některé jehly byly nakažené virem HIV.“


Varování před teroristickým útokem

„Vážení přátelé. Napsala mi jedna vyděšená paní. Byla v nákupním centrum Letňany, kde viděla na zemi peněženku. Chvíli kolem ní chodila, potom jí to nedalo a šla jí dát na informace , tam již čekala skupina muslimů z které jeden uměl dobře česky, ten jí chtěl dát peníze za to že peněženku vrátila. Paní odmítla rozloučila se a pomalu odcházela. Muslim který uměl česky běžel za paní a řekl jí, že je moc hodná, tak jí dá alespoň dobrou radu. „Nechoďte kolem Vánoc do nákupních center“ Paní se klepala ještě doma.“

 

Léky pro Romy

„Šok v lékárně, INFORMUJ VŠECHNY! Do minulého týdne jsem to netušil, ale Romové nemusí platit za léky. Byl jsem v lékárně koupit dětem kapky na kašel a do nosu atd. Přede mnou byla menšina, vybrali si léky a pak vytáhli papír ze sociálky, … lékárnice ho potvrdila a odešli. Ptal jsem se, co to bylo a ona mi sdělila, že jsou sociálně slabí, tak jim stát platí léky. Málem to se mnou seklo.“

 


Proč jsou tak nebezpečné?

Největší problém přichází ve chvíli, kdy hoaxy odkazují ke snadným výdělkům či jinému rychlému zisku peněz. Pokud těmto zprávám někdo uvěří, může se snadno dostat do velkého maléru. Ostatní hoaxy sice nemusí způsobit takový problém, ale můžou poškodit různé společnosti, přetěžují linky a ovlivňují i to, o čem přemýšlíme a jakým způsobem k danému tématu přistupujeme. V neposlední řadě tě hoax může přivést do trapné situace, a to v momentě, kdy zprávu převyprávíš někomu, kdo už dávno ví, že se jedná o hoax.0 hlasů
Vaše hodnocení