Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pokud bychom měli jmenovat životní styl, který si zamiloval celý svět, pak je to jednoznačně dánský hygge. Lidé zapalovali svíčky o sto šest, choulili se do teplých dek a zasněně poslouchali praskání ohně v krbu. To všechno v domnění, že jejich ži...

Hygge je mrtvé, ať žije LAGOM! Nauč se ho a změň celý svůj život

Dívka
zdroj: Thinkstockphotos Dívka
aktualizováno 11.01.2018, 00:23 | 11.01.2018, 00:23 | DyA

Pokud bychom měli jmenovat životní styl, který si zamiloval celý svět, pak je to jednoznačně dánský hygge. Lidé zapalovali svíčky o sto šest, choulili se do teplých dek a zasněně poslouchali praskání ohně v krbu. To všechno v domnění, že jejich život bude spokojenější. Jenže, to ještě neznali lagom!

Skoro to vypadá, že severské země jsou prosáklé specifickými životními styly. Zatímco Dánsko vsází na útulnost a pohodu díky Hygge, Švédové žijí po vzoru Lagom.


Hygge vs. lagom


Někteří lidé si myslí, že lagom je švédské slovo pro hygge. To je ale velká chyba, která trápí nejen Švédy. Lagom znamená "ani málo, ani hodně", vyjadřuje střídmost a přiměřenost, kterou můžeme naleznout nejen v designu, ale i módě, stravování či ekologii. Elliot Stocks, spoluautor a tvůrčí ředitel časopisu Lagom, řekl pro Elleuk.com, že hygge je okamžitý stav blaženosti, zatímco lagom je způsob života.

 

Lagom
(Foto: Pinterest)


Žádná novinka


I když jsme se o skandinávských způsobech života dozvěděli nedávno, měli bychom si uvědomit, že se nejedná o výdobytek poslední doby. Lagom je v seveřanech dokonale zakořeněný, a tak se není čemu divit, že skandinávští obyvatelé patří mezi nejšťastnější lidi na světě. Lagom vychází z protestantské morálky, která odkazuje ke střídmosti. Ta se odráží ve veřejném i soukromém životě. Možná tě překvapí, že si Švédové nepotrpí na honosné a velké svatby nebo oslavy. V jejich přítomnosti se ti také nikdy nestane, že by snědli poslední sousto z rautu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Chceš být šťastná? Žij v duchu HYGGE!
6 věcí, kterých se zbavit, abys byla konečně šťastná!
Vyčistěte si život od špatných lidí


Jak žít po vzoru lagom


Líbí se ti myšlenka lagom, ale nevíš, jak ji uchopit a použít v našem každodenním životě? V první řadě se zaměř na ekologii. Přemýšlej o tom, zda nutně potřebuješ novou věc, zkus recyklovat nebo nakupovat v second handech. U potravin dbej na to, zda byly vypěstovány v duchu fair trade. Nakupuj místní potraviny a především zkus spotřebovat veškeré jídlo, které máš v ledničce. Vybírej oblečení, které je z přírodních materiálů. V neposlední řadě by ses měla méně stresovat z práce a více času věnovat svým koníčkům. Švédové nikdy neženou svůj život do extrému, ale raději žijí dle rčení "zlatá střední cesta".

 


Kde najít lagom


Zalíbil se ti lagom tak moc, že už jsi hledala letenky do Švédska? Neboj se, i naše republika je "lagom-friendly". Vyraz třeba do Ikea, kde najdeš mnoho ekologických odpadkových košů, ale i jiných vychytávek, které šetří naše životní prostředí. Stejně tak můžeš u nás nakoupit severskou kosmetiku, která je založená na přírodních ingrediencích a nalezneš ji v ekologických obalech. A především mysli na to, že lagom není jenom o věcech, ale především o celkovém myšlení, které je založené na střídmosti a mírnosti. Nezapomeň, že méně je více.0 hlasů
Vaše hodnocení